Dawne kopalnie

Mało kto wie, że na terenie Ziemi Ząbkowickiej już od końca XVIII w.aż po 1945 r. wydobywano między innymi węgiel brunatny...

Więcej, jako pierwszą działającą kopalnię węgla brunatnego na Śląsku przyjmuje się kopalnię "Fortuna" w Rososznicy (dawne Olbersdorf), ktora działała już w połowie XVIII w.!

Z badań nad tym zagadnieniem kol. Bartosza Grygorcewicza wynika, że na terenie Ziemi Ząbkowickiej już w XIX w. zostało rozpoznanych i zgłoszonych do ówczesnego Urzędu Górniczego we Wrocławiu kilkanaście pól górniczych ze złożami węgla brunatnego, głównie w okolicach Ziębic. Niektóre z tych złóż były eksploatowane, głównie przez lokalne gwarectwa, które inwestowały w podziemne kopalnie. Jedną z nich była kopania "Konstancja", założona w połowie XIX w. we wsi Czerńczyce...

Z tych czasów zachowały się licznie mapy górnicze, które są obecnie przechowywane w Archiwum Państwowym w Katowicach oraz w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.  

Najwybitniejszymi, współczesnymi badaczami dawnego górnictwa na Dolnym Śląsku są dwaj wrocławianie, koledzy: Krzysztof Krzyżanowski i Dariusz Wójcik. Obaj byli naszymi gośćmi na Konferencji Górniczej w 2009 r., a Darek Wójcik dwa miesiące temu gościł na spotkaniu naszego Klubu Regionalnego i opowiadał o chryzoprazach z Braszowic.

Tym razem badaliśmy relikty dawnej kopalni węgla brunatnego w Czerńczycach, działającej tylko przez okres około 10 lat. Dość szybko, na podstawie dawnych map górniczych ustaliliśmy jej położenie.

Okazuje się, że nasza Ziemia Ząbkowicka kryje jeszcze wiele nieznanych i nierozpoznanych miejsc i bogactw, niegdyś eksploatowanych a później opuszczonych i zapomnianych. Badania w tym zakresie prowadzone od kilku lat przez dość liczne grono zawodowców i entuzjastów historii górnictwa dowodzą, że nasz region był jednym z najbogatszych w rozmaite kruszce i bogactwa naturalne na Dolnym Śląsku. Mam nadzieję, że w przyszłym roku w wersji książkowej ukażą się wyniki tych badań i z całą pewnością będą przełomowe dla poznania górnictwa na naszym terenie.

 

Dodał Jerzy Organiściak 29 Jun 2011
Content Management Powered by CuteNews