Majówka z drezynami w Zabkowicach Śląskich

Miło mi poinformować, że Ząbkowice Śl. i nasz powiat stały się po Jaworzynie Śląskiej i Wrocławiu trzecim na Dolnym Śląsku ośrodkiem dawnego kolejnictwa. A wszystko to za sprawą grupy pasjonatów kolei zrzeszonych w Stowarzyszeniu Pasjonatów Kolei "SEMAFOR"...

A wszystko zaczęło się przed trzema laty w 2008 r. z inicjatywy kolegi Janusza Łosia, z zawodu kolejarza i z zainteresowań - pasjonata dawnej kolei, który "zaraził" grupę w większości młodych ludzi tą pasją, co przełożyło się na znakomitą imprezę z okazji 150 lecia doprowadzenia kolei do Ząbkowic i 100 lecia Ząbkowickiej Kolei Powiatowej. Wtedy po raz pierwszy z dawnego "Małego dworca Ząbkowickiej Kolei Powiatowej" jeździły zamiast pociągów do Srebrnej Góry i Henrykowa - drezyny!!

A tak wyglądał nie tak dawno (w 1987 r.) w czasach "świetności"  "Mały dworzec".

Wówczas wśród pasjonatów kolei pojawił się pomysł aby przejąć budynek dworca razem z magazynem ekspedycji kolejowej, tory do Zwróconej (ok. 2,5 km), które się zachowały niemal w całości oraz istniejący tam jeszcze jedyny, zachowany przystanek ZKP i stworzyć na dworcu Izbę Dawnego Kolejnictwa oraz umożliwić przejazdy drezyną do Zwróconej i z powrotem...Byłaby to z pewnością duża atrakcja turystyczna!!! Pomysłem tym zaiteresowaliśmy burmistrza Ząbkowic, który wystąpił w imieniu gminy o przejęcie dworca i torowiska do Zwróconej!!

 

Przystanek w Zwróconej.

Aby umożliwić przejazdy drezynami, młodzi ludzie włożyli mnóstwo własnej, ciężkiej, fizycznej pracy, bo na torach rosły dwudziestoletnie drzewa! Ale udało się i co jakiś czas można teraz pojeździć tam drezyną, zobaczyć wystawę dawnego osprzętu kolejowego oraz wystawę Ząbkowickiej Kolei Powiatowej. I tak będzie i tym razem, w dniach 1-3 maja, gdzie dodatkowo będzie można skosztować "bufetu kolejarskiego" (????).  Serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów na MAJÓWKĘ Z DREZYNAMI, nie pożałujecie!! 

  

Dodał Jerzy Organiściak 27 Apr 2011
Content Management Powered by CuteNews