WYBORY 2018

Dodał Jerzy Organiściak 18 Oct 2018
IV FESTIWAL MUZYCZNY im. Alojzego Tauxa

Szanowni Państwo,

w imieniu organizatorĂłw kolejnego, IV Festiwalu Muzycznego imienia Alojzego Tauxa, zapraszam w dniach 13 i 14 paĹşdziernika na dwa wyjątkowe koncerty. Pierwszy odbędzie się w kościele św. Wawrzyńca w Braszowicach o g. 18.00, miejscu chrztu naszego kompozytora. Drugi następnego dnia w Ząbkowicach Śląskich, w kościele siĂłstr Klarysek o godzinie 15.00. Oba koncerty zaśpiewają chĂłry kameralne z Opola i Nowej Rudy pod dyrekcją Mariana Bilińskiego i Piotra Bałandy oraz kwartet smyczkowy złoĹźony z muzykĂłw opolskich. Będą oczywiście utwory Alojzego Tauxa, ale teĹź W.A.Mozarta, M. Fristyny, A. Corellego i innych. Będzie więc trochę wysokiej kultury, ktĂłrej nie mamy zbyt wiele w naszym mieście. Ale prawdziwą niespodzianką dla melomanĂłw będzie moĹźliwość nabycia pierwszej płyty z utworami "naszego" kompozytora, nagranej w Opolu przez Opolski ChĂłr Kameralny pod dyrekcją Mariana Bilińskiego. Płyta w zamierzeniu organizatorĂłw będzie rĂłwnocześnie "cegiełką na remont organĂłw" w kościele siĂłstr Klarysek, więc cel podwĂłjnie waĹźny!!! PoniĹźej okładka płyty, ktĂłra niebawem trafi do rąk Państwa...

Dodał Jerzy Organiściak 08 Oct 2018
V PIELGRZYMKA ZĄBKOWICKA DO BARDA

Piękna, pełna ducha i radości V Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Strażniczki Wiary Świętej za nami. Uczestniczyło w niej blisko 100 osób, w tym bracia z Czech i Niemiec, co nawiązuje do tradycji Barda jako miejscowości, gdzie spotykali się pielgrzymi z tych krajów. Warto podkreślić uroczystą i pełną duchowości Mszę Świętą oraz wspaniałe występy chórów z Opola i Nowej Rudy pod dyrekcją Mariana Bilińskiego i Piotra Bałandy. Tak więc - do zobaczenia za rok na pielgrzymkowym szlaku. Oto parę zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia.

Czytaj więcej
Dodał Jerzy Organiściak 11 Sep 2018
100.lecie niepodległości

W imieniu Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śląskich serdecznie zapraszam w dniach 11 - 12.08.2018 na wycieczkę do Warszawy i okolic pod nazwą "PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ". Impreza związana jest z obchodami 100. lecia niepodległości oraz rocznicą Bitwy Warszawskiej. Będziemy zwiedzać Warszawę śladami tej wielkiej rocznicy, a także odwiedzimy Ossów - miejsce zwycięskiej bitwy nad bolszewikami. Myślę, że będzie to wspaniała wycieczka i wielkie przeżycie!!!

Dodał Jerzy Organiściak 31 Jul 2018
Remont organów w kościele Klarysek

Od miesiąca trwa remont organĂłw w kościele pod wezwaniem Podwyzszenia KrzyĹźa Świetego siĂłstr Klarysek w Ząbkowicach Śląskich. Jest to kosztowna operacja, ktĂłrej wartośc szacuje się na 130 tyś. zł.. Organy te, wysokiej klasy instrument znanej świdnickiej firmy Schlag & Sonne  były remontowane ostatnio prawie 100 lat temu!!! Akcja remontu tego instrumentu związana jest z tegorocznym IV Festiwalem Muzycznym im. Alojzego Tauxa, ktĂłry w tym roku odbędzie się w dniach 13 - 14.10.2018 rĂłwnieĹź w tym kościele. Festiwal jest dziełem społecznym na rzecz propagowania "wysokiej" kultury muzycznej na Zoemi Ząbkowickiej, za ktĂłre nikt z wykonawcĂłw nie bierze Ĺźadnych pieniędzy, stąd  chcieliśmy poprosić Państwa o datki na remont tego instrumentu. Jest wydukowana cegiełka na ten cel, ktĂłrą rozdają siostry Klaryski podczas Mszy Świętej, stąd zachęcam do wspomoĹźenia tej akcji i przyczynienia się do rozwoju kultury muzycznej w Ząbkowicach Śląskich. Za wszelkie dary serdeczne BĂłg zapłać!!! 

 

 

Dodał Jerzy Organiściak 09 Jul 2018
I WEEKEND Z GEOPARKIEM ZA NAMI!!

I Weekend z Geoparkiem PrzedgĂłrza Sudeckiego za nami!! Miałem okazję organizować i prowadzić wspĂłlnie ze Staszkiem Madejem wycieczkę w  Masywie Grochowa - Braszowic. Uczestnikami była młodzieĹź z Olbrachcic Wielkich razem z Księdzem Proboszczem, razem 15 osĂłb. Wcześniej przepłyneliśmy pontonami Przełomem Bardzki, oglądając budowę geologiczną tych gĂłr. Po obiedzie w restauracji "Ogrodowa" w Braszowicach była wędrĂłwka szczytem Bukowczyka z wizytą w kamieniołomie gabra i poznawaniem miejsc związanych z dawnym gĂłrnictwem magnezytu, Po drodze Staszek Madej edukował młodzieĹź z zagadnień geologicznychoraz rozpoznawania skał. Po wędrĂłwcespotkaliśmysięna grillu w świetlicywiejskiejwBraszowicach, ktĂłryprzygotowałanam PaniSołtysRenata Weresniak. Wedle opinii uczestnikĂłw była to "super impreza", ktĂłrą trzeba koniecznie powtĂłrzyć!!! Myślę,Ĺźe zrobimytojesienią!!! Aotoparęmigawekztejudanejimprezy.

Dodał Jerzy Organiściak 26 Jun 2018
I WEEKEND Z GEOPARKIEM

JuĹź w najbliĹźszą sobotę 23.06.2018 zapraszam na wyjątkową imprezę - I Weekend z Geoparkiem PrzedgĂłrza Sudeckiego!! Impreza polegać będzie na odwiedzeniu kilkunastu punktĂłw na terenie PrzedgĂłrza Sudeckiego, gdzie oczekiwać na Państwa będą przewodnicy - geolodzy, ktĂłrzy nauczą rozpoznawania minerałów oraz oprowadzą po ciekawych geologicznie miejscach. Będą teĹź róşne inne atrakcje, o ktĂłrych moĹźecie się Państwo dowiedzieć na portalu: www.geopark.org.pl. W naszym, ząbkowickim regionie będą dyĹźurować trzej przewodnicy: Joasia Tofel w Janowcu (od godz. 10.00 w świetlicy wiejskiej), Stanisław Madej w Szklarach (od g. 9.00 na parkingu) oraz Jerzy Organiściak w Braszowicach (pod kościołem od godz. 13.00). Zapraszam na "moją trasę", podczas ktĂłrej wejdziemy m. in. do kamieniołomu w Braszowicach, oglądniemy relikty dawnego gĂłrnictwa na Bukowczyku i Stróşniku, pozbieramy występujące tam minerały i skały. Na zakończenie udamy się do świetlicy wiejskiej w Braszowicach, gdzie Pani Sołtys Renata Weresniak i ja zapraszamy na ognisko z kiełbaskami i podsumowanie naszej wyprawy!! Zapewniamy teĹź powrotny transport do Ząbkowic!!!

Dodał Jerzy Organiściak 19 Jun 2018
POCZTÓWKI ZĄBKOWICKIE

W dniu 20.06.2018 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śląskich odbędzie się promocja nowej książki z pocztĂłwkami ząbkowickimi – „Ząbkowice Śląskie na dawnych pocztĂłwkach”.  Jest to pierwszy tom poświęcony ząbkowickim pocztĂłwkom pochodzącym z kolekcji ząbkowiczanina, dzisiaj mieszkańca Warszawy - Stanisława Ignaciuka. Następne trzy tomy z pocztĂłwkami Ząbkowic ukażą się w 2019 i 2010 r., a zwieńczeniem tej serii będzie tom z pocztĂłwkami powiatu ząbkowickiego. Autorami tomu są dwaj badacze Śląska pochodzący ze Świdnicy – Andrzej Dobkiewicz oraz Sobiesław Nowotny. Początek spotkania godzina 17.00,  Sala ŚlubĂłw Ratusza.  W imieniu autorĂłw serdecznie zapraszam .

Dodał Jerzy Organiściak 18 Jun 2018
Turystyka kulturowa w obiektach poprzemysłowych

Spośród wielu rodzajów i form turystyki coraz większą popularność zdobywa trurystyka w obiektach przemysłowych lub obiektach, które przestały pełnić tę rolę, zwaną z tego powodu turystyką postindustrialną.

Dodał Jerzy Organiściak 06 May 2018
HADARSKA 2018

Od kilku lat w ramach współpracy z Klubem Czeskich TurystĂłw w Cervenym Kostelcu uczestniczymy w organizowanych przez nich imprezach i na odwrĂłt, koledzy z Czech - w naszych. Tegoroczny sezon pieszy zainaugurowaliśmy w Cervenym Kostelcu na ich dorocznej imprezie HADARSKA 2018, ktĂłra zapoczątkowała obchody 100. lecia odzyskania niepodległości przez Republikę Czeską. Dopisała pogoda i frekwencja, w imprezie uczestniczylo 24 osoby.

Dodał Jerzy Organiściak 24 Apr 2018
BRACIA MORAWSCY

Na zaproszenie "Stowarzyszenia Morawian" z Suchdolu, małej wioski na Morawach, kolebki Braci Morawskich, ktĂłrzy w 1743 r. załoĹźyli dzisiajsze miasto Piława GĂłrna, gościła grupa mieszkańcĂłw tej miejscowości z burmistrzem - Panią Zuzanną Bielawską na czele.

Dodał Jerzy Organiściak 11 Apr 2018
Rozpoczęcie sezonu turystycznego
Wiosna w całej pełni, więc czas rozpocząć sezon turystyczny!!  W imieniu naszego Oddziału PTTK zapraszam na rozpoczęcie sezonu do Katowic!! 
MoĹźe to zaskoczenie, ale Katowice i GĂłrny Śląsk to miejsca niezwykłe, o czym, mam nadzieję się przekonamy, realizując poniĹźszy program!!
Dodał Jerzy Organiściak 03 Apr 2018
Święto WIELKIEJ NOCY
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja...
 
 
 
Dodał Jerzy Organiściak 30 Mar 2018
KURS PRZEWODNICKI PO GEOPARKU

Dodał Jerzy Organiściak 19 Mar 2018
XV ŚWIATOWY DZIEŃ PRZEWODNIKA TURYSTYCZNEGO

W minioną sobotę odbyła się we Wrocławiu juĹź tradycyjna uroczystość z okazji XV Światowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Jak co roku, organizatorem tej udanej uroczystości był Klub PrzewodnikĂłw i PilotĂłw "RzepiĂłr" z Wrocławia oraz  Dolnosląski i Opolski Samorząd Przewodnicki, ktĂłrzy tym razem zaprosili nas do pięknej Opery Wrocławskiej.

Dodał Jerzy Organiściak 27 Feb 2018
WIZYTA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

W dniach 13 - 16.02.2018 r. na zaproszenie Parlamentu Europejskiego w Strasborgu, młodzieĹź ząbkowickiego "ogĂłlniaka" uczestniczyła w spotkaniu z młodzieżą innych krajĂłw wspĂłlnoty europejskiej. Przy okazji, w drodze do Strasbourga zwiedzaliśmy Drezno, Norymbergę i sam Strasbourg. Oto kilka zdjęć z tego udanego wyjazdu.

 

Dodał Jerzy Organiściak 17 Feb 2018
Rocznik Ziębicki

W końcu 2017 r. ukazał się nakładem Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach kolejny, drugi - ROCZNIK ZIĘBICKI 2016.

Dodał Jerzy Organiściak 30 Jan 2018
Nowy rok 2018

Święta, święta i po świętach...Czas zabrać się do poważnej pracy i działania. Sporo się działo na rynku wydawniczym w końcu ubiegłego roku. Spośród wielu wydanych w tym czasie książek, jedna "przebija" wszystkie pozostałe!! To monumentalne i wyjątkowo piękne pod względem edytorskim dzieło "Malarstwo barokowe na Śląsku" pod redakcją profesora Andrzeja Kozieła.

Dodał Jerzy Organiściak 16 Jan 2018
Święta i Nowy Rok 2018
Najlepsze życzenia pięknych, rodzinnych i pełnych łask Bożych Świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego 2018 roku przesyła Jurek Organiściak...
 

Dodał Jerzy Organiściak 23 Dec 2017
Szlak Cysterski na Dolnym Śląsku

W dniu 4 grudnia br. odbyła się w oddziale Archiwum Państwego w Kamieńcu Ząbkowickim promocja książki "Szlak cysterski na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym". Wydawcą pozycji była Dolnośląska Organizacja Turystyczna wspĂłlnie z Archiwum Państwowym we Wrocławiu.

Dodał Jerzy Organiściak 07 Dec 2017
Książka o turystyce i krajoznawstwie

Z okazji obchodzonego na początku listopada br. - 50. lecia Oddziału PTTK oraz 50. lecia Koła Przewodników Sudeckich i Terenowych w Ząbkowicach Śląskich, nakładem Oddziału PTTK została wydana książka autorstwa piszącego te słowa, będąca zarysem dziejów turystyki i krajoznawstwa w naszym mieście

.

Dodał Jerzy Organiściak 20 Nov 2017
50. lat Oddziału PTTK

Dodał Jerzy Organiściak 23 Oct 2017
III Festiwal Muzyczny im. Alojzego Tauxa

W dniach 14 - 15 X 2017 r. obdywały się w Braszowicach i Ząbkowicach Śląskich dwa kolejne, po Bardzie koncerty Festiwalu Muzycznego im. Alojzego Tauxa. Oba były bardzo udane. W Braszowicach dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej 200. leciu urodzin kompozytora. Trzeba podkreślić wielkie zaangażowanie wykazane przez Panią sołtys Braszowic - Renatę Wereśniak, która znakomicie przygotowała dzień braszowicki.. Oto kilka zdsjęć z tej udanej imprezy.

 

Dodał Jerzy Organiściak 18 Oct 2017
FESTIWAL MUZYCZNY IM. ALOJZEGO TAUXA 2017

Serdecznie zapraszam na kolejny, trzeci już Festiwal Muzyczny im. Alojzego Tauxa, który odbędzie się w dniach 14 - 15 X 2017 r. W bieżącym roku obchodzimy 200.lecie urodzin tego muzyka i kompozytora rodem z Braszowic. I pomimo, że jak liczyliśmy, sprowadzimy na tę szczególną uroczystość chór "Liedertafel" z Salzburga, który Taux przez 170 laty założył, a co nie dojdzie do skutku, to jednak i tak zapowiada się uroczyście. W Braszowicach chcemy upamiętnić tego wybitnego obywatela wsi przez wmurowanie tablicy pamiątkowej jego pamięci. Będzie też koncert w kościele i wspólne śpiewanie w świetlicy wiejskiej. Na drugi dzień w kościele św. Jadwigi odbędzie się godzinny występ z nowymi utworami Alojzego Tauxa.  

Dodał Jerzy Organiściak 04 Oct 2017
Wernisaż Powino(i)watych

W dniu 22.09.2017 r. odbył się w ząbkowickim ratuszu wernisaż Pań Jolanty Soroczyńskiej - Weiser i Anny Perłowskiej - Weiser - powinowatych!! Oto parę zdjęć z tej ciekawej wystawy, która będzie czynna do dnia 13 X 2017 r.

Dodał Jerzy Organiściak 25 Sep 2017
Powino(i)wate

W imieniu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie oraz swoim własnym serdecznie zapraszam ząbkowiczan na wystawę malarstwa, rysunku i grafiki dwóch Pań artystek: ząbkowiczanki Jolanty Soroczyńskiej - Weiser oraz jej synowej - Anny Perłowskiej - Weiser. Wernisaż wystawy odbędzie się w ratuszu w dniu 22.09.2017 o g. 17.30. I będzie wino i wata...

Dodał Jerzy Organiściak 19 Sep 2017
IV Pielgrzymka Ząbkowicka za nami

W dniu 10.09.2017 r. już po raz czwarty odbyła się polsko - niemiecko - czeska pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. Była to jak dotychczas najbardziej okazała pielgrzymka, która zgromadziła blisko 100 osób i była wielkim sukcesem organizacyjnym. Oto kilka zdjęć z tej imprezy:

Dodał Jerzy Organiściak 12 Sep 2017
IV Miejska Pielgrzymka Ząbkowicka

W imieniu Klubu Regionalnego Ziemi Ząbkowickiej przy Oddziale PTTK w Ząbkowicach Śląskich serdecznie zapraszam na IV Miejską Pielgrzymkę Ząbkowicką, która odbędzie się w dniu 10.09.2017 r.  Szczegóły poniżej.

Dodał Jerzy Organiściak 22 Aug 2017
CHORWACJA

Zapraszam wszystkich lubiących wylegiwanie się na plaży ale także zwiedzanie miejsc niezwykłych na wycieczkę do Chorwacji, organizowaną przez nasz BORT PTTK. Szczegóły poniżej. Są jeszcze wolne miejsca!!!

Dodał Jerzy Organiściak 07 Aug 2017
wizyta "tischnerowców"

W dniach 24 – 30.07.2017 r. przebywała na terenie Powiatu Ząbkowickiego grupa członków Stowarzyszenia „Drogami Księdza Tischnera” z Łopusznej, miejscowości rodzinnej Śp. Księdza profesora Józefa Tischnera.  Stowarzyszenie, którego prezesem jest Pan Kazimierz Tischner, brat wielkiego księdza, prowadzi szeroką działalność popularyzującą naukę księdza Tischnera, wielkiego filozofa religii oraz patronuje wielu dziełom edukacyjnym, głównie na terenie Małopolski. Co roku członkowie stowarzyszenia wybierają się na wyprawę śladami księdza w różne części Polski, a w tym roku zawitali do Powiatu Ząbkowickiego. Kolejne dnie to intensywne zwiedzanie naszego powiatu a także terenów przyległych, w tym jednodniowa wycieczka na pogranicze czeskie. Uczestnicy, w większości nauczyciele, ale także profesorowie i pracownicy wyższych uczelni, znawcy historii i kultury, interesowali się bardzo dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Byli pod wrażeniem, zwiedzając nasze najważniejsze miejscowości i zabytki. Uczestniczyliśmy też w pięknej Mszy Świętej w Bobolicach w sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Jak powiedzieli sami uczestnicy, pod względem walorówkulturowych, teren nasz jest jednym z najciekawszych w Polsce!! Miło to usłyszeć z ust takich znawców. Oto parę zdjęć z tej imprezy.

Dodał Jerzy Organiściak 01 Aug 2017
Wizyta dawych mieszkańców Ząbkowic

W dniu 21.07.2017 r. przebywała w Zabkowicach Śląskich grupa dawnych mieszkańców naszego miasta, obywateli Niemiec. Była to coroczna wyprawa "sentymentalna" do miejsc urodzenia i młodości. Wśród uczestników był obecny honorowy obywatel Ząbkowic - Johannes Walzik. Jak co roku odwiedzaliśmy miejsca ich młodości a także ząbkowickie zabytki i pomniki. Według opinii gości, Ząbkowice zmieniają się corocznie "na lepsze", a goście podziwiają dokonania władz gminy oraz przedsiebiorczość obywateli miasta. Oto kilka migawek z ich pobytu.

Dodał Jerzy Organiściak 26 Jul 2017
Mury obronne

Trwają prace nad remontem i zabezpieczeniem dawnych miejskich fortyfikacji. To już III etap prac i wkrótce będziemy mieli wyremontowane mury od ul. Grunwaldzkiej po dawną fosę miejską w parku. Generalnie wykonawstwo jest dobre i zdecydowanie polepszył ich wygląd. Na przyszłość warto by pomyśleć o remoncie uliczki Solnej, i dalej stworzyć wybrukowaną ścieżkę wokół murów od strony wewnętrznej. Byłby to kolejny, oryginalny element zabytkowego krajobrazu miasta. Oprócz tego należałoby "ożywić" Basztę Gołębią, która z zewnątrz prezentuje się już okazale.Dodał Jerzy Organiściak 18 Jul 2017
NARRENTURM

Zakończyło się święto Ząbkowic Śląskich - Dni i Noce Krzywej Wieży. Jak w roku ubiegłym, sporym zainteresowaiem cieszył się spacer szlakiem Narreturmu, w którym uczestniczyło około 30 osób, w tym kilka osób z poza Ząbkowic (Warszawa, Kraków). Po wykładzie w czyteli byliśmy w Izbie Pamiątek Regionalych, na Krzywej Wieży, w zamku oraz w lościele św. Jerzego, gdzie wedle Amdrzeja Sapkowskiego zajdował się Narrenturm. Wycieczka trwał 4 godziny i podobała się bardzo, szczególnie przyjezdnym, którzy dzieki powieści Andrzeja Sapkowskiego "odkrywali Ząbkowice, dawy Frankenstein"... Zebrani stwierdzili, że byłoby dobrym pomysłem w przyszłym roku pojechać szlakiem Narrenturmu po Śląsku! I tak zrobimy!!!

Dodał Jerzy Organiściak 13 Jul 2017
Narrenturm

Zapraszam na wycieczkę po Ząbkowicach, dawnym Frankensteinie, szlakiem przygód Reinmara z Bielawy, głównego bohatera powieści Andrzeja Sapkowskiego "Narrenturm".

Dodał Jerzy Organiściak 06 Jul 2017
Nowa książka o Mariannie Orańskiej

W dniu 23.06.2017 r. w siedzibie Gminnego Domu Kultury - "Czerwony Kościółek" w Kamieńcu Ząbkowickim odbyła się w zapowiadana wczesniej promocja nowej książki o życiu Marianny Orańskiej autorstwa Holendra - Kessa van der Leer, w tłumaczeniu na język polski Jurka Jurczyńskiego.

Dodał Jerzy Organiściak 27 Jun 2017
Z Jerzym na wieży

Serdecznie zapraszam na zwiedzanie ząbkowickich wież....

Dodał Jerzy Organiściak 21 Jun 2017
Nowa książka o Mariannie Orańskiej

W dniu 23.06.2017 r. odbędzie się w Kamieńcu Ząbkowickim promocja nowej książki o Mariannie Orańskiej autorstwa holenderskiego historyka Keesa van der Leer.

Dodał Jerzy Organiściak 30 May 2017
Towarzystwo Przyjaciół Ząbkowic Śląskich

W dniu 5.05.2017 r. w kawiarni Ząbkowickiego Ośrodka Kultury miało miejsce pierwsze założycielskie zebranie   nowego stowarzyszenia – Towarzystwa Przyjaciół Ząbkowic Śląskich. W zebraniu uczestniczyło 9 osób, a listę członków – założycieli podpisało 14.

Dodał Jerzy Organiściak 09 May 2017
730 lat Ząbkowic Śląskich

W dniach 22 - 23.04.2017 odbyła się Konferencja historyczna z okazji rocznicy - 730. lecia powstania Ząbkowic Śląskich. W konferencji wzięło udział 18 prelegentów. Większość referatów dotyczyła zagadnień, które dotychczas nie były publicznie prezentowane. Według obietnicy sponsora - Urzędu Miejskiego w Zabkowicach Śląskich, referaty zostana opublikowane w wydawnictwie pokonferencyjnym. Czekamy więc na wydawnictwo!  

Dodał Jerzy Organiściak 26 Apr 2017
Konferencja historyczna z okazji 730. lecia Ząbkowic Śląskich

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam w dniu 22.04.2017 (sobota) do Starostwa Powiatowego ul. Prusa 5 i w niedzielę 23.04.2017 do ratusza, Sala Ślubów.

Wstęp wolny

Dodał Jerzy Organiściak 20 Apr 2017
Wielkanoc

 

Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni nasze życie pokojem i radością. Alleluja!!!

Dodał Jerzy Organiściak 13 Apr 2017
Rok 2017 rokiem św. Wojciecha

W dniu 4 kwietnia 2017 r. miała miejsce w Świdnicy inauguracja Polsko - Czeskich Dni Kultury organizowanych od 22 lat jako Polsko - Czeskie Dni Kultury Chrześciańskiej. Głównymi animatorami tych dni są od początku przedstawiciele Polsko - Czesko - Słowackiej Solidarności, w szczególności radny Sejmiku Wojewodzkiego Julian Golak i Pani Teresa Bazała. Uroczystości rozpoczęła piękna Msza Święta w Katedrze Świdnickiej, którą prowadził biskup świdnicki Ignacy Dec.

 

Dodał Jerzy Organiściak 09 Apr 2017
Wyjatkowy koncert

W ostatnią niedzielę 19.03.2017 r. odbył się w kościele św. Jadwigi w Sadlnie piekny koncert muzyczny "Pasja wg św. Jana". Utwór skomponował  muzyk i kompozytor z Krakowa - Hubert Kowalski, który zorganizował zespół młodych muzyków, ludzi z różnych części Polski. Utwór był wykonywany w ubiegłym roku w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, gdzie wzbudził wielkie zainteresowanie. Podobnie było w Ząbkowicach, gdzie publiczność w kompletnej ciszy słuchała przez ponad godzinę tej niezwykłej, wzniosłej i pięknej muzyki!! Więcej takich wydarzeń muyzycznych i  więcej "wysokiej kultury" w Ząbkowicach Śląskich!! Jesteśmy bowiem "zalewani" mnóstwem imprez "byle jakich", które w większości nie niosą żadnych wartości, a kosztują znacznie więcej niż koncert w kościele św. Jadwigi.  

Dodał Jerzy Organiściak 23 Mar 2017
Festiwal 17 południk

W imieniu organizatorów zapraszam do Kudowy Zdroju na festiwal podróżniczy, który zapowiada się b. ciekawie!!!

Dodał Jerzy Organiściak 14 Mar 2017
Poznajemy Ziemię Ząbkowicką

Serdecznie zapraszam Państwa na cykl wykładów w 2017 r. poświęconych historii, geografii, kulturze i sztuce "naszej malej ojczyzny - Ziemi Ząbkowickiej". Wykłady odbywać się będą jeden raz w miesiącu we wtorki o g. 16.00 w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie według podanego [pniżej harmonogramu.  

Dodał Jerzy Organiściak 07 Feb 2017
Sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe na Dolnym Śląsku

W końcu ubiegłego roku nakladem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej i Archiwum Państwowego we Wrocławiu ukazała się ciekawa praca historyczna dotycząca sanktuariów i miejsc pielgrzymkowych na Dolnym Śląsku.

Dodał Jerzy Organiściak 12 Jan 2017
Święta, święta...

 

Dodał Jerzy Organiściak 17 Dec 2016
Spotkanie z twórcami atlasu historycznego Ząbkowice Śląskie

W dniu 8.12.2016 r. z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Ząbkowicach Śląskich i Klubu Regionalnego Ziemi Ząbkowickiej PTTK  miało miejsce spotkanie z autorami atlasu historycznego Ząbkowice Śląskie.

Dodał Jerzy Organiściak 14 Dec 2016
Atlas historyczny Ząbkowice Śląskie

Nakładem wydawnictwa Uniwerstyetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach serii Atlasu Historycznego Miast Polskich ukazał się tom Ząbkowice Śląskie.

Dodał Jerzy Organiściak 27 Nov 2016
Spadkobiercy Marcina Lutra

Pod takim tytułem odbył się interesujący wykład w Izbie Pamiątek Regionalnych.

Dodał Jerzy Organiściak 16 Nov 2016
Książka o zabkowickim ratuszu

W dniu 3. listopada w sali rady miejskiej zabkowickiego ratusza miała miejsce promocja nowej książki wydanej przez Blibliotekę Publiczną w Ząbkowicach Śląskich autorstwa Kamila Pawłowskiego - "Ratusz w Ząbkowicach Śląskich, historia i architektura".

Dodał Jerzy Organiściak 06 Nov 2016
Guttlerowie

Mam przyjemnośc poinformować o ukazaniu się nowej, niezwykłej książki opowiadającej historię rodziny zwiazanej ze Złotym Stokiem od połowy XIX w. "Guttlerowie" - bo taki jest tytuł tego dzieła, to książka Piotra Romanowskiego i Elżbiety Szymskiej, będąca plonem dwuletniej pracy obojga autorów nad materiałami otrzymanymi od przedstawicieli tej rodziny.

Dodał Jerzy Organiściak 24 Oct 2016
II FESTIWAL MUZYCZNY im. ALOJZEGO TAUXA

Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników muzyki poważnej na koncerty drugiego juz festiwalu poświęconego muzyce naszego kompozytora z Braszowic. Będą nowe utwory Alojzego Tauxa, bedą też nowe informacje o jego życiu i twórczości.

Dodał Jerzy Organiściak 09 Oct 2016
Spotkanie z Markiem Sikorskim

W dniu 16.09.2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ząbkowicach Śląskich odbyło się spotkanie z dr Markiem Sikorskim – historykiem sztuki, pisarzem i krajoznawcą, Marek Sikorski zajmuje się twórczością  pisarską od ponad 20. lat i jest autorem kilkunastu książek historycznych i krajoznawczych, z których kilka wydanych zostało po niemiecku. Swego rodzaju specjalnością tego pisarza jest historyczna interpretacja obiegowych mitów i rozwiązywanie zagadek historycznych. Jedna z takich zagadek była przedmiotem spotkania w bibliotece. I dotyczyła „kuli ognia nad Wrocławiem”, która miała się tam pokazać w 1241 r. podczas najazdu Mongołów na to miasto za sprawą błogosławionego Czesława, przeora zakonu dominikanów.

Dodał Jerzy Organiściak 20 Sep 2016
III PIELGRZYMKA ZĄBKOWICKA

Dodał Jerzy Organiściak 31 Jul 2016
MONETY, ZAMEK, NAGROBEK

Kilka miesięcy temu ukazała się nakładem wydawnictwa ATUT z Wrocławia dawno  zapowiadana  książka o Karolu I Podiebradowiczu i jego czasach - "Monety, Zamek, Nagrobek - Książę Karol I z Podiebradów (1476 - 1536), między dziedzictwem przodków a dokonaniami potomków".

Dodał Jerzy Organiściak 14 Jul 2016
DNI I NOCE KRZYWEJ WIEŻY

Dodał Jerzy Organiściak 06 Jul 2016
Sesja turystyczna w Henrykowie

W dniu 17.06.2016 r. odbyła sie w dawnym klasztorze cystersów w Henrykowie XIX Sesja Rady Powiatu Ząbkowickiego. Sesja miała charakter konferencji, której głowny temat to: Perspektywy rozwoju turystyki w powiecie zabkowickim. Na sesji  zaprezentowano kilka referatów. Głównym był bardzo ciekawy Raport z analizy potencjału turystyczno- kulturowego powiatu ząbkowickiego, przygotowany przez dr hab. Armina Mikosa von Rohrscheidta.  

Dodał Jerzy Organiściak 20 Jun 2016
Park Mużakowski i Park Różany w Forst

Zapraszam wszystkich miłośników pięknych i zabytkowych parków na szczególną wycieczkę do dwóch wyjątkowych miejsc tego rodzaju: Parku Mużakowskiego i Wschodnioniemieckiego Parku Różanego w Forst.

 

Dodał Jerzy Organiściak 29 May 2016
Podróżni - Festiwal o krok dalej

W dniach 20 - 22.05.2016 r. odbyła się na Twierdzy Srebrnogórskiej ciekawa impreza turystyczna - Podróżni Festiwal o krok dalej...

Dodał Jerzy Organiściak 23 May 2016
KOLEJE ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ
W imieniu Biblioteki Publicznej w Ząbkowicach Śląskich serdecznie zapraszam wszystkich miłośników historii kolei na niecodzienne spotkanie autorskie z dwoma wybitnymi historykami śląskimi - dr Przemysławem Dominasem i dr hab. Tomaszem Przerwą, autorami książki "Koleje Ziemi Ząbkowickiej".
Osobom interesującym się historią kolei nie trzeba specjalnie przedstawiać autorów, obaj mają na swoim koncie liczne opracowania z tego zakresu. Ciekawa jest sama pozycja, która będzie na spotkaniu promowana. Jest to bowiem monografia historyczna kolei w powiecie ząbkowickim, pierwsza, która w tak szerokim zakresie opisuje wszystkie koleje i kolejki istniejące tutaj w przeszłości i teraźniejszości. Na spotkaniu, na którym autorzy przedstawią swoją pracę w formie prezentacji, będzie można również  nabyć tę ciekawą książkę. Spotkanie poprowadzi dr Bartosz Grygorcewicz.   
Dodał Jerzy Organiściak 11 May 2016
150 lat zakładu sióstr diakonis

W dniach 18-19 IV br. odbyła się w Wertheim nad Menem uroczystość 150. istnienia domu sióstr ewangelickich diakonis - „Diakonisenmuterhaus Frankenstein”. Było to ważne wydarzenie również dla Ząbkowic Śląskich, bowiem część historii tego zgromadzenia jest osadzona w historii naszego miasta. A zaczęło się wszystko w 1866 r., kilka lat po wielkim pożarze miasta (1858), gdy za sprawą pastora Hermana Gravego przybyły do Ząbkowic z Wrocławia siostry diakonisy i objęły budynek przy ul. Krzywej, położony naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 1. Siostry  prowadziły szeroką działalność edukacyjną, opiekuńczą i wychowawczą. Szczególny rozwój zakładu nastąpił w końcu XIX i na początku XX w., gdy w zakładzie pracowało blisko 400 sióstr. Działalność sióstr diakonis dobrze się zapisała w historii przedwojennych Ząbkowic. Po zakończeniu wojny zakład wraz z ludnością niemiecką został wysiedlony do Niemiec i kontynuował swoją działalność w miejscowości Wertheim w Badenii – Wirtembergii. Od 2003 r. diakonisy są bardzo aktywne na polu współpracy z Ząbkowicami i powiatem ząbkowickim. Przy dawnym „ogólniaku” powstał skromny pomniczek upamiętniający ich działalność w Ząbkowicach. Siostry angażują się też na polu wymiany młodzieży, praktyk i stypendiów. Od 6 lat finansują stypendia dla ubogiej ale uzdolnionej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr. 1. Obchody 150. lecia istnienia domu sióstr były bardzo uroczyste, brała w nich udział także delegacja Powiatu Ząbkowickiego. Oto kilka zdjęć z tej uroczystości.

Dodał Jerzy Organiściak 22 Apr 2016
Szkolenie geologiczne w Szklarach

W dniu 2.04.2016 r. odbyła się wycieczka szkoleniowa w Szklarach, zorganizowana przez nasze Koło Przewodników Sudeckich i Terenowych. Szkolenie poprowadził jak zwykle w znakomity sposób, nasz kolega - geolog, dr Stanisław Madej.

 

W wycieczce uczestniczyło 25 osób, głownie przewodnicy z koła ząbkowickiego, a także koleżanki i koledzy z Kłodzka,  Wrocławia i z Gliwic.   Oto kilka zdjęć z tej udanej imprezy autorstwa Marka Jechny.

Dodał Jerzy Organiściak 05 Apr 2016
WIELKANOC

Dodał Jerzy Organiściak 26 Mar 2016
BOŻNOWICE

Pewnie mało kto wie, że Bożnowice, mała wieś w Gminie Ziębice pięknie położona wśród Wzgórz Strzelińskich doczekała się obszernego opracowania, niemal monografii, autorstwa bylej mieszkanki - Pani  Mieczysławy Trojan - Krzynowej.

Dodał Jerzy Organiściak 21 Mar 2016
Wieczór poetycki z Joanną Bieleń

W dniu 11 IX 2016 r. w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Ząbkowicach Śląskich odbyło się spotkanie z poetką - Jaanną Danutą Bieleń.

 

Dodał Jerzy Organiściak 12 Mar 2016
Święto poezji

Poezja w Ząbkowicach Śląskich jak i w powiecie ząbkowickim nie ma zbyt wielu zwolenników. Nie mamy też w tzw. oficjalnym obiegu uznanych twórców w tej dziedzinie. Okazuje się jednak, że są na naszym terenie poeci, którzy mają w tej dziedzinie spore osiagnięcia, a mało kto o nich wie. Jedną z takich osób jest zamieszkała w Muszkowicach poetka - Joanna Danuta Bieleń, na której wieczór autorski w imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabkowicach Śląskich serdecznie zapraszam. Wieczór uświetni śpiewem Pani Sylwia Grzybowska z Polanicy Zdroju, etalentowana śpewaczka operowa. Wieczór poprowadzi znany ząbkowicki twórca i poeta - Leszek Antoni Nowak.

Dodał Jerzy Organiściak 07 Mar 2016
Dzień Żołnierzy Wyklętych

W dniu 29.02.2016 r. odbył się po raz pierwszy w Ząbkowicach Śląskich, a po raz czwarty w Polsce - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - "Tropem wilczym". Organizatorem biegu byla Fundacja Wolnośc i Demokracja z Warszawy, w Ząbkowicach śląskich nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz OSiR. Bieg w Ząbkowicach poprzedził piękny spektakl w Ząbkowickim Ośrodku Kultury przygotowany przez młodzież i nauczycieli z  LO.

Dodał Jerzy Organiściak 01 Mar 2016
25 lat DOLNOŚLASKIEJ FEDERACJI PRZEWODNICKIEJ
W dniu 20.02.2016 r. we Wrocławiu odbyły się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika oraz jubileuszu - 25 lecia Dolnośląskiej Federacji Przewodnickiej. W imprezie uczestniczyło ponad 200 przewodników z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Uroczystość odbyła się w Narodowym Forum Muzyki, rozdano pamiątkowe wyróżnienia, m.in naszym kolegom - seniorom: Staszkowi Grochocińskiemu i Tadeuszowi Koconiowi. Oto kilka zdjęć z tej uroczystości.

Dodał Jerzy Organiściak 21 Feb 2016
70 lat Helmuta Sauera

W dniu 3.02.2016 r. odbyła się w kościele parafialnym św. Barbary w Stoszowicach uroczysta msza święta z okazji 70. rocznicy urodzin i chrztu Pana Helmuta Sauera - wybitnego Ślązaka i patrioty lokalnego naszej Ząbkowickiej Ziemi, narodowości niemieckiej, a urodzonego w pobliskim Lutomierzu w grudniu 1945 r. !!

Msza święta była bardzo uroczysta i wzruszajaca, a sam jubilat nie potrafił ukryć łez, opowiadając o tym szczególnym dla niego momencie życia, wyjątkowym też dla naszej tutaj bytności, bo to były początki Polski na tym terenie. W mszy uczestniczyło wielu jego przyjaciół, w tym kilku wybitnych duchownych z księdzem infuatem profesorem Józefem Paterem na czele.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Helmut Sauer jest wybitnym politykiem niemieckim, dzisiaj już na emeryturze, wielokrotnym posłem do Bundestagu i do dzisiaj pełni zaszczytną funkcję vice Przewodniczącego parti CDU. Jest bardzo aktywny w działaniach na rzecz pozyskiwania środków na rewitalizację obiektów zabytkowych, znajdujących się dyspozycji rzadu niemieckiego. W ubieglym roku dzięki jego zabiegom udało się wyremontować jeden z witraży w kościele sióstr Klarysek w Ząbkowicach Śląskich. Obecnie zabiega o fundusze na naprawę zegara na ratuszu w Ząbkowicach oraz remontu ołtarza u sióstr Klarysek.

 Dziękujemy Ci Helmut...

 

Dodał Jerzy Organiściak 07 Feb 2016
WSZECHNICA WIEDZY O ŚLĄSKU

W imieniu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Zabkowicach Śląskich serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych tematyką śląską i ząbkowicką do uczestniczenia w cyklu wykładów na ten temat pod wspólnym tytulem "Wszechnica wiedzy o Śląsku" , który będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Dodał Jerzy Organiściak 27 Jan 2016
TRZECH KRÓLI

Od kilku lat w Ząbkowicach Śląskich organizuje się procesję z okazji swięta Trzech Króli. Obchodzone jest w naszym miescie od 2010 r. i stało się wspaniałą manifestacją radości z okazji przyjścia Pana... Oto kilka zdjęć z 2016 r.  

 

.

Dodał Jerzy Organiściak 06 Jan 2016
Boze Narodzenie

Dodał Jerzy Organiściak 21 Dec 2015
Nowa koncepcja rewitalizacji ząbkowickiego zamku

W dniu 27.11.2015 r. przyjechał do Zabkowic Śląskich pan dr inz. architekt Artur Kwaśniewski - pracownik Wydzialu Architektury Politechniki Wrocławskiej, wybitny znawca archiektury śląskich zamków i pałaców. Artur Kwaśniewski w latach 2012 - 2014 przeprowadził szczegołowe badania architektoniczne oraz kwerendę źródłową dotyczacą ruin ząbkowickiego zamku i tą wiedzą podzielił się z grupą przyjaciół - lokalnych historyków i badaczy skupionych w Klubie Regionalnym Ziemi Ząbkowickiej jak również z pracownikami Izby Pamiątek Regionalnych.

Dodał Jerzy Organiściak 28 Nov 2015
I Festiwal Muzyczny im. Aloisa Tauxa za nami

W dniach 17 - 18. 10. 2015 r. odbyły się w kościele św. Wawrzyńca w Braszowicach oraz w kościele św. Jadwigi w Sadlnie koncerty inaugurujące I Festiwal Muzyczny im. Aloisa Tauxa.

Dodał Jerzy Organiściak 19 Oct 2015
FESTIWAL im. Aloisa Tauxa

W imieniu organizatorów zapraszam na dwa koncerty muzyki chóralnej w Braszowicach i w Ząbkowicach Śląskich poświęcone twórczości pochodzącego z Braszowic kompozytora muzyki kościelnej - Aloisa Tauxa, Szczegóły na plakacie.

Dodał Jerzy Organiściak 14 Oct 2015
II RAJD GEOTURYSTYCZNY

W  dniu 3 X 2015 odbył się  w  Masywie   Braszowic  -  Brzeźnicy  II  Rajd  Geoturystyczny, którego  organizatorami  byli :  Stowarzyszenie Geopark Wzgórza Niemczańsko – Strzelińskie oraz Oddział PTTK w Ząbkowicach Śląskich.

Dodał Jerzy Organiściak 05 Oct 2015
ZJAZD ZĄBKOWICZAN

W dniach 25 - 27.09.2015 r. odbył się I Zjazd Zabkowiczan połączony z 70. powstania najstarszej na terenie powiatu ząbkowickiego szkoły średniej - Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich.

Dodał Jerzy Organiściak 27 Sep 2015
Wizyta na Ukrainie

W dniach 1 – 8.08.2015 r. przebywała na terenie zachodniej Ukrainy grupa mieszkańców powiatu ząbkowickiego. Ideą wyjazdu było poznanie okolic Lwowa, terenów skąd pochodzą  potomkowie dzisiejszych mieszkańców powiatu i Dolnego Śląska,  stąd  tytuł imprezy „Kresy – ocalić od zapomnienia”.

Dodał Jerzy Organiściak 17 Aug 2015
Mury obronne

Przed niespełna trzema miesiącami rozpoczęto roboty zabezpieczajace przy miejskich murach obronnych od strony ul. Grunwaldzkiej do Baszty Gołębiej. 

Dodał Jerzy Organiściak 30 Jul 2015
Niezwykły koncert

W dniach 17 i 18 lipca br. odbył się na Twierdzy Srebrnogórskiej niezwykły koncert. W wyjątkowej scenerii ceglanej pruskiej twierdzy, wystąpiła 55.osobowa orkiestra symfoniczna z Brzegu im.. Jerzego II Piasta pod batutą Marka Kudry,


 

Dodał Jerzy Organiściak 20 Jul 2015
Dni i Noce Krzywej Wieży

W ramach imprezy Dni i Noce Krzywej Wieży obok dobrej zabawy  było też „coś” dla miłośników historii , architektury i zabytków. Tą imprezą była gra plenerowa „Poznajemy Ząbkowice Śląskie – moje miasto”, przygotowana przez przewodników turystycznych Oddziału PTTK i pracowników Izby Pamiątek Regionalnych. Istotą imprezy było rozpoznawanie elementów architektury miasta na podstawie dostarczonych przez organizatora zdjęć różnych ząbkowickich budowli. Na zakończenie uczestnicy spotkali się na ząbkowickim zamku, gdzie było podsumowanie imprezy, wspólny grill, upominki a na koniec zwiedzanie ruin zamku z przewodnikiem. Oto kilka migawek z tej udanej imprezy.

Dodał Jerzy Organiściak 13 Jul 2015
Niezwykły wykład

W dniu 22.06.2015 r. przebywał w Ząbkowicach Śląskich dr inż. architekt Artur Kwaśniewski - pracownik naukowy  Politechniki Wrocławskiej, wybitny historyk architektury, znawca zamków i pałaców dolnośląskich.

Dodał Jerzy Organiściak 24 Jun 2015
Spotkanie z dr inz. Arturem Kwaśniewskim

Serdecznie zapraszam zainteresowanych rewitalizacją ząbkowickiego zamku na spotkanie z wybitnym fachowcem w tej dziedzinie - dr inz. architektem  Arturem Kwasniewskim z Wrocławia. Artur Kwaśniewski jest pracownikiem Politechniki Wrocławskiej i wybitnym znawcą dworów i zamków śląskich, szczególnie z okresu renesansu, autorem wielu publikacji w tym zakresie. Sądzę więc, że będzie okazja się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat ząbkowickiego!!

 

Dodał Jerzy Organiściak 16 Jun 2015
Wieczór z poezją Joanny Bieleń

Dnia 29.05.2015 r. w Różanym Dworze Moniki Maciejczyk w Polanicy Zdroju odbył się niezwykły wieczór poetycki, którego bohaterką była zamieszkała w Muszkowicach  koło Henrykowa Pani Joanna Bieleń...

 

Dodał Jerzy Organiściak 03 Jun 2015
Polskie początki w powiecie ząbkowickim

W dniu 25.05.2015 r. w Archiwum Państwowym Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim otwarto wystawę - "Początki polskiej administracji w powiecie ząbkowickim".

Dodał Jerzy Organiściak 27 May 2015
SPOTKANIE Z HISTORIĄ

W dniu 8 maja br. w "Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem", odwiedził Ząbkowice Śląskie świadek tego szczególnego dnia - honorowy obywatel Ząbkowic Śląskich, Pan Johannes Walzik, mieszkający na codzień w Szwajcarii.  

Dodał Jerzy Organiściak 16 May 2015
Zapraszamy na wycieczkę

W dniu 23.05.2015 r. obchodzić będziemy 20 - lecie współpracy na niwie turystki pomiędzy Oddziałem PTTK  w Ząbkowicach Śląskich i  Klubem Czeskich Turystów w Cervenym Kostelcu.

Jedną ze wspólnych imprez w 2015 r. bedzie wycieczka krajoznawcza w okolicach Cervenego Kostelca pod nazwą "Sudety mało znane" na którą chciałbym juz dzisiaj zaprosić.

Dodał Jerzy Organiściak 06 May 2015
W Olbrachcicach Wielkich po nowemu

Rok 2015 to rok szczególny w historii Śląska, to okragła 70. rocznica objęcia tej piastowskiej niegdyś dzielnicy przez Polaków po zakończeniu II wojny światowej. To także ważny rok dla wsi Olbrachcice Wielkie, jednej z tysięcy wsi na Śląsku, gdzie w 1945 r. pojawili się przymusowi polscy  repatrianci z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Od tego momentu upłynęło 70 lat...

Dodał Jerzy Organiściak 26 Apr 2015
Muzea domowe

W dniu 13. kwietnia odbyly się w Archiwum Państwowym w Kamieńcu Ząbkowickim drugie już warsztaty archiwalne.

Dodał Jerzy Organiściak 17 Apr 2015
Turystyka w Górach Sowich

Zapraszam Państwa na niezwykłą wystawę przygotowaną przez dr hab. Tomasza Przerwę i Jacka Gruźlewskiego w Muzeum Miejskim w  Dzierżoniowie.

Dodał Jerzy Organiściak 08 Apr 2015
ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Dodał Jerzy Organiściak 05 Apr 2015
SPOTKANIE GEOPARKU

W dniu 23.03.2015 r. w Starostwie Powiatowym w Ząbkowicach Ślaskich odbyło się spotkanie pod egidą Starosty Ząbkowickiego Romana Festera poświęcone geoturystyce jako sposobowi rozwoju turystyki w regionie.

Dodał Jerzy Organiściak 24 Mar 2015
ATLAS ZIEBIC

W ubiegłym tygodniu w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach odbyła się promocja wyjątkowego wydawnictwa - Atlasu Historycznego Miast Polski -tomu Ziębice...

Dodał Jerzy Organiściak 05 Mar 2015
malarstwo Bernharda Krausego

W dniu 19 lutego mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawego wykładu na temat śląskiego malarstwa barokowego, chyba pierwszy raz w historii Ząbkowic Śląskich...

Dodał Jerzy Organiściak 22 Feb 2015
Malarstwo barokowe

Chciałbym zaprosić Państwa na niecodzienne spotkanie z Panem Adamem Szelągiem, młodym historykiem sztuki z Wrocławia, znawcą śląskiego malarstwa barokowego. Pan Adam jest doktorantem na wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego i autorem pracy magisterskiej na temat wybitnego ale mało znanego ząbkowickiego malarza Bernharda Krause, zwanego też "małym Wilmannem". Spotkanie odbędzie sie w Kawiarni ZOK w dniu 19.02.2015 r. o g. 17.00.

Dodał Jerzy Organiściak 09 Feb 2015
Hrad Vizmburk - zamek Zabkowice

W dniu 23 I 2015 r. przedstawiciele Urzedu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich odwiedzili zamek Vizmburk, leżący w pobliżu Cervenego Kostelca, naszego miasta partnerskiego w Republice Czeskiej, gdzie spotkali się z władzami tego miasta oraz gminy Havlovice, na terenie której zamek leży...

 

Dodał Jerzy Organiściak 26 Jan 2015
Najbliższe spotkania

Zapraszam wszystkich zaintersowanych tematyką podróżniczą i historyczną na najbliższe spotkania - wykłady w styczniu 2015:

oraz w ramach KLUBU GLOBTROTERA:

 

Dodał Jerzy Organiściak 11 Jan 2015
Święta i Nowy 2015 rok

Dodał Jerzy Organiściak 22 Dec 2014
Park Skalny w Strzelinie

Stowarzyszenie "Geopark Wzgórz Niemczańsko - Strzelińskich", które rozpoczęło swoją działalność w ubiegłym roku, może się już poszczycić kilkoma udanymi działaniami. Między innymi, we  wrześniu br. odbyła się w Ząbkowicach Śląskich konferencja naukowa "Geoatrakcje Powiatu Ząbkowickiego", a w dniu 11.12.2014 r. oddano do użytku "Park Skalny" w Strzelinie...

Dodał Jerzy Organiściak 13 Dec 2014
Leksykon Artystyczny Ziemi Ząbkowickiej

Miło mi donieść, że po kilku latach rozmaitych prób i starań, wreszcie ukazał się drukiem Leksykon artystyczny Ziemi Ząbkowickiej autorstwa Leszka Aleksandra Nowaka...

Dodał Jerzy Organiściak 01 Dec 2014
Artyści Ziemi Ząbkowickiej

Szanowni Państwo,

na początek pragnę podziękować Państwu za poparcie mnie w wyborach do Rady Powiatu Ząbkowickiego. Ze swojej strony przyrzekam nadal dobrze pracować na rzecz dobra wspólnego i nie zwieźć Państwa zaufania.

Wracając do rzeczywistości, pragnę zaprosić Państwa na spotkanie autorskie z wybitnym ząbkowiczaninem - Leszkiem Antonim Nowakiem, ktory promował będzie swoją nową książkę - Leksykon Artystyczny Ziemi Ząbkowickiej.

 

Dla każdego, biorącego udział w spotkaniu przewidziana jest niespodzianka...

Dodał Jerzy Organiściak 20 Nov 2014
WYBORY I OGRODY

Szanowni Państwo,

zapraszam Państwa na wybory samorządowe, wydarzenie, które jest najważniejszym w mijajacym roku dla społeczeństwa obywatelskiego naszej "małej ojczyzny". Wybierajmy świadomie i ludzi godnych naszego zaufania. Ponieważ jestem społecznikiem "od zawsze" i jeszcze się całkowicie "nie wypalilem", postanowiłem zgłosić swoją kandydaturę do Rady Powiatu Ząbkowickiego. Jeśli Państwo uznacie, że jestem godzien zaufania - proszę o Państwa głos.

Ponieważ jednak życie nie kończy się na wyborach i trwa dalej, zapraszam serdecznie na mój wykład w ramach Uniwersytetu III wieku w dniu 19.11.2014 r. na godz. 16.00 do Ratusza.Tym razem będzie o historii ogrodów, która jest wyjątkowo pasjonujaca!

 

Dodał Jerzy Organiściak 14 Nov 2014
Będziemy pamiętać...

W dzień zaduszny jak co roku wspominamy zmarłych i modlimy się za ich dusze, chodząc po cmentarzach i paląc znicze... Będąc na cmentarzach w tym dniu uświadamiamy sobie dopiero, jak wielu naszych kolegów, przewodników i działaczy turystyki, związanych z Oddziałem PTTK w Zabkowicach Śląskich nie ma już wsród nas nas... 

 

Dodał Jerzy Organiściak 02 Nov 2014
BERLIN

Serdecznie zapraszam na kolejny KLUB GLOBTROTERA. Tym razem będzie o stolicy Niemiec - Berlinie i dlaczego warto się tam wybrać!!

Dodał Jerzy Organiściak 21 Oct 2014
Festiwal Tauxa

Wrzesień 2014 r.  na Dolnym Śląsku obfitował w liczne imprezy kulturalne i festiwale. Jednym z nich był XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Ignacego Reimanna w Krosnowicach. 

Dodał Jerzy Organiściak 02 Oct 2014
W krainie Marianny Orańskiej

Ostatnie dni ubiegłego tygodnia upłynęły pod znakiem Marianny Orańskiej i jej wielkiego dzieła - pałacu kamienieckiego. Otóż w dniu 20 września br. miało tam miejsce "nowe otwarcie" pałacu po trwającym dwa lata remoncie, prowadzonym przez tamtejsza gminę. I trzeba uczciwie powiedzieć, że z bardzo zaniebanego przez wiele ostatnich lat obiektu, dzisiaj, po dwóch latach prac, pałac przedstawia się jako wielka atrakcja turystyczna, zadbana, z dobrymi wystawami  i niezłą infrastrukturą turystyczną.

   

Dodał Jerzy Organiściak 22 Sep 2014
Klub Regionalny PTTK

 W imieniu Klubu Regionalnego Ziemi Ząbkowickiej i Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej zapraszam na spotkanie z niezwykłym gościem - panem Keesem van der Leer z Vorburga (Holandia), twórcą monografii Marianny Orańskiej. Pan van der Leer weźmie też udział w Konferencji jaka odbędzie się w Kamieńcu Ząbkowickim w dniu 20.09.2014 r. oraz przeprowadzi także dwa wykłady na temat Marianny Orańskiej dla młodzieży szkolnej kamienieckich szkół.   

Dodał Jerzy Organiściak 17 Sep 2014
Pielgrzymka do Barda 2014

Za nami zabkowicka pielgrzymka do Matki Boskiej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. Było to wielkie przeżycie duchowe, możliwość kontaktu z przyrodą, dotknięcia łaski Boskiej i spotkania się z wieloma ciekawymi ludzmi... Oto kilka zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia.  

 

Dodał Jerzy Organiściak 09 Sep 2014
Pielgrzymka do Barda i inne imprezy

W najbliższy weekend czeka nas kilka ważnych imprez kulturalnych

 i turystycznych.

W sobotę 6.09.2014 w godzinach przed i popołudniowych zapraszam do wzięcia udziału w rajdzie "Do książęcego kamienia".

  Po południu tego samego dnia od godziny 15.00 - 18.00 zapraszam do kościoła sióstr klarysek na ciekawą konferencję historyczna poświęconą historii tego założenia jak rownież nowym odkryciom tego miejsca dotyczącym.

  I wreszcie w niedzielę rzecz najważniejsza - Pielgrzyka Ząbkowicka ze Ślubowaniem do Barda, która rusza po raz pierwszy po II wojnie swiatowej z Ząbkowic, organizowana wspólnie z dawnymi mieszkańcami naszego miasta.

Dodał Jerzy Organiściak 31 Aug 2014
60 JUBILEUSZOWY FESTIWAL FOLKLORU w Cervenym Kostelcu

W imieniu Oddziału PTTK oraz Biura Usług Turystycznych "Ottokar" w Ząbkowicach Śląskich zapraszam na tradycyjny juz wyjazd do Cervenego Kostelca. W tym roku, z okazji jubileuszu bedzie dużo atrakcji, zarówno turystycznych jak i festiwalowych. Liczba miejsc jest ograniczona a lista w dużej części zapełniona, więc trzeba sie pośpieszyć!!

 

 

Dodał Jerzy Organiściak 14 Aug 2014
WYSTAWA EMILA KREBSA

W dniu 11.08.2014 r. o godz. 17.00 w hallu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabkowicach Śląskich zostanie otwarta wystawa poświęcona  Emilowi Krebsowi, jednemu z najwiekszych poliglotów wszechczasów... 

 

Dodał Jerzy Organiściak 10 Aug 2014
SZLAK NARRENTURMU

Podczas Dni i Nocy Krzywej Wieży dokonano otwarcia kolejnego, dolnego jej pomieszczenia - tak zwanego "Lochu Głodowego", gdzie prawdopodobnie znajdowało się więzienie. Czy rzeczywiście było tutaj więzienie nie wiemy, tak jak nie znamy początków Krzywej Wieży, wszak pierwsza o niej wzmianka pochodzi dopiero z 1413 r.  

Dodał Jerzy Organiściak 24 Jul 2014
Plenerowa Gra Miejska

Święto Krzywej Wieży za nami. W jego ramach  nasz Oddział PTTK zorganizował tzw. Miejską Grę Plenerową, której istota polegała na rozpoznaniu kilkudziesięciu obiektów w mieście na podstawie dostarczonych przez organizatora zdjęć. Zanim to jednak nastąpiło i rozpoczęlismy tę konkurencję, złożylismy symboliczną wiązankę kwiatów i zapalili znicz pod pomnikiem "Dawnych i nowych mieszkańców Ząbkowic - Frankensteinu", znajdującym się na "starym cmentarzu".

 

Do konkursu zgłosiło sie łącznie 25 osób, które podzielilismy na trzy drużyny. Wszyscy dostali teczki ze zdjęciami przygotowanymi przez kol. Michała Rudnickiego oraz wykaz miejsc kontrolnych. Nie była to sprawa prosta, ale o dziwo drużyny w ciągu godziny poradziły sobie z tym zadaniem. Na zakończenie spotkaliśmy się na pizy w Pizerii "ZIBI", gdzie podsumowaliśmy grę, a później poszliśmy zwiedzić nową wystawę: "Więzienie - Loch głodowy - Narrenturm" na Krzywej Wieżyktórej autor w osobie właściciela tej strony opowiadał o tym miejscu.      

 

Dodał Jerzy Organiściak 13 Jul 2014
ŚWIĘTO KRZYWEJ WIEŻY

Serdecznie zapraszam na tegoroczne Święto KRZYWEJ WIEŻY, (oficjalna nazwa: "Dnie i Noce Krzywej Wieży"). Wśród wielu imprez i występów jest też w programie coś dla  krajoznawców i miłośników zabytków. Nasz Klub Regionalny Ziemi Ząbkowickiej  PTTK organizuje Plenerową  Grę Miejską.  

Impreza będzie polegała na przejściu po mieście w grupach i zidentyfikowaniu kilkunastu obiektów miejskich na podstawie dostarczonych grupom zdjęć. Będzie to pretekst do lepszego poznania miasta i jego zabytków. Finałem będzie spotkanie wszystkich uczestników imprezy w Izbie Pamiątek Regionalnych, gdzie odbędą się prelekcje. Dla najlepszej drużyny przewidzieliśmy nagrody książkowe, dla wszystkich poczęstunek. 

Dodał Jerzy Organiściak 06 Jul 2014
Z Frankensteinu do Ząbkowic Śląskich

Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników historii na spotkanie autorskie z Panią Beatą Blicharską, autorką książki "Z Frankensteinu do Ząbkowic Śląskich, drogi powojennych integracji na Ziemi Ząbkowickiej". Ksiązka jest pracą doktorską i plonem wieloletnich badań autorki nad polskimi początkami na naszym terenie po 1945 roku. Każdy, kto przyjdzie na spotkanie otrzyma bezpłatny egzemplarz książki, będzie też okazja podyskutować o tych "zamierzchłych" czasach. Wszak przyszły rok to 70 lat Ząbkowic Śląskich!!!

Dodał Jerzy Organiściak 26 Jun 2014
SREBRNA GÓRA

Sezon turystyczny w pełni. Niektóre miasta i wsie naszego powiatu dzięki swoim atrakcjom turystycznym  stają się powoli znanymi na Dolnym Śląsku, ale też w Polsce ośrodkami turystyki, gdzie warto przyjeżdżać na pobyty weekendowe, zwiedzać zabytki, pływać na pontonach ale równiez uczestniczyć w różnych działaniach kulturalnych. To cieszy, bo jeszcze 15 lat temu było to mało realne marzenie...

   

Dodał Jerzy Organiściak 18 Jun 2014
Dawni Ząbkowiczanie

W ostatnich dniach odwiedziły nasze miasto dwie grupy dawnych mieszkańców Ząbkowic. Pierwsza, związana z domem sióstr diakonnis, mieszkająca w miejscowości Wertheim nad Menem oraz druga, związana ze stowarzyszeniem dawnych mieszkańców Ząbkowic Śl.

 

Dodał Jerzy Organiściak 04 Jun 2014
I Ząbkowicki Piknik Średniowieczny

I Ząbkowicki Piknik Średniowieczny, który odbył się na plantach zamkowych mamy już za nami. Mimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody, chociaż dla rycerstwa nie ma takiego pojęcia, imprezę można uznać za udaną. Tak też ocenili imprezę widzowie i obserwatorzy z kilku rycerskich portali internetowych, którzy uznali  imprezę jako autentyczną i udaną!! Oto kilka zdjęć z niej wybitnego artysty - fotografika Ireneusza Tabisza, który pracował w Anglii i Stanach Zjednoczonych na zlecenie wydawnictw i agencji fotograficznych i fotografował także kilka wielkich rekonstrukcji w tych krajach.   

Ireneusz Tabisz to też wytrawny podróżnik, stąd pozwoliłem sobie zaprosić go na najbliższy Klub Globtrotera w czwartek 29 maja do Kawiarni Rynkowej w ZOK, gdzie opowie o swojej podróży po Azji Środkowej.  W imieniu Ireneusza serdecznie zapraszam!!  

Dodał Jerzy Organiściak 26 May 2014
Wizyta dzieci z Ukrainy

W niedzielę dnia 4 maja br. przybywała w naszym mieście grupa dzieci z ukraińskiego miasta Dolina z księdzem Krzysztofem Panasowcem, proboszczem tamtejszej parafii Narodzenia NPM.

Dodał Jerzy Organiściak 12 May 2014
Niezwykłe spotkania

Zapraszam Państwa na ważne spotkania literackie z osobami, których życie lub losy ich rodzin mają swoje odniesienia do szeroko pojętej historii Ziemi Ząbkowickiej...

We wtorek 6 maja br. o g. 16.30 spotkamy się z Panią Karoliną Jurecką zamieszkałą w Anglii, która przeżyła jako dziecko Sybir, rozdzielona ze swoimi rodzicami, wywieziona z Rosji przez armię Andersa jako sierota, przebyła tysiące mil i setki miast, aby ostatecznie osiąść w Anglii. Mógłby zapytać ktoś, a co ma to wspólnego z Ziemią Ząbkowicką?? Otóż po wojnie odnalazła się mama i dziadkowie Pani Karoliny, którzy w latach pięćdziesiatych przybyli do Przyłęku i tutaj mieszkali do śmierci... Pani Karolina te swoje niezwykłe losy spisała we wspomnieniach wydanych w Anglii, a do Ząbkowic przyjechała aby pierwszy raz po wojnie "spotkać swoją mamę..".

Drugie spotkanie literackie odbędzie się w dniu 7 maja br. o godz. 17.00 w kawiarni Ząbkowickiego Ośrodka Kultury. Bedziemy mieli okazję posłuchąć fragmentow prozy i wierszy a także wspomnień dwóch znanych dolnośląskich literatów, którzy również mieli lub mają związki z Ziemią Ząbkowicką. Będą to Leszek Antoni Nowak z Wrocławia oraz Mirosław Gontarski z Legnicy.  

 

Dodał Jerzy Organiściak 04 May 2014
Święta Wielkiej Nocy

Z okazji nadchodzących ŚWIĄT ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO, tego najważniejszego dla chrześcijan święta, życzymy wszystkim naszym przyjaciołom i znajomym samych pięknych i radosnych chwil w jego przeżywaniu...


Dodał Jerzy Organiściak 18 Apr 2014
Zabkowickie więzienia

Mało kto dzisiaj zdaje sobie sprawę z tego, ze przed wiekami miasta prowadziły własną politykę karną i posiadały do tego celu powołane instytucje. Tak też było od XIV w. w Ząbkowicach, czyli dawnym Frankensteinie...

 

Dodał Jerzy Organiściak 06 Apr 2014
Holandia - kraina nie tylko tulipanów

Serdecznie zapraszam w dniu 26.03.2014 r. na godz. 18.00 do ZOK-u na spotkanie w ramach Klubu Globtrotera z kolegą Jurkiem Jurczyńskim, prawdziwym globtroterem, znawcą kilku języków i miłośnikiem sztuki. Jurek opowie o Holandii, kraju blisko położonym od Polski ale zupełnie nieznanym...   

  

 

Dodał Jerzy Organiściak 24 Mar 2014
Śladami Marianny Orańskiej

W 2010 r. obchodziliśmy 200 lecie urodzin Marianny Wilhelminy Orańskiej, dziedziczki Kamieńca Ząbkowickiego, która w pamięci potomnych pozostała "dobrą panią", o czym dzisiaj już mało kto pamięta...

Dodał Jerzy Organiściak 15 Mar 2014
Drogi sw. Jakuba

Od kilkunastu lat, w wielu krajach Europy tysiące ludzi corocznie przemierza pieszo drogami ze wschodu na zachód, oznaczonymi charakterystycznymi muszlami lub żółtymi strzałkami. To pielgrzymkowe Drogi św. Jakuba (Caminos de Santiago) wiodące do miejsca jego wiecznego spoczynku - Santiago de Compostella...

Dodał Jerzy Organiściak 17 Feb 2014
Malarstwo Bernarda Krauzego

Mało kto wie, że w Ząbkowicach - dawnym Frankensteinie, w II poł. XVIII w. działał wybitny malarz śląski - Bernard Krauze, zwany też "małym Wilmannem".

Wizja św. Bernarda z Clairvoux (Bazylika Bardo)

Dodał Jerzy Organiściak 01 Feb 2014
MASYW BRZEŹNICY

Na południe od Ząbkowic Śl., pomiędzy Tarnowem, Braszowicami i Brzeźnicą rozciąga się ciekawy obszar górski - Masyw Brzeźnicy...

Dodał Jerzy Organiściak 20 Jan 2014
Ząbkowickie Jasełka

Już po raz drugi w Ząbkowicach Śl. podczas Święta Trzech Króli mieliśmy okazję uczestniczyć w procesji ulicami miasta i w jasełkach przygotowywanych przez parafie...

 

Dodał Jerzy Organiściak 09 Jan 2014
Dni otwarte zamku

W dniach 27 i 28 XII 2013 r. odbyły się Dni Otwarte Zamku, wieńczące drugi etap rewaloryzacji tej budowli...

Dodał Jerzy Organiściak 29 Dec 2013
ŚWIĘTA I NOWY ROK 2014

Dodał Jerzy Organiściak 22 Dec 2013
Honorowi, Zasłużeni

W dniu 12 XII 2013 r. decyzją Rady Miejskiej, na jej Sesji, nasi koledzy: Stanisław Grochociński, Witold Barylak oraz Michał Rudnicki otrzymali tytuly Honorowych (Stanisław Grochociński) i Zasłużonych Obywateli Ząbkowic Śląskich.

Dodał Jerzy Organiściak 13 Dec 2013
Spotkanie Geoparku

W czerwcu br. ukonstytuowało się w Strzelinie nowe stowarzyszenie   - Lokalna Organizacja Turystyczna „Geopark Wzgórz Niemczańsko – Strzelińskich”.  W dniu 28 XI 2013 r. obyło się pierwsze po rejestracji Walne Zebranie stowarzyszenia.  

Dodał Jerzy Organiściak 30 Nov 2013
Nowe Muzeum

W dniu 22 XI 2013 r. odbyło się w Złotym Stoku uroczyste  otwarcie nowej ekspozycji muzealnej - Izby Górnictwa i Historii Złotego Stoku.

 

Dodał Jerzy Organiściak 25 Nov 2013
Poeci bez granic

W dniach 14 -17 XI 2013 r. odbył się w Polanicy Zdr.  już X  Międzynarodowy Festiwal Poezji  "Poeci bez granic". To najważniejsze wydarzenie poetyckie na Dolnym Śląsku było dla naszego regiomu jeszcze ważniejsze, z uwagi na przyznanie Leszkowi Nowakowi tytułu "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego".  

Dodał Jerzy Organiściak 19 Nov 2013
Spotkanie Klubu Regionalnego Ziemi Ząbkowickiej

W dniu 30 X 2013 r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu Regionalnego Ziemi Ząbkowickiej PTTK.

 

Dodał Jerzy Organiściak 02 Nov 2013
KONFERENCJA SREBRNOGÓRSKA

W dniach 19 - 20 X 2013 r. odbyła się kolejna juz piąta Konferencja Srebrnogórska...

Dodał Jerzy Organiściak 20 Oct 2013
Konkurs wiedzy o Polsce i Czechach

W dniu 9.10.2013 r. w sali Gimnazjum Publicznego nr 1 odbył sie finał Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach, organizowany juz po raz dziesiąty przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śl. Konkurs organizowany jest w ramach Polsko - Czeskich Dni Kultury Chrześciańskiej, które w tym roku były organizowane już po raz 25! 

Dodał Jerzy Organiściak 10 Oct 2013
Konferencja u Klarysek

W sobotę - 21 września obyła się zapowiadana wcześniej konferencja popularno - naukowa pt. "Tam gdzie wiara, historia i sztuka spotykają się ze sobą"...

 

Dodał Jerzy Organiściak 22 Sep 2013
Muzyka na szlakach

W dniach 19 - 22 września odbywała się w Bardzie impreza wieńcząca wielkie przedsięwzięcie kulturalne, jakim była rewitalizacja zabytkowych organów w kościele Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii.

 

Dodał Jerzy Organiściak 22 Sep 2013
Poświęcenie kolumny Matki Boskiej Bolesnej w Bobolicach

W niedzielę 15.09.2013 r. w dawnym ogrodzie Reibnitzów w Bobolicach miało miejsce uroczyste poświęcenie pięknie zrewitalizowanej kolumny Matki Boskiej Bolesnej...

 

Dodał Jerzy Organiściak 22 Sep 2013
V Rajd "do Książęcego Kamienia"

W sobotę 7 września odbył się już kolejny, piąty Rajd Turystyczny "Do Książęcego Kamienia"...

Dodał Jerzy Organiściak 10 Sep 2013
Rajd do Książęcego Kamienia

Zapraszam na kolejny, piąty juz rajd turystyczny do Książęcego Kamienia k. Sulisławic. Po drodze miedzy innymi odszukamy źródła Ślęzy pod Kluczowską Górą razem z ich odkrywcą - Piotrem Walasem, oraz poszukamy sladów "Skalnej Gospody" pod jej szczytem. Szczegóły i zapisy w Oddziale PTTK w Ząbkowicach Śl. tel. 74 8151 770.

 

Dodał Jerzy Organiściak 29 Aug 2013
Sztolnia Robert

W dniu 2.08.2013 r. po wielu przygotowaniach, na terenie dawnej Huty "Szklary"  została otwarta dla turystów Podziemna Trasa Edukacyjna  "Sztolnia Robert" - nowa atrakcja turystyczna Ziemi Ząbkowickiej...

  

Dodał Jerzy Organiściak 12 Aug 2013
Ząbkowickie odkrycia

W związku z robotami budowlanymi przy rewitalizacji ul. Grunwaldzkiej i parku miejskiego co rusz pojawiają się jakieś ślady przeszłości i historii...

Dodał Jerzy Organiściak 29 Jul 2013
Przewodnik Ziemia Ząbkowicka

Nakładem Stowarzyszenia LGD Qwsi ukazał się "Przewodnik Historyczno - Turystyczny Ziemia Ząbkowicka", autorstwa Bartosza Grygorcewicza i Jerzego Organiściaka.

 

Dodał Jerzy Organiściak 23 Jul 2013
Geopark Wzgórz Niemczańsko - Strzelińskich

W dniu 2.07.2013 r. w Starostwie Strzelińskim odbyło się zebranie założycielskie nowego stowarzyszenia - Lokalnej Organizacji Turystycznej "Geopark Wzgórz Niemczańsko - Strzelińskich".

Dodał Jerzy Organiściak 11 Jul 2013
Ciepłowodzki szlak legend

Gmina Ciepłowody, która podobnie jak wszystkie gminy powiatu ząbkowickiego idzie "z duchem czasu", stawia na turystykę  i dziedzictwo kulturowe. Pojawiło się tam kilka cennych inicjatyw, w tym projekt kulturowo - turystyczny - Szlak Legend...

 

Dodał Jerzy Organiściak 23 Jun 2013
Źródła Ślęzy

Mało kto wie, że w naszym powiecie znajdują się źródła najważniejszej z punktu widzenia historycznego rzeki Śląska - Ślęzy. Do tej pory uważano, że źródła tej rzeki znajdują się na stokach Cierniowej Kopy w poblizu Kolonii Bobolice. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez  młodego studenta Uniwersytetu Wrocławskiego - Piotra Walasa wiemy, że źródła Ślęzy znajdują się na stokach Kluczowskiej Góry!! 

Dodał Jerzy Organiściak 17 Jun 2013
Polsko - Czeskie spotkania na szlaku

W dniu 1 czerwca br. na zaproszenie Oddziału PTTK przebywała w Ząbkowicach Śl. grupa turystów i przewodników z Czech, członków Klubu Czeskich Turystów z Cervenego Kostelca.

Dodał Jerzy Organiściak 02 Jun 2013
Weekend majowy za nami

Jesteśmy juz po weekendzie majowym 2013, który jest równocześnie początkiem sezonu turystycznego na Dolnym Śląsku i w Ząbkowicach Śląskich...

Dodał Jerzy Organiściak 10 May 2013
SZKOLENIE PRZEWODNICKIE W ZABKOWICACH ŚL.

W dniu 20.04.2013 r. odbyło się w Ząbkowicach Śl. szkolenie przewodników turystycznych zrzeszonych w Dolnośląskiej Federacji Przewodnickiej. W szkoleniu wzięło udział około 70 osób, członków kół przewodnickich  z Kłodzka, Kudowy Zdr., Lądka Zdr., Stronia Śl., Międzygórza, Wrocławia, Kamiennej Góry, Legnicy, Świdnicy, Wałbrzycha i Opola.

  

Dodał Jerzy Organiściak 22 Apr 2013
ROZPOCZECIE SEZONU PRZEWODNICKIEGO W BARDZIE

W dniu 14 kwietnia odbyła się w Bardzie tradycyjna impreza Dolnośląskiej Federacji Przewodnickiej - Rozpoczęcie sezonu przewodnickiego 2013...

 

Dodał Jerzy Organiściak 14 Apr 2013
Targi Turystyczne we Wrocławiu

Już po raz czwarty odbywają się we Wrocławiu Międzynarodowe Targi Turystyczne, w których bierze udział  90 wystawców z 6 krajów, w tym wystawcy z powiatu ząbkowickiego...

 

Dodał Jerzy Organiściak 06 Apr 2013
WIELKANOC
Dodał Jerzy Organiściak 27 Mar 2013
Zjazd Oddziału PTTK

W dniu 16.03.2013 r. odbył się kolejny Zjazd Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śl. wieńczący kadencję 2009 - 2013.

Dodał Jerzy Organiściak 21 Mar 2013
Kaplice na Ziemi Ząbkowickiej

W ostatnim czasie ukazała się ciekawa praca Pana prof. Bogusława Czechowicza pt. "Kaplice w dawnym Księstwie Ziębickim"...

Dodał Jerzy Organiściak 14 Mar 2013
Spotkanie Klubu Regionalnego

W dniu 28 lutego odbyło się w Izbie Pamiątek Regionalnych kolejne spotkanie Klubu Regionalnego Ziemi Ząbkowickiej przy Oddziale PTTK w Ząbkowicach Śląskich...

 

Dodał Jerzy Organiściak 05 Mar 2013
Spotkanie Klubu Regionalnego Ziemi Ząbkowickiej PTTK

Zapraszamy po dłuższej przerwie na spotkanie Klubu Regionalnego Ziemi Ząbkowickiej PTTK. W szczególności na wykład kol. Kamila Pawłowskiego o rodach szlacheckich na Ziemi Ząbkowickiej. Szczegóły na plakacie.

Oprócz spotkania Klubu zapraszam na comiesięczny wykład Wszechnicy Śląskiej na temat kultury śląskiej do Biblioteki Publicznej. Szczegóły na plakacie.

Dodał Jerzy Organiściak 24 Feb 2013
Nagrobek Podiebradów

Mało kto wie, że w Ząbkowicach Śląskich posiadamy wybitne dzieło śląskiej gotyckiej sztuki sepulkralnej - nagrobek księcia Karola I Podiebrada i jego żony, księżnej Anny Żagańskiej w kościele parafialnym p.w. św. Anny...

Dodał Jerzy Organiściak 14 Feb 2013
Poświęcenie u Klarysek

W dniu 2 lutego br. w kościele p.w. Podniesienia Krzyża Świętego, popularnie zwanym kościołem Sióstr Klarysek, odbyło się uroczyste poświęcenie kolejnego etapu prac rewaloryzacyjnych...

 

 

Dodał Jerzy Organiściak 03 Feb 2013
ROK 2013 - Rokiem Przewodnictwa Turystycznego

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ustanowił rok 2013 Rokiem Przewodników Turystycznych.  Decyzja taka podjęta została z uwagi na fakt, że w 2013 r. przypada 200 rocznica wydania pierwszego patentu przewodnickiego na terenie obecnych ziem polskich. Co ciekawe, miało to miejsce niedaleko nas – w Górach Stołowych, gdzie w 1813 r. ówczesny sołtys wsi Karłów (wówczas Carlsberg) Franciszek Pabel, otrzymał od króla pruskiego  Fryderyka Wilhelma III wspomniany patent. Pabel w ten sposób stał się pierwszym, zawodowym przewodnikiem, być może nie tylko w na terenie dzisiejszych ziem polskich, ale i w Europie!!! 

 

 

Dodał Jerzy Organiściak 26 Jan 2013
WYKŁADY, SPOTKANIA

W imieniu Zarządu Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śl. zapraszam na najbliższe nasze spotkania...

Drugie spotkanie odbedzie się w najbliższy czwartek o g. 18.00. Wznawiamy bowiem, wspólnie z Ząbkowickim Ośrodkiem Kultury spotkania KLUBU GLOBTROTERA. Szczegóły na plakacie.

W czwartek 24.01.2013 r. zapraszam, w imieniu Zarządu Koła Przewodników Terenowych i Sudeckich na spotkanie opłatkowe i wybory nowego zarządu  koła. Początek, g. 16.00. Podyskutujemy tez o nowym sezonie 2013 oraz poglądamy widoki Petersburga.

Dodał Jerzy Organiściak 22 Jan 2013
Spotkanie przewodnickie we Wrocławiu

W dniu 12 stycznia w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu odbyło się noworoczne spotkanie przewodników turystycznych Dolnego Śląska... 

Dodał Jerzy Organiściak 13 Jan 2013
Z dziejow Kłodzka

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia otwarto w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku wystawę historyczną Z dziejów Kłodzka...

Dodał Jerzy Organiściak 03 Jan 2013
BOŻE NARODZENIE
Dodał Jerzy Organiściak 24 Dec 2012
Krzywa Wieża ma 600 lat!!

Chyba nikt nie zwrócił uwagi na fakt, że nasz "sztandarowy" zabytek, symbol Ząbkowic Śl. - Krzywa Wieża, w przyszłym roku będzie miała "okrągłe" 600 lat!!!

Dodał Jerzy Organiściak 14 Dec 2012
Rok 1968

W dniu 4.12.2012 r. w Sali Rady Miejskiej ząbkowickiego ratusza otwarto wystawę pt. RAZEM / PRZECIW SOBIE?? Rok 1968 w Czechosłowacji i w Polsce...

Dodał Jerzy Organiściak 04 Dec 2012
Oddział PTTK w Ząbkowicach Śl. zakończył sezon turystyczny

W dniach 24-25.11.2012 r. Oddział PTTK w Ząbkowicach Śl. zakończył sezon turystyczny 2012 r., tym razem na Śląsku Cieszyńskim.

Dodał Jerzy Organiściak 27 Nov 2012
ZAKONCZENIE SEZONU TURYSTYCZNEGO NA ŚLASKU CIESZYNSKIM

Zapraszam w imieniu Oddziału PTTK w Zabkowicach Śl. na zakończenie sezonu turystycznego na Śląsku Cieszyńskim. Szczegóły na plakacie oraz w biurze Oddziału PTTK,

Dodał Jerzy Organiściak 21 Nov 2012
KONFERENCJA HISTORYCZNA 725 LAT ZĄBKOWIC ŚLĄSKICH

W dniu 10.11.2012 r. odbyła się w Sali Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach śl. Konferencja Historyczna wieńcząca rocznicę 725 lecia Ząbkowic Śl. Konferencję zorganizował Oddział PTTK Ząbkowicach Śl. przy współpracy Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego. Celem konferencji była popularyzacja historii Ząbkowic Śl. oraz pogłębienie wiedzy historycznej o mieście.

Dodał Jerzy Organiściak 13 Nov 2012
ZĄBKOWICKA KONFERENCJA HISTORYCZNA

W imieniu Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śl. zapraszam na kolejną ZĄBKOWICKĄ  KONFERENCJĘ  HISTORYCZNĄ z okazji 725 lecia Ząbkowic Śląskich, która odbędzie się w dniu 10.11.2012 r. w sali Rady Powiatu. Szczegóły na plakacie...

Dodał Jerzy Organiściak 23 Oct 2012
Konkurs wiedzy o Polsce i Czechach

W dniu 9.10.2012 r. odbył się Konkurs wiedzy o Polsce i Czechach, organizowany w ramach tradycyjnych już XXIII Polsko - Czeskich Dni Kultury Chrześciańskiej. Organizatorem konkursu, który rozgrywany był już po raz dziesiąty, była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zabkowicach Śl.

 

 

Dodał Jerzy Organiściak 10 Oct 2012
WYSTAWA 725 LAT ZĄBKOWIC ŚL. OTWARTA

W południe 26 września otworzyliśmy wspólnie z prezesem Oddzialu PTTK w Ząbkowicach Śl. - Stanisławem Grochocińskim wystawę plenerową z okazji 725 lecia Ząbkowic Śląskich...

Wystawa, która składa się z 15 plansz i przedstawia w formie graficznej i opisowej najważniejsze momenty z dziejów Ząbkowic Śl., ma przybliżyć mieszkańcom jak i przyjezdnym bogatą historię miasta. Wystawa na rynku będzie eksponowana do połowy listopada i wówczas, na zimę zostanie przeniesiona do ratusza.

Oto kilka fotek z pierwszych chwil po otwarciu...

 

 

W imieniu Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śl. serdecznie zapraszam do jej odwiedzenia. Oficjalne otwarcie odbędzie się w sobotę 29.09.2012 podczas uroczystości inauguracji Polsko - Czeskich Dni Kultury Chrześciańskiej.

Dodał Jerzy Organiściak 27 Sep 2012
WYSTAWA PLENEROWA 725 LAT ZĄBKOWIC ŚLĄSKICH

W imieniu Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śl. zapraszam w dniu 26.09.2012 r. o g. 14.00 na otwarcie wystawy plenerowej na rynku z okazji 725 lecia naszego miasta. Tego samego dnia o g. 15.00 w Sali Ślubów ratusza odbędzie się mój wykład inaugurujący  nowy semestr Uniwersytetu III wieku w Ząbkowicach Śląskich pt.  725 lat Ząbkowic Śląskich.

Dodał Jerzy Organiściak 21 Sep 2012
IV RAJD do KSIĄŻĘCEGO KAMIENIA

W imieniu Oddziału  PTTK  w Ząbkowicach Śląskich  zapraszam  na tradycyjny, czwarty Rajd  Turystyczny  do Książęcego Kamienia  w Sulisławicach...

 

Dodał Jerzy Organiściak 13 Sep 2012
Po Rekonstrukcji bitwy pod Ząbkowicami 1335

W dniu 1.09.2012 odbyła się na plantach ząbkowickiego zamku rekonstrukcja historyczna bitwy z 1335 r. z czasów Piastów Ziębickich...

Dodał Jerzy Organiściak 04 Sep 2012
REKONSTRUKCJA BITWY z 1335 r. na ząbkowickim zamku

W imieniu Burmistrza Ząbkowic Śl. i swoim własnym zapraszam do Ząbkowic Śl. na 1.09.2012 r. Tego jeszcze w Ząbkowicach Śl. nie było...

Dodał Jerzy Organiściak 27 Aug 2012
Festiwal Folkloru 2012 w Cervenym Kostelcu

W dniach 24 - 26.08.2012 r. zapraszam w imieniu Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śl. i Klubu Czeskich Turystów w Cervenym Kostelcu na wyjazd do tego miasta partnerskiego Ząbkowic Śl....

Dodał Jerzy Organiściak 19 Aug 2012
I ZĄBKOWICKI PIKNIK HISTORYCZNY

W dniu 1.09.2012 r. na plantach zamkowych przy ruinach ząbkowickiego zamku odbędzie się I Ząbkowicki Piknik Historyczny, którego głównym elementem będzie rekonstrukcja historyczna śląsko - czeskiej bitwy o zamek z 1335 roku...

Dodał Jerzy Organiściak 04 Aug 2012
Roboty budowlane na zamku

W II połowie czerwca ruszyły roboty zabezpieczające na ząbkowickim zamku...

Dodał Jerzy Organiściak 22 Jul 2012
DNIE I NOCE KRZYWEJ WIEŻY

W dniach 13 - 14 lipca odbyła się w Ząbkowicach Śląskich najważniejsza impreza kulturalno - rozrywkowa miasta - DNI I NOCE  KRZYWEJ  WIEŻY.  W ramach tej imprezy, obok wielu działań o charakterze rozrywkowym, sportowym i kulturalnym, znalazła się też chwila na pokazanie samego zabytku - WIEŻY, jej wyjątkowej architektury oraz historii, a w tym kontekście także zabytków Ząbkowic Śląskich...

 

Dodał Jerzy Organiściak 17 Jul 2012
POLSKO - CZESKIE DNI KULTURY

W dniu 3. lipca w Wałbrzychu odbyło się spotkanie przygotowujące kolejne Polsko - Czeskie Dni Kultury. Wcześniej impreza ta nazywała się Polsko - Czeskie Dni Kultury Chrześciańskiej...

Dodał Jerzy Organiściak 10 Jul 2012
Sesja w Strzelinie

W dniu 19.06.2012 r. odbyła się w Strzelinie Sesja popularnonaukowa pn. „Walory przyrody nieożywionej Wzgórz  Niemczańsko – Strzelińskich". Organizatorem Sesji było Starostwo Powiatowe w Strzelinie oraz Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem Sesji było przekonanie decydentów i mieszkańców powiatu strzelińskiego o potrzebie stworzenia na terenie Wzgórz Niemczańsko – Strzelińskich Geoparku…

 

Dodał Jerzy Organiściak 03 Jul 2012
Drezyniada w Złotym Stoku

Powiat Ząbkowicki staje się w szybkim tempie "centrum sportu drezynowego", jeśli tak mozna nazwać tę dyscyplinę, na Dolnym Śląsku a nawet w Polsce!! W bieżącym roku za sprawą niestrudzonego animatora tego ruchu  - Janusza Łosia, juz po raz trzeci Stowarzyszenie Pasjonatow Kolei "Semafor" oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Ząbkowickiej zorganizowały dużą, międzynarodową tym razem imprezę drezynową w Złotym Stoku... 

Dodał Jerzy Organiściak 18 Jun 2012
Ruiny ząbkowickiego zamku niedługo ożyją

Już w czerwcu rozpoczną się roboty zabezpieczające w ruinach ząbkowickiego zamku...

Dodał Jerzy Organiściak 03 Jun 2012
Piękny jubileusz Cervenego Kostelca

W dniu 25 maja w Cervenym Kostelcu zainaugurowano uroczystości związane z jubileuszem 650. lecia tego partnerskiego miasta...

Dodał Jerzy Organiściak 27 May 2012
650 lat Cervenego Kostelca

W najbliższy piatek - 25.5.2012 r. rozpoczynają się obchody 650 rocznicy powstania Cervenego Kostelca - miasta partnerskiego Ząbkowic Śląskich...

Dodał Jerzy Organiściak 20 May 2012
725 lat Ząbkowic Śląskich

Prawie nikt nie zauważył, że w tym roku przypada okrągła rocznica - 725 lat naszego miasta...

Dodał Jerzy Organiściak 13 May 2012
Geopark Wzgórz Niemczańsko - Strzelińskich

Z inicjatywy pracowników Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Starostwa Powiatowego w Strzelinie zorganizowano spotkanie w sprawie powołania  Geoparku Wzgórz Niemczańsko - Strzelińskich...

 

Dodał Jerzy Organiściak 08 May 2012
RAFTING po Nysie Kłodzkiej

Niewiele osób wie, że dzięki położeniu naszego powiatu przy rzece Nysie Kłodzkiej, która pomiędzy Ławicą i Bardem tworzy malowniczy Przełom Bardzki oraz znakomitemu pomysłowi i pracy dwóch młodych ludzi: Mariusza Dubiela i Jacka Herbergera, Bardo ma szansę stać się w niedalekiej przyszłości Stolicą RAFTINGU w Polsce...

Dodał Jerzy Organiściak 23 Apr 2012
Kazimierz Pichlak - czlowiek nietuzinkowy

Zapraszam Państwa na piątek, 20.04.2012 r. na g. 18.00. do ZOK  na spotkanie w ramach KLUBU  GLOBTROTERA z Kazimierzem Pichlakiem.

Dodał Jerzy Organiściak 16 Apr 2012
Dawni ząbkowiczanie

Każdego roku głównie w sezonie letnim, odwiedzają nasz region ludzie mówiący po niemiecku, którzy zwykle z wielkim przejęciem zwiedzają nasze miasta i wsie, dużo fotografują i coś komentują. To niechybnie dawni mieszkańcy Ziemi Ząbkowickiej...

 

Dodał Jerzy Organiściak 10 Apr 2012
Wielkanoc

Dodał Jerzy Organiściak 07 Apr 2012
Franciszek Winkler

Spośród ludzi urodzonych na Ziemi Ząbkowickiej oraz tych, którzy trwale zaznaczyli swoją obecność w jej historii ale stąd nie pochodzili, kilku zrobiło karierę, niektórzy nawet międzynarodową. Są wśród nich głównie artyści: malarze i architekci. Jest także jeden człowiek, który zrobił karierę, jakbyśmy dzisiaj powiedzieli - w biznesie. To Franciszek Wnkler - wybtny przemysłowiec górnośląski.

Dodał Jerzy Organiściak 01 Apr 2012
Młyny

Ząbkowice, czyli dawny Frankenstein już od XIV w. posiadały młyny. Służyły one do mielenia zboża i były poruszane kołem wodnym, a więc musiały się znajdować przy ciekach wodnych odpowiednio spiętrzonych. W XIX wieku w miejsce napędu wodnego pojawiły się młyny parowe, a w XX w. elektryczne, które dosyć często zajmują miejsce w budynkach po dawnych młynach wodnych. 

Dodał Jerzy Organiściak 27 Mar 2012
Studnia Miejska

Jednym z najważniejszych miejsc w dawnych, sredniowiecznych miastach były STUDNIE MIEJSKIE...

Dodał Jerzy Organiściak 19 Mar 2012
WIEŻA CIŚNIEŃ

W najwyższym punkcie Ząbkowic Śląskich przy ul. Stanisława Staszica znajduje się piękna, ceglana budowla, będąca jedną z dominant w krajobrazie miasta - wieża ciśnień...

Dodał Jerzy Organiściak 12 Mar 2012
Druga wieża weselna?

Taki tytuł pojawił się w ostatnim wydaniu tygodnika "Frankfurter Rundschau", gdzie autor - Pan Wolfgand Albrecht Schoeck oznajmia, że odkrył w Ząbkowicach Śl. kopię Wieży Weselnej, bedącej symbolem Darmstadt....

Dodał Jerzy Organiściak 03 Mar 2012
Poświęcenie kościoła klarysek

W dniu 26.02.2012 r. odbyło się po długotrwałym remoncie  uroczyste poświęcenie kościoła sióstr klarysek ...

Dodał Jerzy Organiściak 27 Feb 2012
Klub Globtrotera

W piątek 17 lutego odbyło się w kawiarni Ząbkowickiego Ośrodka Kultury kolejne spotkanie Klubu Globtrotera...

Dodał Jerzy Organiściak 18 Feb 2012
EURO 2012 tuż, tuż...

Już za niespełna cztery miesiące odbędzie się największa w historii Polski impreza sportowa - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012. Jednym ze stadionów, na którym odbędą się mecze w ramach EURO 2012 bedzie nowy Stadion Miejski we Wrocławiu...

Dodał Jerzy Organiściak 11 Feb 2012
Bernard Krause - wybitny malarz śląski

Mało kto wie, że w Ząbkowicach (wówczas Frankenstein) urodził się w 1743 r. a potem długo mieszkał, wybitny malarz późnego baroku na Śląsku - Bernard Krause, uważany przez niektórych historyków sztuki za następcę Michała Willmanna ...

 

B. Krause, autroportret.

Dodał Jerzy Organiściak 06 Feb 2012
Bractwa Rycerskie

Od około 20 lat obserwujemy w Polsce odnawianie się tradycji  rycerskiej, co objawia się powstawaniem Bractw Rycerskich. Są to stowarzyszenia, których członkowie najczęściej organizują przedstawienia plenerowe zwane rekonstrukcjami historycznymi, w ramach których odwzorowują zwyczaje oraz realia życia rycerstwa średniowiecznego

Dodał Jerzy Organiściak 30 Jan 2012
Czas podsumowań

Poczatek roku to zwykle czas rozmaitych podsumowań, rownież w turystyce i kulturze. Jak co roku, przedstawiciele Oddziału PTTK byli gośćmi Zebrania Sprawozdawczego Klubu Czeskich Turystów w Cervenym Kostelcu, z którym współpracujemy już 17 lat...

Dodał Jerzy Organiściak 23 Jan 2012
Pałace

Ziemia Ząbkowicka, podobnie jak cały Śląsk, jest nasycona pałacami, założeniami parkowymi i znajdującymi się przy nich folwarkami, będącymi świadectwem wielowiekowej kultury materialnej tej ziemi i jej dawnego bogactwa. Nasze czasy, a szczególnie II poł. XX w. i pocz. XXI w. całkowicie zburzyły ten tworzony przez wieki "porządek". Liczą się inne wartości, inna "kultura", inny model życia... Na ząbkowickiej wsi, obok pięknych, willi, a także wielu jeszcze zaniedbanych obejść, które coraz mniej mają wspólnego z "gospodarowaniem na ziemi", można zauważyć jeszcze resztki tego "dawnego porządku" w postaci zrujnowanych w większości pałaców, zdziczałych ogrodów i parków oraz zaniedbanych, dawnych folwarków.

  

 

Dodał Jerzy Organiściak 15 Jan 2012
Nie zapominajmy o kresach!

W dniu 9. stycznia br.  w Ziębickim Centrum Kultury odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem - Zaleskim, w związku z promocją jego najnowszej książki - "NIE ZAPOMNIJ O KRESACH"...

 

Dodał Jerzy Organiściak 09 Jan 2012
Dawny, tradycyjny Śląsk odchodzi...

W dniu 27.12.2011 r. w kościele p.w. św. Barbary w Stoszowicach miało miejsce niecodzienne wydarzenie: pochówek śp. hrabianki Moniki de Lerrison Cazanove z domu Strachwitz, wnuczki ostatniej właścicielki dominium stoszowickiego, hrabiny Karoliny von Strachwitz ...

  

Dodał Jerzy Organiściak 04 Jan 2012
ŚWIĘTA, ŚWIĘTA...

Dodał Jerzy Organiściak 23 Dec 2011
30. rocznica Stanu Wojennego

W dniu 13. grudnia 2011 r. upłynęła okrągła rocznica ogłoszenia stanu wojennego w Polsce, zwana potocznie wówczas - "wojną z narodem"...

Dodał Jerzy Organiściak 18 Dec 2011
Geopark Wzgórz Szklarskich

Na północ od Ząbkowic Śl. rozciąga się pasmo Wzgórz Szklarskich, jedno z najciekawszych geologicznie miejsc w Polsce...

 

Dodał Jerzy Organiściak 10 Dec 2011
MINIWELT - Miasteczko miniatur

W dniu 30. listopada br. na Sesji Rady Powiatu Ząbkowickiego odbyło się spotkanie - prezentacja nowego projektu turystycznego, który, mam nadzieję za trzy lata, stanie się rzeczywistością i "motorem napędowym" naszej, ząbkowickiej gospodarki. Mam na myśli zamiar zbudowania miasteczka miniatur o roboczej nazwie MINIWELT...

 

Dodał Jerzy Organiściak 03 Dec 2011
KLUB GLOBTROTERA

W piatek 25. listopada 2011 odbyło się w Ząbkowickim Ośrodku Kultury pierwsze spotkanie osób zainteresowanych podrożami w ramach naszego nowego projektu, który nazwaliśmy KLUBEM GLOBTROTERA...

 

Dodał Jerzy Organiściak 26 Nov 2011
Kościół sióstr klarysek już otwarty!

Po trwajacym prawie 5 miesięcy remoncie, w dniu 13.11.2011 r. w pieknie odnowionym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śl., odbyła się pierwsza msza święta...

 

Dodał Jerzy Organiściak 19 Nov 2011
FRANKENSTEIN

W dniu 10. listopada odbyło się w Izbie Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śl. spotkanie w związku z przypadającą w br. 10. rocznicą utworzenia tam "Laboratorium Frankensteina"...

Dodał Jerzy Organiściak 14 Nov 2011
BASZTA GOŁĘBIA

Sporo w ostatnim czasie mówimy w naszym mieście o zabytkach. Niektóre z nich wyglądają już przyzwoicie i na europejskim poziomie, posiadają swoich opiekunów lub właścicieli. Niestety jest sporo takich, które wprost "krzyczą o remont"!! Jednym z nich jest Baszta Gołębia i  przylegające do niej mury miejskie...

 

Dodał Jerzy Organiściak 07 Nov 2011
Kamień "U trzech granic"

Miło mi poinformować, że zabytkowy kamień graniczny na stoku góry Rozstaj k/Jemnej stoi na swoim dawnym miejscu...

Dodał Jerzy Organiściak 30 Oct 2011
ZAKOŃCZENIE SEZONU TURYSTYCZNEGO 2011

Powoli bieżący rok zmierza do końca. Kończy się też wędrowanie po górach i zwiedzanie swego kraju jak i obcych lądów...

W turystyce to czas podsumowań 2011 r., aczkolwiek niedługo zacznie się sezon zimowy i karuzela będzie się nadal kręcić. Dolnośląska Federacja Przewodnicka pożegnała w ostatnią niedzielę sezon w Krzeszowie. W ząbkowickiej turystyce reprezentowanej przez Oddział PTTK tez trochę się działo. Zorganizowaliśmy parę udanych imprez, a nasz Oddział  PTTK obchodzi w tym roku 45. lecie...

Bedzie okazja o tym i o innych sprawach pogadać na tradycyjnym zakończeniu sezonu turystycznego, które w tym roku organizujemy w mało znanych i rzadko odwiedzanych Górach Opawskich w dniach 5-6.11.2011 r., dokąd wszystkich członków PTTK jak i sympatyków turystyki serdecznie zapraszam. Szczegółowy program znajdziecie w zakładce: Oddział PTTK. 

 

 

 

 

Dodał Jerzy Organiściak 24 Oct 2011
Ola Dzik i śladami przeszłości Ziębic

Miło mi poinformować, że w piątek 21.10.2011 o g. 18.00 w Ząbkowickim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie z himalaistką młodego pokolenia - Aleksandrą Dzik z Katowic.

Spotkanie z pewnością będzie ciekawe, bo Aleksandra Dzik to jedna z najwybitniejszych, młodych kobiet, wspinających się na najwyższe szczyty  świata.

Dodał Jerzy Organiściak 17 Oct 2011
Głosujmy na TWIERDZĘ SREBRNOGÓRSKĄ!
Jak co roku, Polska Organizacja Turystyczna oraz portal internetowy otowakacje.pl z Grupy Allegro, organizują konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce, tym razem 2011 r. Do konkursu stanęły 44 atrakcje turystyczne z całej Polski, w tymnasza Twierdza Srebrnogórska.
 

Dodał Jerzy Organiściak 12 Oct 2011
III Rajd do "Książęcego Kamienia"

W sobotę 1. pażdziernika, przy pięknej, letniej pogodzie(!!!), odbył się kolejny, trzeci już rajd turystyczny do Książęcego Kamienia koło Sulisławic...

Dodał Jerzy Organiściak 02 Oct 2011
Marszałek Grzegorz Schetyna w Ząbkowicach Śl.

W dniu 21.09.2011 r. przebywał z krótką wizytą w naszym mieście  Marszałek Sejmu RP - Grzegorz Schetyna. Pobyt Marszałka Schetyny związany był przede wszystkim z otwarciem nowo wyremontowanej drogi powiatowej z Ząbkowic Śl. do Henrykowa, jak dotąd największej inwestycji drogowej powiatu ząbkowickiego.  

Dodał Jerzy Organiściak 23 Sep 2011
Ratujmy kościół klarysek!

Od maja br. prowadzony jest remont konserwatorski kościoła klarysek, dawniej dominikanów p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śl.... (opis kościoła i klasztoru - patrz zakładka: Moje Ząbkowice - zabytki Ząbkowice Śl.)

 

Dodał Jerzy Organiściak 18 Sep 2011
Jurek Kopacz nie żyje...

W piątek w nocy obiegła internet hiobowa wiadomość: zmarł Jurek Kopacz, prezez Towarzystwa Przyjaciół Ziębic...

 

Dodał Jerzy Organiściak 12 Sep 2011
Gala parowozów

W dniach 3-4.09.2011 r. z inicjatywy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbywa uroczysta GALA PAROWOZÓW oraz imprezy towarzyszące, prezentujące dawną technikę kolejową...

Dodał Jerzy Organiściak 04 Sep 2011
Wota

Wzorem dawnych czasów, szczególnie okresu od XVII do XIX w., który był czasem powrotu do wiary katolickiej i rozkwitu pobożności na Śląsku, powoli, wśród współczesnych katolików powraca tradycja fundowania wot za otrzymane od Stwórcy i Matki Bożej łaski...

  

Dodał Jerzy Organiściak 29 Aug 2011
Festiwal Folkloru w Cervenym Kostelcu

W dniach 19 - 21 sierpnia br. odbywał się w Cervenym Kostelcu, mieście partnerskim Ząbkowic Śl., 57 Międzynarodowy Festiwal Folkloru.

 

Dodał Jerzy Organiściak 23 Aug 2011
Twierdze i garnizony

W dniu 13 sierpnia br. podczas dorocznych Dni Twierdzy Kłodzkiej, miała miejsce promocja książki Pana doktora Grzegorza Podrucznego na temat budownictwa wojskowego na Śląsku w okresie pruskim, tj. w latach 1740 - 1806.

Dodał Jerzy Organiściak 15 Aug 2011
Nagrobek Karola I Podiebradowicza

W dniu 6 sierpnia 2011 r. odwiedził nasze miasto Pan doc. dr hab. Bogusław Czechowicz, historyk sztuki śląskiej i znawca epoki Podiebradów, muzealnik, dzisiaj docent na Uniwersytecie w Hradcu Kralove...

Dodał Jerzy Organiściak 08 Aug 2011
Kamienie Graniczne

Wśród wielu obiektów zabytkowych, które wzbogacają nasz krajobraz kulturowy na Ziemi Ząbkowickiej, ważną rolę odgrywają obiekty drobne: kapliczki przydrożne, krzyże, rzeźby oraz ciekawe kamienie, które w dawnych czasach odgrywały zwykle rolę kamieni granicznych...

Dodał Jerzy Organiściak 31 Jul 2011
Twórczośc Mariana Olewicza

Na terenie Powiatu Ząbkowickiego działa kilku artystów - amatorów, mniej lub bardziej znanych ze względu na swoja twórczość. Jednym z nich, najstarszym wiekiem jest Pan Marian Olewicz ze Stolca...

 

Dodał Jerzy Organiściak 26 Jul 2011
DNI I NOCE KRZYWEJ WIEŻY

W dniach 15 - 17.07.11 odbędą się w Ząbkowicach Śl. pierwsze "Dni i Noce Krzywej Wieży", imprezy promującej miasto i najbardziej znany jego zabytek...

 

Dodał Jerzy Organiściak 13 Jul 2011
W poszukiwaniu korzeni...

Od kilkunastu lat dawni mieszkańcy Ząbkowic, tak jak nasi rodzice na Ukrainę, tak oni przyjeźdzają  grupowo lub indywidualnie, z dziećmi, a często całymi rodzinami, aby na starość jeszcze raz zobaczyć stare kąty, niektorzy aby "poszukać swoich korzeni"...

 

Dodał Jerzy Organiściak 07 Jul 2011
Dawne kopalnie

Mało kto wie, że na terenie Ziemi Ząbkowickiej już od końca XVIII w.aż po 1945 r. wydobywano między innymi węgiel brunatny...

Dodał Jerzy Organiściak 29 Jun 2011
Wycieczka po szlaku Marianny Orańskiej

W dniu 20.06.2011 r. odbyła się pierwsza, oficjalna wycieczka po ostatnio oddanym do użytku "Transgranicznym Szlaku Królewny Marianny Orańskiej"...

Dodał Jerzy Organiściak 21 Jun 2011
Czerwiec w Ząbkowicach Śl.

Miesiąc czerwiec 2011 r. w naszym mieście jest przepełniomy imprezami kulturalnymi, sportowymi, świętami miast i wsi, imprezami integracyjnymi itp. Najważniejszymi w moim przekonaniu były: uhonorowanie ludzi zasłużonych dla Ząbkowic Śl. oraz III "Potworny Zlot", organizowany przez Stowarzyszenie MOTO FRANKENSTEIN, będący nawiązaniem do  wcześniejszego "Weekendu z Frankensteinem"...

 

 

Dodał Jerzy Organiściak 12 Jun 2011
SZLAK MARIANNY ORAŃSKIEJ GOTOWY

W dniu 28 maja br. odbyła się w Kamieńcu Ząbkowickim konferencja podsumowująca projekt "Transgraniczny szlak Królewny Marianny Orańskiej - oznakowanie i promocja szlaku", dofinansowany z budżetu EU...

Dodał Jerzy Organiściak 06 Jun 2011
DREZYNY W ZŁOTYM STOKU

W maju "obrodziło" u nas imprezami drezynowymi. Jedna odbyła się w długi weekend majowy w Ząbkowicach Śl. na "małym dworcu", a w dniach 21 - 22 maja odbywa się kolejna impreza, tym razem w Złotym Stoku i Sosnowej na torach dawnej Kolejki Złotostockiej...

  

 

Dodał Jerzy Organiściak 21 May 2011
NOWY OBIEKT MUZEALNY

W dniu 6.05.2011 r. uroczyście otwarto  w Zespole Szkół Samorzadowych  w Ciepłowodach Regionalną Izbę Pamiatek...

 

Dodał Jerzy Organiściak 06 May 2011
Majówka z drezynami w Zabkowicach Śląskich

Miło mi poinformować, że Ząbkowice Śl. i nasz powiat stały się po Jaworzynie Śląskiej i Wrocławiu trzecim na Dolnym Śląsku ośrodkiem dawnego kolejnictwa. A wszystko to za sprawą grupy pasjonatów kolei zrzeszonych w Stowarzyszeniu Pasjonatów Kolei "SEMAFOR"...

Dodał Jerzy Organiściak 27 Apr 2011
Świeta Wielkiej Nocy...

Dodał Jerzy Organiściak 22 Apr 2011
Zjazd Przewodników Turystycznych w Ząbkowicach Śl.

W dniu 16.04.2011 r. odbyła się w naszym mieście impreza szkoleniowa dla przewodników turystycznych zrzeszonych w Dolnośląskiej Federacji Przewodnickiej, ktorej celem było zaprezentowanie planowanej do wykonania - MIEJSKIEJ TRASY TURYSTYCZNEJ...

Dodał Jerzy Organiściak 17 Apr 2011
Content Management Powered by CuteNews