II KURS PO GEOPARKU
W imieniu Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śląskich i Stowarzyszenia Geopark Przedgorza Sudeckiego zapraszam wszystkich chętnych na II Kurs Przewodnicki po Geoparku Przedgórza Sudeckiego. Pierwszy cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem Przedgórze Sudeckie to niezwykle atrakcyjny region, szczególnie pod wzgledem geologicznym, i ten aspekt na kursie będzie odgrywał najważniejszą rolę. Kurs odbędzie się w marcu br. w 3 sesjach dwudniowych (teoria + wycieczka praktyczna) a zakończy się egzaminem, który będzie polegał na przygotowaniu własnej trasy zwiedzania jakiegoś ciekawego obiektu geoturystycznego i obronieniu jej przed komisją. Kurs daje ogrom wiedzy geologicznej, przyrodniczej i krajoznawczej a prowadzony jest przez znakomitych specjalistów z tych dziedzin z dr. Stanisławem Madejem i dr Robertem Tarką z Uniwersytetu Wrocławskiego na czele. Liczba miejsc jest ograniczona do 20. Każdy uczestnik po odbyciu kursu otrzyma Blachę Przewodnicką i zostanie wpisany na listę przewodników po geoparku oraz będzie promowany w mediach.
Doda Jerzy Organiciak 11 Jan 2019
Święta i Nowy Rok 2019
Doda Jerzy Organiciak 21 Dec 2018
Zakończenie sezonu turystycznego

Zakończenie sezonu turystycznego 2018 Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śląskich jak zawsze bardzo udane. Tym razem byliśmy na południowych Morawach, gdzie w pierwszy dzień zwiedzaliśmy pole bitwy pod Austerlitz, wytwórnię herbatek ziołowych Sonnentor w Cejkovicach, Hodonin - miasto rodzinne I prezydenta odrodzonej w 1918 r. Czechosłowacji - Tomasza Gauriecke Masaryka, a wieczorem uczestniczyliśmy w poświęceniu młodego wina w piwnicy Jarosek w Mutenicach. Na drugi dzień było zwiedzanie skansenu kultury państwa Wielkomorawskiego w Modrej, bazyliki w Velehradzie i Kromieriża - jednego z najpiękniejszych miast czeskich. 
Dziękuję p. Tadeuszowi Latale za piękne zdjęcia.

Czytaj wicej
Doda Jerzy Organiciak 18 Nov 2018
MUZYKA ALOJZEGO TAUXA

Dwa tygodnie temu w dniach 13 - 14.10.2018 r. odbył się w Braszowicach i Ząbkowicach Śląskich kolejny, IV Festiwal Muzyczny im. Alojzego Tauxa. Podczas festiwalu zaprezentowano pierwszą płytę z nagraniem muzyki tego kompzytora. Płyta jest w posiadaniu Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śląskich i stanowi cegielkę na remont zabytkowych organów w kościele klarysek. Można ją kupić w biurze oddziału przy Placu Jana Pawła II 1 lub w interencie na stronie www.jorganisciak.pl  po wysłaniu maila z zamówieniem, względnie w sklepie Allegro. Cena 20 zł. Jest to rzecz unikalna i w niewielkim nakładzie, stąd zachęcam do jej zakupu.

 

Doda Jerzy Organiciak 28 Oct 2018
WYBORY 2018

Doda Jerzy Organiciak 18 Oct 2018
IV FESTIWAL MUZYCZNY im. Alojzego Tauxa

Szanowni Państwo,

w imieniu organizatorów kolejnego, IV Festiwalu Muzycznego imienia Alojzego Tauxa, zapraszam w dniach 13 i 14 października na dwa wyjątkowe koncerty. Pierwszy odbędzie się w kościele św. Wawrzyńca w Braszowicach o g. 18.00, miejscu chrztu naszego kompozytora. Drugi następnego dnia w Ząbkowicach Śląskich, w kościele sióstr Klarysek o godzinie 15.00. Oba koncerty zaśpiewają chóry kameralne z Opola i Nowej Rudy pod dyrekcją Mariana Bilińskiego i Piotra Bałandy oraz kwartet smyczkowy złożony z muzyków opolskich. Będą oczywiście utwory Alojzego Tauxa, ale też W.A.Mozarta, M. Fristyny, A. Corellego i innych. Będzie więc trochę wysokiej kultury, której nie mamy zbyt wiele w naszym mieście. Ale prawdziwą niespodzianką dla melomanów będzie możliwość nabycia pierwszej płyty z utworami "naszego" kompozytora, nagranej w Opolu przez Opolski Chór Kameralny pod dyrekcją Mariana Bilińskiego. Płyta w zamierzeniu organizatorów będzie równocześnie "cegiełką na remont organów" w kościele sióstr Klarysek, więc cel podwójnie ważny!!! Poniżej okładka płyty, która niebawem trafi do rąk Państwa...

Doda Jerzy Organiciak 08 Oct 2018
V PIELGRZYMKA ZĄBKOWICKA DO BARDA

Piękna, pełna ducha i radości V Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Strażniczki Wiary Świętej za nami. Uczestniczyło w niej blisko 100 osób, w tym bracia z Czech i Niemiec, co nawiązuje do tradycji Barda jako miejscowości, gdzie spotykali się pielgrzymi z tych krajów. Warto podkreślić uroczystą i pełną duchowości Mszę Świętą oraz wspaniałe występy chórów z Opola i Nowej Rudy pod dyrekcją Mariana Bilińskiego i Piotra Bałandy. Tak więc - do zobaczenia za rok na pielgrzymkowym szlaku. Oto parę zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia.

Doda Jerzy Organiciak 11 Sep 2018
100.lecie niepodległości

W imieniu Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śląskich serdecznie zapraszam w dniach 11 - 12.08.2018 na wycieczkę do Warszawy i okolic pod nazwą "PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ". Impreza związana jest z obchodami 100. lecia niepodległości oraz rocznicą Bitwy Warszawskiej. Będziemy zwiedzać Warszawę śladami tej wielkiej rocznicy, a także odwiedzimy Ossów - miejsce zwycięskiej bitwy nad bolszewikami. Myślę, że będzie to wspaniała wycieczka i wielkie przeżycie!!!

Doda Jerzy Organiciak 31 Jul 2018
Remont organów w kościele Klarysek

Od miesiąca trwa remont organów w kościele pod wezwaniem Podwyzszenia Krzyża Świetego sióstr Klarysek w Ząbkowicach Śląskich. Jest to kosztowna operacja, której wartośc szacuje się na 130 tyś. zł.. Organy te, wysokiej klasy instrument znanej świdnickiej firmy Schlag & Sonne  były remontowane ostatnio prawie 100 lat temu!!! Akcja remontu tego instrumentu związana jest z tegorocznym IV Festiwalem Muzycznym im. Alojzego Tauxa, który w tym roku odbędzie się w dniach 13 - 14.10.2018 również w tym kościele. Festiwal jest dziełem społecznym na rzecz propagowania "wysokiej" kultury muzycznej na Zoemi Ząbkowickiej, za które nikt z wykonawców nie bierze żadnych pieniędzy, stąd  chcieliśmy poprosić Państwa o datki na remont tego instrumentu. Jest wydukowana cegiełka na ten cel, którą rozdają siostry Klaryski podczas Mszy Świętej, stąd zachęcam do wspomożenia tej akcji i przyczynienia się do rozwoju kultury muzycznej w Ząbkowicach Śląskich. Za wszelkie dary serdeczne Bóg zapłać!!! 

 

 

Doda Jerzy Organiciak 09 Jul 2018
I WEEKEND Z GEOPARKIEM ZA NAMI!!

I Weekend z Geoparkiem Przedgórza Sudeckiego za nami!! Miałem okazję organizować i prowadzić wspólnie ze Staszkiem Madejem wycieczkę w  Masywie Grochowa - Braszowic. Uczestnikami była młodzież z Olbrachcic Wielkich razem z Księdzem Proboszczem, razem 15 osób. Wcześniej przepłyneliśmy pontonami Przełomem Bardzki, oglądając budowę geologiczną tych gór. Po obiedzie w restauracji "Ogrodowa" w Braszowicach była wędrówka szczytem Bukowczyka z wizytą w kamieniołomie gabra i poznawaniem miejsc związanych z dawnym górnictwem magnezytu, Po drodze Staszek Madej edukował młodzież z zagadnień geologicznychoraz rozpoznawania skał. Po wędrówcespotkaliśmysięna grillu w świetlicywiejskiejwBraszowicach, któryprzygotowałanam PaniSołtysRenata Weresniak. Wedle opinii uczestników była to "super impreza", którą trzeba koniecznie powtórzyć!!! Myślę,że zrobimytojesienią!!! Aotoparęmigawekztejudanejimprezy.

Doda Jerzy Organiciak 26 Jun 2018
I WEEKEND Z GEOPARKIEM

Już w najbliższą sobotę 23.06.2018 zapraszam na wyjątkową imprezę - I Weekend z Geoparkiem Przedgórza Sudeckiego!! Impreza polegać będzie na odwiedzeniu kilkunastu punktów na terenie Przedgórza Sudeckiego, gdzie oczekiwać na Państwa będą przewodnicy - geolodzy, którzy nauczą rozpoznawania minerałów oraz oprowadzą po ciekawych geologicznie miejscach. Będą też różne inne atrakcje, o których możecie się Państwo dowiedzieć na portalu: www.geopark.org.pl. W naszym, ząbkowickim regionie będą dyżurować trzej przewodnicy: Joasia Tofel w Janowcu (od godz. 10.00 w świetlicy wiejskiej), Stanisław Madej w Szklarach (od g. 9.00 na parkingu) oraz Jerzy Organiściak w Braszowicach (pod kościołem od godz. 13.00). Zapraszam na "moją trasę", podczas której wejdziemy m. in. do kamieniołomu w Braszowicach, oglądniemy relikty dawnego górnictwa na Bukowczyku i Stróżniku, pozbieramy występujące tam minerały i skały. Na zakończenie udamy się do świetlicy wiejskiej w Braszowicach, gdzie Pani Sołtys Renata Weresniak i ja zapraszamy na ognisko z kiełbaskami i podsumowanie naszej wyprawy!! Zapewniamy też powrotny transport do Ząbkowic!!!

Doda Jerzy Organiciak 19 Jun 2018
POCZTÓWKI ZĄBKOWICKIE

W dniu 20.06.2018 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śląskich odbędzie się promocja nowej książki z pocztówkami ząbkowickimi – „Ząbkowice Śląskie na dawnych pocztówkach”.  Jest to pierwszy tom poświęcony ząbkowickim pocztówkom pochodzącym z kolekcji ząbkowiczanina, dzisiaj mieszkańca Warszawy - Stanisława Ignaciuka. Następne trzy tomy z pocztówkami Ząbkowic ukażą się w 2019 i 2010 r., a zwieńczeniem tej serii będzie tom z pocztówkami powiatu ząbkowickiego. Autorami tomu są dwaj badacze Śląska pochodzący ze Świdnicy – Andrzej Dobkiewicz oraz Sobiesław Nowotny. Początek spotkania godzina 17.00,  Sala Ślubów Ratusza.  W imieniu autorów serdecznie zapraszam .

Doda Jerzy Organiciak 18 Jun 2018
Turystyka kulturowa w obiektach poprzemysłowych

Spośród wielu rodzajów i form turystyki coraz większą popularność zdobywa trurystyka w obiektach przemysłowych lub obiektach, które przestały pełnić tę rolę, zwaną z tego powodu turystyką postindustrialną.

Doda Jerzy Organiciak 06 May 2018
HADARSKA 2018

Od kilku lat w ramach współpracy z Klubem Czeskich Turystów w Cervenym Kostelcu uczestniczymy w organizowanych przez nich imprezach i na odwrót, koledzy z Czech - w naszych. Tegoroczny sezon pieszy zainaugurowaliśmy w Cervenym Kostelcu na ich dorocznej imprezie HADARSKA 2018, która zapoczątkowała obchody 100. lecia odzyskania niepodległości przez Republikę Czeską. Dopisała pogoda i frekwencja, w imprezie uczestniczylo 24 osoby.

Doda Jerzy Organiciak 24 Apr 2018
BRACIA MORAWSCY

Na zaproszenie "Stowarzyszenia Morawian" z Suchdolu, małej wioski na Morawach, kolebki Braci Morawskich, którzy w 1743 r. założyli dzisiajsze miasto Piława Górna, gościła grupa mieszkańców tej miejscowości z burmistrzem - Panią Zuzanną Bielawską na czele.

Doda Jerzy Organiciak 11 Apr 2018
Rozpoczęcie sezonu turystycznego
Wiosna w całej pełni, więc czas rozpocząć sezon turystyczny!!  W imieniu naszego Oddziału PTTK zapraszam na rozpoczęcie sezonu do Katowic!! 
Może to zaskoczenie, ale Katowice i Górny Śląsk to miejsca niezwykłe, o czym, mam nadzieję się przekonamy, realizując poniższy program!!
Doda Jerzy Organiciak 03 Apr 2018
Święto WIELKIEJ NOCY
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja...
 
 
 
Doda Jerzy Organiciak 30 Mar 2018
KURS PRZEWODNICKI PO GEOPARKU

Doda Jerzy Organiciak 19 Mar 2018
XV ŚWIATOWY DZIEŃ PRZEWODNIKA TURYSTYCZNEGO

W minioną sobotę odbyła się we Wrocławiu już tradycyjna uroczystość z okazji XV Światowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Jak co roku, organizatorem tej udanej uroczystości był Klub Przewodników i Pilotów "Rzepiór" z Wrocławia oraz  Dolnosląski i Opolski Samorząd Przewodnicki, którzy tym razem zaprosili nas do pięknej Opery Wrocławskiej.

Doda Jerzy Organiciak 27 Feb 2018
WIZYTA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

W dniach 13 - 16.02.2018 r. na zaproszenie Parlamentu Europejskiego w Strasborgu, młodzież ząbkowickiego "ogólniaka" uczestniczyła w spotkaniu z młodzieżą innych krajów wspólnoty europejskiej. Przy okazji, w drodze do Strasbourga zwiedzaliśmy Drezno, Norymbergę i sam Strasbourg. Oto kilka zdjęć z tego udanego wyjazdu.

 

Doda Jerzy Organiciak 17 Feb 2018
Rocznik Ziębicki

W końcu 2017 r. ukazał się nakładem Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach kolejny, drugi - ROCZNIK ZIĘBICKI 2016.

Doda Jerzy Organiciak 30 Jan 2018
Nowy rok 2018

Święta, święta i po świętach...Czas zabrać się do poważnej pracy i działania. Sporo się działo na rynku wydawniczym w końcu ubiegłego roku. Spośród wielu wydanych w tym czasie książek, jedna "przebija" wszystkie pozostałe!! To monumentalne i wyjątkowo piękne pod względem edytorskim dzieło "Malarstwo barokowe na Śląsku" pod redakcją profesora Andrzeja Kozieła.

Doda Jerzy Organiciak 16 Jan 2018
Święta i Nowy Rok 2018
Najlepsze życzenia pięknych, rodzinnych i pełnych łask Bożych Świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego 2018 roku przesyła Jurek Organiściak...
 

Doda Jerzy Organiciak 23 Dec 2017
Szlak Cysterski na Dolnym Śląsku

W dniu 4 grudnia br. odbyła się w oddziale Archiwum Państwego w Kamieńcu Ząbkowickim promocja książki "Szlak cysterski na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym". Wydawcą pozycji była Dolnośląska Organizacja Turystyczna wspólnie z Archiwum Państwowym we Wrocławiu.

Doda Jerzy Organiciak 07 Dec 2017
Ksika o turystyce i krajoznawstwie

Z okazji obchodzonego na pocztku listopada br. - 50. lecia Oddziau PTTK oraz 50. lecia Koa Przewodnikw Sudeckich i Terenowych w Zbkowicach lskich, nakadem Oddziau PTTK zostaa wydana ksika autorstwa piszcego te sowa, bdca zarysem dziejw turystyki i krajoznawstwa w naszym miecie

.

Doda Jerzy Organiciak 20 Nov 2017
50. lat Oddziau PTTK

Doda Jerzy Organiciak 23 Oct 2017
III Festiwal Muzyczny im. Alojzego Tauxa

W dniach 14 - 15 X 2017 r. obdyway si w Braszowicach i Zbkowicach lskich dwa kolejne, po Bardzie koncerty Festiwalu Muzycznego im. Alojzego Tauxa. Oba byy bardzo udane. W Braszowicach dokonano odsonicia tablicy pamitkowej powiconej 200. leciu urodzin kompozytora. Trzeba podkreli wielkie zaangaowanie wykazane przez Pani sotys Braszowic - Renat Wereniak, ktra znakomicie przygotowaa dzie braszowicki.. Oto kilka zdsj z tej udanej imprezy.

 

Doda Jerzy Organiciak 18 Oct 2017
FESTIWAL MUZYCZNY IM. ALOJZEGO TAUXA 2017

Serdecznie zapraszam na kolejny, trzeci ju Festiwal Muzyczny im. Alojzego Tauxa, ktry odbdzie si w dniach 14 - 15 X 2017 r. W biecym roku obchodzimy 200.lecie urodzin tego muzyka i kompozytora rodem z Braszowic. I pomimo, e jak liczylimy, sprowadzimy na t szczegln uroczysto chr "Liedertafel" z Salzburga, ktry Taux przez 170 laty zaoy, a co nie dojdzie do skutku, to jednak i tak zapowiada si uroczycie. W Braszowicach chcemy upamitni tego wybitnego obywatela wsi przez wmurowanie tablicy pamitkowej jego pamici. Bdzie te koncert w kociele i wsplne piewanie w wietlicy wiejskiej. Na drugi dzie w kociele w. Jadwigi odbdzie si godzinny wystp z nowymi utworami Alojzego Tauxa.  

Doda Jerzy Organiciak 04 Oct 2017
Wernisa Powino(i)watych

W dniu 22.09.2017 r. odby si w zbkowickim ratuszu wernisa Pa Jolanty Soroczyskiej - Weiser i Anny Perowskiej - Weiser - powinowatych!! Oto par zdj z tej ciekawej wystawy, ktra bdzie czynna do dnia 13 X 2017 r.

Doda Jerzy Organiciak 25 Sep 2017
Powino(i)wate

W imieniu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zbkowice lskie oraz swoim wasnym serdecznie zapraszam zbkowiczan na wystaw malarstwa, rysunku i grafiki dwch Pa artystek: zbkowiczanki Jolanty Soroczyskiej - Weiser oraz jej synowej - Anny Perowskiej - Weiser. Wernisa wystawy odbdzie si w ratuszu w dniu 22.09.2017 o g. 17.30. I bdzie wino i wata...

Doda Jerzy Organiciak 19 Sep 2017
IV Pielgrzymka Zbkowicka za nami

W dniu 10.09.2017 r. ju po raz czwarty odbya si polsko - niemiecko - czeska pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boej Straniczki Wiary witej w Bardzie. Bya to jak dotychczas najbardziej okazaa pielgrzymka, ktra zgromadzia blisko 100 osb i bya wielkim sukcesem organizacyjnym. Oto kilka zdj z tej imprezy:

Doda Jerzy Organiciak 12 Sep 2017
IV Miejska Pielgrzymka Zbkowicka

W imieniu Klubu Regionalnego Ziemi Zbkowickiej przy Oddziale PTTK w Zbkowicach lskich serdecznie zapraszam na IV Miejsk Pielgrzymk Zbkowick, ktra odbdzie si w dniu 10.09.2017 r.  Szczegy poniej.

Doda Jerzy Organiciak 22 Aug 2017
CHORWACJA

Zapraszam wszystkich lubicych wylegiwanie si na play ale take zwiedzanie miejsc niezwykych na wycieczk do Chorwacji, organizowan przez nasz BORT PTTK. Szczegy poniej. S jeszcze wolne miejsca!!!

Doda Jerzy Organiciak 07 Aug 2017
wizyta "tischnerowcw"

W dniach 24 – 30.07.2017 r. przebywaa na terenie Powiatu Zbkowickiego grupa czonkw Stowarzyszenia „Drogami Ksidza Tischnera” z opusznej, miejscowoci rodzinnej p. Ksidza profesora Jzefa Tischnera.  Stowarzyszenie, ktrego prezesem jest Pan Kazimierz Tischner, brat wielkiego ksidza, prowadzi szerok dziaalno popularyzujc nauk ksidza Tischnera, wielkiego filozofa religii oraz patronuje wielu dzieom edukacyjnym, gwnie na terenie Maopolski. Co roku czonkowie stowarzyszenia wybieraj si na wypraw ladami ksidza w rne czci Polski, a w tym roku zawitali do Powiatu Zbkowickiego. Kolejne dnie to intensywne zwiedzanie naszego powiatu a take terenw przylegych, w tym jednodniowa wycieczka na pogranicze czeskie. Uczestnicy, w wikszoci nauczyciele, ale take profesorowie i pracownicy wyszych uczelni, znawcy historii i kultury, interesowali si bardzo dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Byli pod wraeniem, zwiedzajc nasze najwaniejsze miejscowoci i zabytki. Uczestniczylimy te w piknej Mszy witej w Bobolicach w sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Jak powiedzieli sami uczestnicy, pod wzgldem walorwkulturowych, teren nasz jest jednym z najciekawszych w Polsce!! Mio to usysze z ust takich znawcw. Oto par zdj z tej imprezy.

Doda Jerzy Organiciak 01 Aug 2017
Wizyta dawych mieszkacw Zbkowic

W dniu 21.07.2017 r. przebywaa w Zabkowicach lskich grupa dawnych mieszkacw naszego miasta, obywateli Niemiec. Bya to coroczna wyprawa "sentymentalna" do miejsc urodzenia i modoci. Wrd uczestnikw by obecny honorowy obywatel Zbkowic - Johannes Walzik. Jak co roku odwiedzalimy miejsca ich modoci a take zbkowickie zabytki i pomniki. Wedug opinii goci, Zbkowice zmieniaj si corocznie "na lepsze", a gocie podziwiaj dokonania wadz gminy oraz przedsiebiorczo obywateli miasta. Oto kilka migawek z ich pobytu.

Doda Jerzy Organiciak 26 Jul 2017
Mury obronne

Trwaj prace nad remontem i zabezpieczeniem dawnych miejskich fortyfikacji. To ju III etap prac i wkrtce bdziemy mieli wyremontowane mury od ul. Grunwaldzkiej po dawn fos miejsk w parku. Generalnie wykonawstwo jest dobre i zdecydowanie polepszy ich wygld. Na przyszo warto by pomyle o remoncie uliczki Solnej, i dalej stworzy wybrukowan ciek wok murw od strony wewntrznej. Byby to kolejny, oryginalny element zabytkowego krajobrazu miasta. Oprcz tego naleaoby "oywi" Baszt Gobi, ktra z zewntrz prezentuje si ju okazale.Doda Jerzy Organiciak 18 Jul 2017
NARRENTURM

Zakoczyo si wito Zbkowic lskich - Dni i Noce Krzywej Wiey. Jak w roku ubiegym, sporym zainteresowaiem cieszy si spacer szlakiem Narreturmu, w ktrym uczestniczyo okoo 30 osb, w tym kilka osb z poza Zbkowic (Warszawa, Krakw). Po wykadzie w czyteli bylimy w Izbie Pamitek Regionalych, na Krzywej Wiey, w zamku oraz w lociele w. Jerzego, gdzie wedle Amdrzeja Sapkowskiego zajdowa si Narrenturm. Wycieczka trwa 4 godziny i podobaa si bardzo, szczeglnie przyjezdnym, ktrzy dzieki powieci Andrzeja Sapkowskiego "odkrywali Zbkowice, dawy Frankenstein"... Zebrani stwierdzili, e byoby dobrym pomysem w przyszym roku pojecha szlakiem Narrenturmu po lsku! I tak zrobimy!!!

Doda Jerzy Organiciak 13 Jul 2017
Narrenturm

Zapraszam na wycieczk po Zbkowicach, dawnym Frankensteinie, szlakiem przygd Reinmara z Bielawy, gwnego bohatera powieci Andrzeja Sapkowskiego "Narrenturm".

Doda Jerzy Organiciak 06 Jul 2017
Nowa ksika o Mariannie Oraskiej

W dniu 23.06.2017 r. w siedzibie Gminnego Domu Kultury - "Czerwony Kociek" w Kamiecu Zbkowickim odbya si w zapowiadana wczesniej promocja nowej ksiki o yciu Marianny Oraskiej autorstwa Holendra - Kessa van der Leer, w tumaczeniu na jzyk polski Jurka Jurczyskiego.

Doda Jerzy Organiciak 27 Jun 2017
Z Jerzym na wiey

Serdecznie zapraszam na zwiedzanie zbkowickich wie....

Doda Jerzy Organiciak 21 Jun 2017
Nowa ksika o Mariannie Oraskiej

W dniu 23.06.2017 r. odbdzie si w Kamiecu Zbkowickim promocja nowej ksiki o Mariannie Oraskiej autorstwa holenderskiego historyka Keesa van der Leer.

Doda Jerzy Organiciak 30 May 2017
Towarzystwo Przyjaci Zbkowic lskich

W dniu 5.05.2017 r. w kawiarni Zbkowickiego Orodka Kultury miao miejsce pierwsze zaoycielskie zebranie   nowego stowarzyszenia – Towarzystwa Przyjaci Zbkowic lskich. W zebraniu uczestniczyo 9 osb, a list czonkw – zaoycieli podpisao 14.

Doda Jerzy Organiciak 09 May 2017
730 lat Zbkowic lskich

W dniach 22 - 23.04.2017 odbya si Konferencja historyczna z okazji rocznicy - 730. lecia powstania Zbkowic lskich. W konferencji wzio udzia 18 prelegentw. Wikszo referatw dotyczya zagadnie, ktre dotychczas nie byy publicznie prezentowane. Wedug obietnicy sponsora - Urzdu Miejskiego w Zabkowicach lskich, referaty zostana opublikowane w wydawnictwie pokonferencyjnym. Czekamy wic na wydawnictwo!  

Doda Jerzy Organiciak 26 Apr 2017
Konferencja historyczna z okazji 730. lecia Zbkowic lskich

W imieniu organizatorw serdecznie zapraszam w dniu 22.04.2017 (sobota) do Starostwa Powiatowego ul. Prusa 5 i w niedziel 23.04.2017 do ratusza, Sala lubw.

Wstp wolny

Doda Jerzy Organiciak 20 Apr 2017
Wielkanoc

 

Niech Zmartwychwstay Chrystus napeni nasze ycie pokojem i radoci. Alleluja!!!

Doda Jerzy Organiciak 13 Apr 2017
Rok 2017 rokiem w. Wojciecha

W dniu 4 kwietnia 2017 r. miaa miejsce w widnicy inauguracja Polsko - Czeskich Dni Kultury organizowanych od 22 lat jako Polsko - Czeskie Dni Kultury Chrzeciaskiej. Gwnymi animatorami tych dni s od pocztku przedstawiciele Polsko - Czesko - Sowackiej Solidarnoci, w szczeglnoci radny Sejmiku Wojewodzkiego Julian Golak i Pani Teresa Bazaa. Uroczystoci rozpocza pikna Msza wita w Katedrze widnickiej, ktr prowadzi biskup widnicki Ignacy Dec.

 

Doda Jerzy Organiciak 09 Apr 2017
Wyjatkowy koncert

W ostatni niedziel 19.03.2017 r. odby si w kociele w. Jadwigi w Sadlnie piekny koncert muzyczny "Pasja wg w. Jana". Utwr skomponowa  muzyk i kompozytor z Krakowa - Hubert Kowalski, ktry zorganizowa zesp modych muzykw, ludzi z rnych czci Polski. Utwr by wykonywany w ubiegym roku w ramach wiatowych Dni Modziey w Krakowie, gdzie wzbudzi wielkie zainteresowanie. Podobnie byo w Zbkowicach, gdzie publiczno w kompletnej ciszy suchaa przez ponad godzin tej niezwykej, wzniosej i piknej muzyki!! Wicej takich wydarze muyzycznych i  wicej "wysokiej kultury" w Zbkowicach lskich!! Jestemy bowiem "zalewani" mnstwem imprez "byle jakich", ktre w wikszoci nie nios adnych wartoci, a kosztuj znacznie wicej ni koncert w kociele w. Jadwigi.  

Doda Jerzy Organiciak 23 Mar 2017
Festiwal 17 poudnik

W imieniu organizatorw zapraszam do Kudowy Zdroju na festiwal podrniczy, ktry zapowiada si b. ciekawie!!!

Doda Jerzy Organiciak 14 Mar 2017
Poznajemy Ziemi Zbkowick

Serdecznie zapraszam Pastwa na cykl wykadw w 2017 r. powiconych historii, geografii, kulturze i sztuce "naszej malej ojczyzny - Ziemi Zbkowickiej". Wykady odbywa si bd jeden raz w miesicu we wtorki o g. 16.00 w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zbkowice lskie wedug podanego [pniej harmonogramu.  

Doda Jerzy Organiciak 07 Feb 2017
Sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe na Dolnym lsku

W kocu ubiegego roku nakladem Dolnolskiej Organizacji Turystycznej i Archiwum Pastwowego we Wrocawiu ukazaa si ciekawa praca historyczna dotyczca sanktuariw i miejsc pielgrzymkowych na Dolnym lsku.

Doda Jerzy Organiciak 12 Jan 2017
wita, wita...

 

Doda Jerzy Organiciak 17 Dec 2016
Spotkanie z twrcami atlasu historycznego Zbkowice lskie

W dniu 8.12.2016 r. z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Zbkowicach lskich i Klubu Regionalnego Ziemi Zbkowickiej PTTK  miao miejsce spotkanie z autorami atlasu historycznego Zbkowice lskie.

Doda Jerzy Organiciak 14 Dec 2016
Atlas historyczny Zbkowice lskie

Nakadem wydawnictwa Uniwerstyetu Mikoaja Kopernika w Toruniu w ramach serii Atlasu Historycznego Miast Polskich ukaza si tom Zbkowice lskie.

Doda Jerzy Organiciak 27 Nov 2016
Spadkobiercy Marcina Lutra

Pod takim tytuem odby si interesujcy wykad w Izbie Pamitek Regionalnych.

Doda Jerzy Organiciak 16 Nov 2016
Ksika o zabkowickim ratuszu

W dniu 3. listopada w sali rady miejskiej zabkowickiego ratusza miaa miejsce promocja nowej ksiki wydanej przez Blibliotek Publiczn w Zbkowicach lskich autorstwa Kamila Pawowskiego - "Ratusz w Zbkowicach lskich, historia i architektura".

Doda Jerzy Organiciak 06 Nov 2016
Guttlerowie

Mam przyjemnoc poinformowa o ukazaniu si nowej, niezwykej ksiki opowiadajcej histori rodziny zwiazanej ze Zotym Stokiem od poowy XIX w. "Guttlerowie" - bo taki jest tytu tego dziea, to ksika Piotra Romanowskiego i Elbiety Szymskiej, bdca plonem dwuletniej pracy obojga autorw nad materiaami otrzymanymi od przedstawicieli tej rodziny.

Doda Jerzy Organiciak 24 Oct 2016
II FESTIWAL MUZYCZNY im. ALOJZEGO TAUXA

Serdecznie zapraszam wszystkich mionikw muzyki powanej na koncerty drugiego juz festiwalu powiconego muzyce naszego kompozytora z Braszowic. Bd nowe utwory Alojzego Tauxa, bed te nowe informacje o jego yciu i twrczoci.

Doda Jerzy Organiciak 09 Oct 2016
Spotkanie z Markiem Sikorskim

W dniu 16.09.2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zbkowicach lskich odbyo si spotkanie z dr Markiem Sikorskim – historykiem sztuki, pisarzem i krajoznawc, Marek Sikorski zajmuje si twrczoci  pisarsk od ponad 20. lat i jest autorem kilkunastu ksiek historycznych i krajoznawczych, z ktrych kilka wydanych zostao po niemiecku. Swego rodzaju specjalnoci tego pisarza jest historyczna interpretacja obiegowych mitw i rozwizywanie zagadek historycznych. Jedna z takich zagadek bya przedmiotem spotkania w bibliotece. I dotyczya „kuli ognia nad Wrocawiem”, ktra miaa si tam pokaza w 1241 r. podczas najazdu Mongow na to miasto za spraw bogosawionego Czesawa, przeora zakonu dominikanw.

Doda Jerzy Organiciak 20 Sep 2016
III PIELGRZYMKA ZBKOWICKA

Doda Jerzy Organiciak 31 Jul 2016
MONETY, ZAMEK, NAGROBEK

Kilka miesicy temu ukazaa si nakadem wydawnictwa ATUT z Wrocawia dawno  zapowiadana  ksika o Karolu I Podiebradowiczu i jego czasach - "Monety, Zamek, Nagrobek - Ksi Karol I z Podiebradw (1476 - 1536), midzy dziedzictwem przodkw a dokonaniami potomkw".

Doda Jerzy Organiciak 14 Jul 2016
DNI I NOCE KRZYWEJ WIEY

Doda Jerzy Organiciak 06 Jul 2016
Sesja turystyczna w Henrykowie

W dniu 17.06.2016 r. odbya sie w dawnym klasztorze cystersw w Henrykowie XIX Sesja Rady Powiatu Zbkowickiego. Sesja miaa charakter konferencji, ktrej gowny temat to: Perspektywy rozwoju turystyki w powiecie zabkowickim. Na sesji  zaprezentowano kilka referatw. Gwnym by bardzo ciekawy Raport z analizy potencjau turystyczno- kulturowego powiatu zbkowickiego, przygotowany przez dr hab. Armina Mikosa von Rohrscheidta.  

Doda Jerzy Organiciak 20 Jun 2016
Park Muakowski i Park Rany w Forst

Zapraszam wszystkich mionikw piknych i zabytkowych parkw na szczegln wycieczk do dwch wyjtkowych miejsc tego rodzaju: Parku Muakowskiego i Wschodnioniemieckiego Parku Ranego w Forst.

 

Doda Jerzy Organiciak 29 May 2016
Podrni - Festiwal o krok dalej

W dniach 20 - 22.05.2016 r. odbya si na Twierdzy Srebrnogrskiej ciekawa impreza turystyczna - Podrni Festiwal o krok dalej...

Doda Jerzy Organiciak 23 May 2016
KOLEJE ZIEMI ZBKOWICKIEJ
W imieniu Biblioteki Publicznej w Zbkowicach lskich serdecznie zapraszam wszystkich mionikw historii kolei na niecodzienne spotkanie autorskie z dwoma wybitnymi historykami lskimi - dr Przemysawem Dominasem i dr hab. Tomaszem Przerw, autorami ksiki "Koleje Ziemi Zbkowickiej".
Osobom interesujcym si histori kolei nie trzeba specjalnie przedstawia autorw, obaj maj na swoim koncie liczne opracowania z tego zakresu. Ciekawa jest sama pozycja, ktra bdzie na spotkaniu promowana. Jest to bowiem monografia historyczna kolei w powiecie zbkowickim, pierwsza, ktra w tak szerokim zakresie opisuje wszystkie koleje i kolejki istniejce tutaj w przeszoci i teraniejszoci. Na spotkaniu, na ktrym autorzy przedstawi swoj prac w formie prezentacji, bdzie mona rwnie  naby t ciekaw ksik. Spotkanie poprowadzi dr Bartosz Grygorcewicz.   
Doda Jerzy Organiciak 11 May 2016
150 lat zakadu sistr diakonis

W dniach 18-19 IV br. odbya si w Wertheim nad Menem uroczysto 150. istnienia domu sistr ewangelickich diakonis - „Diakonisenmuterhaus Frankenstein”. Byo to wane wydarzenie rwnie dla Zbkowic lskich, bowiem cz historii tego zgromadzenia jest osadzona w historii naszego miasta. A zaczo si wszystko w 1866 r., kilka lat po wielkim poarze miasta (1858), gdy za spraw pastora Hermana Gravego przybyy do Zbkowic z Wrocawia siostry diakonisy i objy budynek przy ul. Krzywej, pooony naprzeciwko Szkoy Podstawowej nr 1. Siostry  prowadziy szerok dziaalno edukacyjn, opiekucz i wychowawcz. Szczeglny rozwj zakadu nastpi w kocu XIX i na pocztku XX w., gdy w zakadzie pracowao blisko 400 sistr. Dziaalno sistr diakonis dobrze si zapisaa w historii przedwojennych Zbkowic. Po zakoczeniu wojny zakad wraz z ludnoci niemieck zosta wysiedlony do Niemiec i kontynuowa swoj dziaalno w miejscowoci Wertheim w Badenii – Wirtembergii. Od 2003 r. diakonisy s bardzo aktywne na polu wsppracy z Zbkowicami i powiatem zbkowickim. Przy dawnym „oglniaku” powsta skromny pomniczek upamitniajcy ich dziaalno w Zbkowicach. Siostry angauj si te na polu wymiany modziey, praktyk i stypendiw. Od 6 lat finansuj stypendia dla ubogiej ale uzdolnionej modziey ze Szkoy Podstawowej nr. 1. Obchody 150. lecia istnienia domu sistr byy bardzo uroczyste, braa w nich udzia take delegacja Powiatu Zbkowickiego. Oto kilka zdj z tej uroczystoci.

Doda Jerzy Organiciak 22 Apr 2016
Szkolenie geologiczne w Szklarach

W dniu 2.04.2016 r. odbya si wycieczka szkoleniowa w Szklarach, zorganizowana przez nasze Koo Przewodnikw Sudeckich i Terenowych. Szkolenie poprowadzi jak zwykle w znakomity sposb, nasz kolega - geolog, dr Stanisaw Madej.

 

W wycieczce uczestniczyo 25 osb, gownie przewodnicy z koa zbkowickiego, a take koleanki i koledzy z Kodzka,  Wrocawia i z Gliwic.   Oto kilka zdj z tej udanej imprezy autorstwa Marka Jechny.

Doda Jerzy Organiciak 05 Apr 2016
WIELKANOC

Doda Jerzy Organiciak 26 Mar 2016
BONOWICE

Pewnie mao kto wie, e Bonowice, maa wie w Gminie Zibice piknie pooona wrd Wzgrz Strzeliskich doczekaa si obszernego opracowania, niemal monografii, autorstwa bylej mieszkanki - Pani  Mieczysawy Trojan - Krzynowej.

Doda Jerzy Organiciak 21 Mar 2016
Wieczr poetycki z Joann Biele

W dniu 11 IX 2016 r. w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Zbkowicach lskich odbyo si spotkanie z poetk - Jaann Danut Biele.

 

Doda Jerzy Organiciak 12 Mar 2016
wito poezji

Poezja w Zbkowicach lskich jak i w powiecie zbkowickim nie ma zbyt wielu zwolennikw. Nie mamy te w tzw. oficjalnym obiegu uznanych twrcw w tej dziedzinie. Okazuje si jednak, e s na naszym terenie poeci, ktrzy maj w tej dziedzinie spore osiagnicia, a mao kto o nich wie. Jedn z takich osb jest zamieszkaa w Muszkowicach poetka - Joanna Danuta Biele, na ktrej wieczr autorski w imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabkowicach lskich serdecznie zapraszam. Wieczr uwietni piewem Pani Sylwia Grzybowska z Polanicy Zdroju, etalentowana pewaczka operowa. Wieczr poprowadzi znany zbkowicki twrca i poeta - Leszek Antoni Nowak.

Doda Jerzy Organiciak 07 Mar 2016
Dzie onierzy Wykltych

W dniu 29.02.2016 r. odby si po raz pierwszy w Zbkowicach lskich, a po raz czwarty w Polsce - Bieg Pamici onierzy Wykltych - "Tropem wilczym". Organizatorem biegu byla Fundacja Wolnoc i Demokracja z Warszawy, w Zbkowicach lskich nauczyciele i uczniowie Liceum Oglnoksztaccego oraz OSiR. Bieg w Zbkowicach poprzedzi pikny spektakl w Zbkowickim Orodku Kultury przygotowany przez modzie i nauczycieli z  LO.

Doda Jerzy Organiciak 01 Mar 2016
25 lat DOLNOLASKIEJ FEDERACJI PRZEWODNICKIEJ
W dniu 20.02.2016 r. we Wrocawiu odbyy si uroczystoci z okazji Midzynarodowego Dnia Przewodnika oraz jubileuszu - 25 lecia Dolnolskiej Federacji Przewodnickiej. W imprezie uczestniczyo ponad 200 przewodnikw z Dolnego lska i Opolszczyzny. Uroczysto odbya si w Narodowym Forum Muzyki, rozdano pamitkowe wyrnienia, m.in naszym kolegom - seniorom: Staszkowi Grochociskiemu i Tadeuszowi Koconiowi. Oto kilka zdj z tej uroczystoci.

Doda Jerzy Organiciak 21 Feb 2016
70 lat Helmuta Sauera

W dniu 3.02.2016 r. odbya si w kociele parafialnym w. Barbary w Stoszowicach uroczysta msza wita z okazji 70. rocznicy urodzin i chrztu Pana Helmuta Sauera - wybitnego lzaka i patrioty lokalnego naszej Zbkowickiej Ziemi, narodowoci niemieckiej, a urodzonego w pobliskim Lutomierzu w grudniu 1945 r. !!

Msza wita bya bardzo uroczysta i wzruszajaca, a sam jubilat nie potrafi ukry ez, opowiadajc o tym szczeglnym dla niego momencie ycia, wyjtkowym te dla naszej tutaj bytnoci, bo to byy pocztki Polski na tym terenie. W mszy uczestniczyo wielu jego przyjaci, w tym kilku wybitnych duchownych z ksidzem infuatem profesorem Jzefem Paterem na czele.

Warto w tym miejscu wspomnie, e Helmut Sauer jest wybitnym politykiem niemieckim, dzisiaj ju na emeryturze, wielokrotnym posem do Bundestagu i do dzisiaj peni zaszczytn funkcj vice Przewodniczcego parti CDU. Jest bardzo aktywny w dziaaniach na rzecz pozyskiwania rodkw na rewitalizacj obiektw zabytkowych, znajdujcych si dyspozycji rzadu niemieckiego. W ubieglym roku dziki jego zabiegom udao si wyremontowa jeden z witray w kociele sistr Klarysek w Zbkowicach lskich. Obecnie zabiega o fundusze na napraw zegara na ratuszu w Zbkowicach oraz remontu otarza u sistr Klarysek.

 Dzikujemy Ci Helmut...

 

Doda Jerzy Organiciak 07 Feb 2016
WSZECHNICA WIEDZY O LSKU

W imieniu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Zabkowicach lskich serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych tematyk lsk i zbkowick do uczestniczenia w cyklu wykadw na ten temat pod wsplnym tytulem "Wszechnica wiedzy o lsku" , ktry bdzie kontynuowany w przyszym roku.

Doda Jerzy Organiciak 27 Jan 2016
TRZECH KRLI

Od kilku lat w Zbkowicach lskich organizuje si procesj z okazji swita Trzech Krli. Obchodzone jest w naszym miescie od 2010 r. i stao si wspania manifestacj radoci z okazji przyjcia Pana... Oto kilka zdj z 2016 r.  

 

.

Doda Jerzy Organiciak 06 Jan 2016
Boze Narodzenie

Doda Jerzy Organiciak 21 Dec 2015
Nowa koncepcja rewitalizacji zbkowickiego zamku

W dniu 27.11.2015 r. przyjecha do Zabkowic lskich pan dr inz. architekt Artur Kwaniewski - pracownik Wydzialu Architektury Politechniki Wrocawskiej, wybitny znawca archiektury lskich zamkw i paacw. Artur Kwaniewski w latach 2012 - 2014 przeprowadzi szczegoowe badania architektoniczne oraz kwerend rdow dotyczac ruin zbkowickiego zamku i t wiedz podzieli si z grup przyjaci - lokalnych historykw i badaczy skupionych w Klubie Regionalnym Ziemi Zbkowickiej jak rwnie z pracownikami Izby Pamitek Regionalnych.

Doda Jerzy Organiciak 28 Nov 2015
I Festiwal Muzyczny im. Aloisa Tauxa za nami

W dniach 17 - 18. 10. 2015 r. odbyy si w kociele w. Wawrzyca w Braszowicach oraz w kociele w. Jadwigi w Sadlnie koncerty inaugurujce I Festiwal Muzyczny im. Aloisa Tauxa.

Doda Jerzy Organiciak 19 Oct 2015
FESTIWAL im. Aloisa Tauxa

W imieniu organizatorw zapraszam na dwa koncerty muzyki chralnej w Braszowicach i w Zbkowicach lskich powicone twrczoci pochodzcego z Braszowic kompozytora muzyki kocielnej - Aloisa Tauxa, Szczegy na plakacie.

Doda Jerzy Organiciak 14 Oct 2015
II RAJD GEOTURYSTYCZNY

W  dniu 3 X 2015 odby si  w  Masywie   Braszowic  -  Brzenicy  II  Rajd  Geoturystyczny, ktrego  organizatorami  byli :  Stowarzyszenie Geopark Wzgrza Niemczasko – Strzeliskie oraz Oddzia PTTK w Zbkowicach lskich.

Doda Jerzy Organiciak 05 Oct 2015
ZJAZD ZBKOWICZAN

W dniach 25 - 27.09.2015 r. odby si I Zjazd Zabkowiczan poczony z 70. powstania najstarszej na terenie powiatu zbkowickiego szkoy redniej - Liceum Oglnoksztaccego w Zbkowicach lskich.

Doda Jerzy Organiciak 27 Sep 2015
Wizyta na Ukrainie

W dniach 1 – 8.08.2015 r. przebywaa na terenie zachodniej Ukrainy grupa mieszkacw powiatu zbkowickiego. Ide wyjazdu byo poznanie okolic Lwowa, terenw skd pochodz  potomkowie dzisiejszych mieszkacw powiatu i Dolnego lska,  std  tytu imprezy „Kresy – ocali od zapomnienia”.

Doda Jerzy Organiciak 17 Aug 2015
Mury obronne

Przed niespena trzema miesicami rozpoczto roboty zabezpieczajace przy miejskich murach obronnych od strony ul. Grunwaldzkiej do Baszty Gobiej. 

Doda Jerzy Organiciak 30 Jul 2015
Niezwyky koncert

W dniach 17 i 18 lipca br. odby si na Twierdzy Srebrnogrskiej niezwyky koncert. W wyjtkowej scenerii ceglanej pruskiej twierdzy, wystpia 55.osobowa orkiestra symfoniczna z Brzegu im.. Jerzego II Piasta pod batut Marka Kudry,


 

Doda Jerzy Organiciak 20 Jul 2015
Dni i Noce Krzywej Wiey

W ramach imprezy Dni i Noce Krzywej Wiey obok dobrej zabawy  byo te „co” dla mionikw historii , architektury i zabytkw. T imprez bya gra plenerowa „Poznajemy Zbkowice lskie – moje miasto”, przygotowana przez przewodnikw turystycznych Oddziau PTTK i pracownikw Izby Pamitek Regionalnych. Istot imprezy byo rozpoznawanie elementw architektury miasta na podstawie dostarczonych przez organizatora zdj rnych zbkowickich budowli. Na zakoczenie uczestnicy spotkali si na zbkowickim zamku, gdzie byo podsumowanie imprezy, wsplny grill, upominki a na koniec zwiedzanie ruin zamku z przewodnikiem. Oto kilka migawek z tej udanej imprezy.

Doda Jerzy Organiciak 13 Jul 2015
Niezwyky wykad

W dniu 22.06.2015 r. przebywa w Zbkowicach lskich dr in. architekt Artur Kwaniewski - pracownik naukowy  Politechniki Wrocawskiej, wybitny historyk architektury, znawca zamkw i paacw dolnolskich.

Doda Jerzy Organiciak 24 Jun 2015
Spotkanie z dr inz. Arturem Kwaniewskim

Serdecznie zapraszam zainteresowanych rewitalizacj zbkowickiego zamku na spotkanie z wybitnym fachowcem w tej dziedzinie - dr inz. architektem  Arturem Kwasniewskim z Wrocawia. Artur Kwaniewski jest pracownikiem Politechniki Wrocawskiej i wybitnym znawc dworw i zamkw lskich, szczeglnie z okresu renesansu, autorem wielu publikacji w tym zakresie. Sdz wic, e bdzie okazja si dowiedzie wielu ciekawych rzeczy na temat zbkowickiego!!

 

Doda Jerzy Organiciak 16 Jun 2015
Wieczr z poezj Joanny Biele

Dnia 29.05.2015 r. w Ranym Dworze Moniki Maciejczyk w Polanicy Zdroju odby si niezwyky wieczr poetycki, ktrego bohaterk bya zamieszkaa w Muszkowicach  koo Henrykowa Pani Joanna Biele...

 

Doda Jerzy Organiciak 03 Jun 2015
Polskie pocztki w powiecie zbkowickim

W dniu 25.05.2015 r. w Archiwum Pastwowym Oddzia w Kamiecu Zbkowickim otwarto wystaw - "Pocztki polskiej administracji w powiecie zbkowickim".

Doda Jerzy Organiciak 27 May 2015
SPOTKANIE Z HISTORI

W dniu 8 maja br. w "Dzie Zwycistwa nad Faszyzmem", odwiedzi Zbkowice lskie wiadek tego szczeglnego dnia - honorowy obywatel Zbkowic lskich, Pan Johannes Walzik, mieszkajcy na codzie w Szwajcarii.  

Doda Jerzy Organiciak 16 May 2015
Zapraszamy na wycieczk

W dniu 23.05.2015 r. obchodzi bdziemy 20 - lecie wsppracy na niwie turystki pomidzy Oddziaem PTTK  w Zbkowicach lskich i  Klubem Czeskich Turystw w Cervenym Kostelcu.

Jedn ze wsplnych imprez w 2015 r. bedzie wycieczka krajoznawcza w okolicach Cervenego Kostelca pod nazw "Sudety mao znane" na ktr chciabym juz dzisiaj zaprosi.

Doda Jerzy Organiciak 06 May 2015
W Olbrachcicach Wielkich po nowemu

Rok 2015 to rok szczeglny w historii lska, to okraga 70. rocznica objcia tej piastowskiej niegdy dzielnicy przez Polakw po zakoczeniu II wojny wiatowej. To take wany rok dla wsi Olbrachcice Wielkie, jednej z tysicy wsi na lsku, gdzie w 1945 r. pojawili si przymusowi polscy  repatrianci z Kresw Wschodnich Rzeczypospolitej. Od tego momentu upyno 70 lat...

Doda Jerzy Organiciak 26 Apr 2015
Muzea domowe

W dniu 13. kwietnia odbyly si w Archiwum Pastwowym w Kamiecu Zbkowickim drugie ju warsztaty archiwalne.

Doda Jerzy Organiciak 17 Apr 2015
Turystyka w Grach Sowich

Zapraszam Pastwa na niezwyk wystaw przygotowan przez dr hab. Tomasza Przerw i Jacka Grulewskiego w Muzeum Miejskim w  Dzieroniowie.

Doda Jerzy Organiciak 08 Apr 2015
WITA WIELKANOCNE

Doda Jerzy Organiciak 05 Apr 2015
SPOTKANIE GEOPARKU

W dniu 23.03.2015 r. w Starostwie Powiatowym w Zbkowicach laskich odbyo si spotkanie pod egid Starosty Zbkowickiego Romana Festera powicone geoturystyce jako sposobowi rozwoju turystyki w regionie.

Doda Jerzy Organiciak 24 Mar 2015
ATLAS ZIEBIC

W ubiegym tygodniu w Muzeum Sprztu Gospodarstwa Domowego w Zibicach odbya si promocja wyjtkowego wydawnictwa - Atlasu Historycznego Miast Polski -tomu Zibice...

Doda Jerzy Organiciak 05 Mar 2015
malarstwo Bernharda Krausego

W dniu 19 lutego mielimy okazj wysucha bardzo ciekawego wykadu na temat lskiego malarstwa barokowego, chyba pierwszy raz w historii Zbkowic lskich...

Doda Jerzy Organiciak 22 Feb 2015
Malarstwo barokowe

Chciabym zaprosi Pastwa na niecodzienne spotkanie z Panem Adamem Szelgiem, modym historykiem sztuki z Wrocawia, znawc lskiego malarstwa barokowego. Pan Adam jest doktorantem na wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocawskiego i autorem pracy magisterskiej na temat wybitnego ale mao znanego zbkowickiego malarza Bernharda Krause, zwanego te "maym Wilmannem". Spotkanie odbdzie sie w Kawiarni ZOK w dniu 19.02.2015 r. o g. 17.00.

Doda Jerzy Organiciak 09 Feb 2015
Hrad Vizmburk - zamek Zabkowice

W dniu 23 I 2015 r. przedstawiciele Urzedu Miejskiego w Zbkowicach lskich odwiedzili zamek Vizmburk, lecy w pobliu Cervenego Kostelca, naszego miasta partnerskiego w Republice Czeskiej, gdzie spotkali si z wadzami tego miasta oraz gminy Havlovice, na terenie ktrej zamek ley...

 

Doda Jerzy Organiciak 26 Jan 2015
Najblisze spotkania

Zapraszam wszystkich zaintersowanych tematyk podrnicz i historyczn na najblisze spotkania - wykady w styczniu 2015:

oraz w ramach KLUBU GLOBTROTERA:

 

Doda Jerzy Organiciak 11 Jan 2015
wita i Nowy 2015 rok

Doda Jerzy Organiciak 22 Dec 2014
Park Skalny w Strzelinie

Stowarzyszenie "Geopark Wzgrz Niemczasko - Strzeliskich", ktre rozpoczo swoj dziaalno w ubiegym roku, moe si ju poszczyci kilkoma udanymi dziaaniami. Midzy innymi, we  wrzeniu br. odbya si w Zbkowicach lskich konferencja naukowa "Geoatrakcje Powiatu Zbkowickiego", a w dniu 11.12.2014 r. oddano do uytku "Park Skalny" w Strzelinie...

Doda Jerzy Organiciak 13 Dec 2014
Leksykon Artystyczny Ziemi Zbkowickiej

Mio mi donie, e po kilku latach rozmaitych prb i stara, wreszcie ukaza si drukiem Leksykon artystyczny Ziemi Zbkowickiej autorstwa Leszka Aleksandra Nowaka...

Doda Jerzy Organiciak 01 Dec 2014
Artyci Ziemi Zbkowickiej

Szanowni Pastwo,

na pocztek pragn podzikowa Pastwu za poparcie mnie w wyborach do Rady Powiatu Zbkowickiego. Ze swojej strony przyrzekam nadal dobrze pracowa na rzecz dobra wsplnego i nie zwie Pastwa zaufania.

Wracajc do rzeczywistoci, pragn zaprosi Pastwa na spotkanie autorskie z wybitnym zbkowiczaninem - Leszkiem Antonim Nowakiem, ktory promowa bdzie swoj now ksik - Leksykon Artystyczny Ziemi Zbkowickiej.

 

Dla kadego, biorcego udzia w spotkaniu przewidziana jest niespodzianka...

Doda Jerzy Organiciak 20 Nov 2014
WYBORY I OGRODY

Szanowni Pastwo,

zapraszam Pastwa na wybory samorzdowe, wydarzenie, ktre jest najwaniejszym w mijajacym roku dla spoeczestwa obywatelskiego naszej "maej ojczyzny". Wybierajmy wiadomie i ludzi godnych naszego zaufania. Poniewa jestem spoecznikiem "od zawsze" i jeszcze si cakowicie "nie wypalilem", postanowiem zgosi swoj kandydatur do Rady Powiatu Zbkowickiego. Jeli Pastwo uznacie, e jestem godzien zaufania - prosz o Pastwa gos.

Poniewa jednak ycie nie koczy si na wyborach i trwa dalej, zapraszam serdecznie na mj wykad w ramach Uniwersytetu III wieku w dniu 19.11.2014 r. na godz. 16.00 do Ratusza.Tym razem bdzie o historii ogrodw, ktra jest wyjtkowo pasjonujaca!

 

Doda Jerzy Organiciak 14 Nov 2014
Bdziemy pamita...

W dzie zaduszny jak co roku wspominamy zmarych i modlimy si za ich dusze, chodzc po cmentarzach i palc znicze... Bdc na cmentarzach w tym dniu uwiadamiamy sobie dopiero, jak wielu naszych kolegw, przewodnikw i dziaaczy turystyki, zwizanych z Oddziaem PTTK w Zabkowicach lskich nie ma ju wsrd nas nas... 

 

Doda Jerzy Organiciak 02 Nov 2014
BERLIN

Serdecznie zapraszam na kolejny KLUB GLOBTROTERA. Tym razem bdzie o stolicy Niemiec - Berlinie i dlaczego warto si tam wybra!!

Doda Jerzy Organiciak 21 Oct 2014
Festiwal Tauxa

Wrzesie 2014 r.  na Dolnym lsku obfitowa w liczne imprezy kulturalne i festiwale. Jednym z nich by XIII Midzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Ignacego Reimanna w Krosnowicach. 

Doda Jerzy Organiciak 02 Oct 2014
W krainie Marianny Oraskiej

Ostatnie dni ubiegego tygodnia upyny pod znakiem Marianny Oraskiej i jej wielkiego dziea - paacu kamienieckiego. Ot w dniu 20 wrzenia br. miao tam miejsce "nowe otwarcie" paacu po trwajcym dwa lata remoncie, prowadzonym przez tamtejsza gmin. I trzeba uczciwie powiedzie, e z bardzo zaniebanego przez wiele ostatnich lat obiektu, dzisiaj, po dwch latach prac, paac przedstawia si jako wielka atrakcja turystyczna, zadbana, z dobrymi wystawami  i niez infrastruktur turystyczn.

   

Doda Jerzy Organiciak 22 Sep 2014
Klub Regionalny PTTK

 W imieniu Klubu Regionalnego Ziemi Zbkowickiej i Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej zapraszam na spotkanie z niezwykym gociem - panem Keesem van der Leer z Vorburga (Holandia), twrc monografii Marianny Oraskiej. Pan van der Leer wemie te udzia w Konferencji jaka odbdzie si w Kamiecu Zbkowickim w dniu 20.09.2014 r. oraz przeprowadzi take dwa wykady na temat Marianny Oraskiej dla modziey szkolnej kamienieckich szk.   

Doda Jerzy Organiciak 17 Sep 2014
Pielgrzymka do Barda 2014

Za nami zabkowicka pielgrzymka do Matki Boskiej Straniczki Wiary witej w Bardzie. Byo to wielkie przeycie duchowe, moliwo kontaktu z przyrod, dotknicia aski Boskiej i spotkania si z wieloma ciekawymi ludzmi... Oto kilka zdj z tego niezwykego wydarzenia.  

 

Doda Jerzy Organiciak 09 Sep 2014
Pielgrzymka do Barda i inne imprezy

W najbliszy weekend czeka nas kilka wanych imprez kulturalnych

 i turystycznych.

W sobot 6.09.2014 w godzinach przed i popoudniowych zapraszam do wzicia udziau w rajdzie "Do ksicego kamienia".

  Po poudniu tego samego dnia od godziny 15.00 - 18.00 zapraszam do kocioa sistr klarysek na ciekaw konferencj historyczna powicon historii tego zaoenia jak rownie nowym odkryciom tego miejsca dotyczcym.

  I wreszcie w niedziel rzecz najwaniejsza - Pielgrzyka Zbkowicka ze lubowaniem do Barda, ktra rusza po raz pierwszy po II wojnie swiatowej z Zbkowic, organizowana wsplnie z dawnymi mieszkacami naszego miasta.

Doda Jerzy Organiciak 31 Aug 2014
60 JUBILEUSZOWY FESTIWAL FOLKLORU w Cervenym Kostelcu

W imieniu Oddziau PTTK oraz Biura Usug Turystycznych "Ottokar" w Zbkowicach lskich zapraszam na tradycyjny juz wyjazd do Cervenego Kostelca. W tym roku, z okazji jubileuszu bedzie duo atrakcji, zarwno turystycznych jak i festiwalowych. Liczba miejsc jest ograniczona a lista w duej czci zapeniona, wic trzeba sie popieszy!!

 

 

Doda Jerzy Organiciak 14 Aug 2014
WYSTAWA EMILA KREBSA

W dniu 11.08.2014 r. o godz. 17.00 w hallu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabkowicach lskich zostanie otwarta wystawa powicona  Emilowi Krebsowi, jednemu z najwiekszych poliglotw wszechczasw... 

 

Doda Jerzy Organiciak 10 Aug 2014
SZLAK NARRENTURMU

Podczas Dni i Nocy Krzywej Wiey dokonano otwarcia kolejnego, dolnego jej pomieszczenia - tak zwanego "Lochu Godowego", gdzie prawdopodobnie znajdowao si wizienie. Czy rzeczywicie byo tutaj wizienie nie wiemy, tak jak nie znamy pocztkw Krzywej Wiey, wszak pierwsza o niej wzmianka pochodzi dopiero z 1413 r.  

Doda Jerzy Organiciak 24 Jul 2014
Plenerowa Gra Miejska

wito Krzywej Wiey za nami. W jego ramach  nasz Oddzia PTTK zorganizowa tzw. Miejsk Gr Plenerow, ktrej istota polegaa na rozpoznaniu kilkudziesiciu obiektw w miecie na podstawie dostarczonych przez organizatora zdj. Zanim to jednak nastpio i rozpoczlismy t konkurencj, zoylismy symboliczn wizank kwiatw i zapalili znicz pod pomnikiem "Dawnych i nowych mieszkacw Zbkowic - Frankensteinu", znajdujcym si na "starym cmentarzu".

 

Do konkursu zgosio sie cznie 25 osb, ktre podzielilismy na trzy druyny. Wszyscy dostali teczki ze zdjciami przygotowanymi przez kol. Michaa Rudnickiego oraz wykaz miejsc kontrolnych. Nie bya to sprawa prosta, ale o dziwo druyny w cigu godziny poradziy sobie z tym zadaniem. Na zakoczenie spotkalimy si na pizy w Pizerii "ZIBI", gdzie podsumowalimy gr, a pniej poszlimy zwiedzi now wystaw: "Wizienie - Loch godowy - Narrenturm" na Krzywej Wieyktrej autor w osobie waciciela tej strony opowiada o tym miejscu.      

 

Doda Jerzy Organiciak 13 Jul 2014
WITO KRZYWEJ WIEY

Serdecznie zapraszam na tegoroczne wito KRZYWEJ WIEY, (oficjalna nazwa: "Dnie i Noce Krzywej Wiey"). Wrd wielu imprez i wystpw jest te w programie co dla  krajoznawcw i mionikw zabytkw. Nasz Klub Regionalny Ziemi Zbkowickiej  PTTK organizuje Plenerow  Gr Miejsk.  

Impreza bdzie polegaa na przejciu po miecie w grupach i zidentyfikowaniu kilkunastu obiektw miejskich na podstawie dostarczonych grupom zdj. Bdzie to pretekst do lepszego poznania miasta i jego zabytkw. Finaem bdzie spotkanie wszystkich uczestnikw imprezy w Izbie Pamitek Regionalnych, gdzie odbd si prelekcje. Dla najlepszej druyny przewidzielimy nagrody ksikowe, dla wszystkich poczstunek. 

Doda Jerzy Organiciak 06 Jul 2014
Z Frankensteinu do Zbkowic lskich

Serdecznie zapraszam wszystkich mionikw historii na spotkanie autorskie z Pani Beat Blicharsk, autork ksiki "Z Frankensteinu do Zbkowic lskich, drogi powojennych integracji na Ziemi Zbkowickiej". Ksizka jest prac doktorsk i plonem wieloletnich bada autorki nad polskimi pocztkami na naszym terenie po 1945 roku. Kady, kto przyjdzie na spotkanie otrzyma bezpatny egzemplarz ksiki, bdzie te okazja podyskutowa o tych "zamierzchych" czasach. Wszak przyszy rok to 70 lat Zbkowic lskich!!!

Doda Jerzy Organiciak 26 Jun 2014
SREBRNA GRA

Sezon turystyczny w peni. Niektre miasta i wsie naszego powiatu dziki swoim atrakcjom turystycznym  staj si powoli znanymi na Dolnym lsku, ale te w Polsce orodkami turystyki, gdzie warto przyjeda na pobyty weekendowe, zwiedza zabytki, pywa na pontonach ale rwniez uczestniczy w rnych dziaaniach kulturalnych. To cieszy, bo jeszcze 15 lat temu byo to mao realne marzenie...

   

Doda Jerzy Organiciak 18 Jun 2014
Dawni Zbkowiczanie

W ostatnich dniach odwiedziy nasze miasto dwie grupy dawnych mieszkacw Zbkowic. Pierwsza, zwizana z domem sistr diakonnis, mieszkajca w miejscowoci Wertheim nad Menem oraz druga, zwizana ze stowarzyszeniem dawnych mieszkacw Zbkowic l.

 

Doda Jerzy Organiciak 04 Jun 2014
I Zbkowicki Piknik redniowieczny

I Zbkowicki Piknik redniowieczny, ktry odby si na plantach zamkowych mamy ju za nami. Mimo wyjtkowo niesprzyjajcej pogody, chocia dla rycerstwa nie ma takiego pojcia, imprez mona uzna za udan. Tak te ocenili imprez widzowie i obserwatorzy z kilku rycerskich portali internetowych, ktrzy uznali  imprez jako autentyczn i udan!! Oto kilka zdj z niej wybitnego artysty - fotografika Ireneusza Tabisza, ktry pracowa w Anglii i Stanach Zjednoczonych na zlecenie wydawnictw i agencji fotograficznych i fotografowa take kilka wielkich rekonstrukcji w tych krajach.   

Ireneusz Tabisz to te wytrawny podrnik, std pozwoliem sobie zaprosi go na najbliszy Klub Globtrotera w czwartek 29 maja do Kawiarni Rynkowej w ZOK, gdzie opowie o swojej podry po Azji rodkowej.  W imieniu Ireneusza serdecznie zapraszam!!  

Doda Jerzy Organiciak 26 May 2014
Wizyta dzieci z Ukrainy

W niedziel dnia 4 maja br. przybywaa w naszym miecie grupa dzieci z ukraiskiego miasta Dolina z ksidzem Krzysztofem Panasowcem, proboszczem tamtejszej parafii Narodzenia NPM.

Doda Jerzy Organiciak 12 May 2014
Niezwyke spotkania

Zapraszam Pastwa na wane spotkania literackie z osobami, ktrych ycie lub losy ich rodzin maj swoje odniesienia do szeroko pojtej historii Ziemi Zbkowickiej...

We wtorek 6 maja br. o g. 16.30 spotkamy si z Pani Karolin Jureck zamieszka w Anglii, ktra przeya jako dziecko Sybir, rozdzielona ze swoimi rodzicami, wywieziona z Rosji przez armi Andersa jako sierota, przebya tysice mil i setki miast, aby ostatecznie osi w Anglii. Mgby zapyta kto, a co ma to wsplnego z Ziemi Zbkowick?? Ot po wojnie odnalaza si mama i dziadkowie Pani Karoliny, ktrzy w latach pidziesiatych przybyli do Przyku i tutaj mieszkali do mierci... Pani Karolina te swoje niezwyke losy spisaa we wspomnieniach wydanych w Anglii, a do Zbkowic przyjechaa aby pierwszy raz po wojnie "spotka swoj mam..".

Drugie spotkanie literackie odbdzie si w dniu 7 maja br. o godz. 17.00 w kawiarni Zbkowickiego Orodka Kultury. Bedziemy mieli okazj posuch fragmentow prozy i wierszy a take wspomnie dwch znanych dolnolskich literatw, ktrzy rwnie mieli lub maj zwizki z Ziemi Zbkowick. Bd to Leszek Antoni Nowak z Wrocawia oraz Mirosaw Gontarski z Legnicy.  

 

Doda Jerzy Organiciak 04 May 2014
wita Wielkiej Nocy

Z okazji nadchodzcych WIT ZMARTWYCHWSTANIA PASKIEGO, tego najwaniejszego dla chrzecijan wita, yczymy wszystkim naszym przyjacioom i znajomym samych piknych i radosnych chwil w jego przeywaniu...


Doda Jerzy Organiciak 18 Apr 2014
Zabkowickie wizienia

Mao kto dzisiaj zdaje sobie spraw z tego, ze przed wiekami miasta prowadziy wasn polityk karn i posiaday do tego celu powoane instytucje. Tak te byo od XIV w. w Zbkowicach, czyli dawnym Frankensteinie...

 

Doda Jerzy Organiciak 06 Apr 2014
Holandia - kraina nie tylko tulipanw

Serdecznie zapraszam w dniu 26.03.2014 r. na godz. 18.00 do ZOK-u na spotkanie w ramach Klubu Globtrotera z koleg Jurkiem Jurczyskim, prawdziwym globtroterem, znawc kilku jzykw i mionikiem sztuki. Jurek opowie o Holandii, kraju blisko pooonym od Polski ale zupenie nieznanym...   

  

 

Doda Jerzy Organiciak 24 Mar 2014
ladami Marianny Oraskiej

W 2010 r. obchodzilimy 200 lecie urodzin Marianny Wilhelminy Oraskiej, dziedziczki Kamieca Zbkowickiego, ktra w pamici potomnych pozostaa "dobr pani", o czym dzisiaj ju mao kto pamita...

Doda Jerzy Organiciak 15 Mar 2014
Drogi sw. Jakuba

Od kilkunastu lat, w wielu krajach Europy tysice ludzi corocznie przemierza pieszo drogami ze wschodu na zachd, oznaczonymi charakterystycznymi muszlami lub tymi strzakami. To pielgrzymkowe Drogi w. Jakuba (Caminos de Santiago) wiodce do miejsca jego wiecznego spoczynku - Santiago de Compostella...

Doda Jerzy Organiciak 17 Feb 2014
Malarstwo Bernarda Krauzego

Mao kto wie, e w Zbkowicach - dawnym Frankensteinie, w II po. XVIII w. dziaa wybitny malarz lski - Bernard Krauze, zwany te "maym Wilmannem".

Wizja w. Bernarda z Clairvoux (Bazylika Bardo)

Doda Jerzy Organiciak 01 Feb 2014
MASYW BRZENICY

Na poudnie od Zbkowic l., pomidzy Tarnowem, Braszowicami i Brzenic rozciga si ciekawy obszar grski - Masyw Brzenicy...

Doda Jerzy Organiciak 20 Jan 2014
Zbkowickie Jaseka

Ju po raz drugi w Zbkowicach l. podczas wita Trzech Krli mielimy okazj uczestniczy w procesji ulicami miasta i w jasekach przygotowywanych przez parafie...

 

Doda Jerzy Organiciak 09 Jan 2014
Dni otwarte zamku

W dniach 27 i 28 XII 2013 r. odbyy si Dni Otwarte Zamku, wieczce drugi etap rewaloryzacji tej budowli...

Doda Jerzy Organiciak 29 Dec 2013
WITA I NOWY ROK 2014

Doda Jerzy Organiciak 22 Dec 2013
Honorowi, Zasueni

W dniu 12 XII 2013 r. decyzj Rady Miejskiej, na jej Sesji, nasi koledzy: Stanisaw Grochociski, Witold Barylak oraz Micha Rudnicki otrzymali tytuly Honorowych (Stanisaw Grochociski) i Zasuonych Obywateli Zbkowic lskich.

Doda Jerzy Organiciak 13 Dec 2013
Spotkanie Geoparku

W czerwcu br. ukonstytuowao si w Strzelinie nowe stowarzyszenie   - Lokalna Organizacja Turystyczna „Geopark Wzgrz Niemczasko – Strzeliskich”.  W dniu 28 XI 2013 r. obyo si pierwsze po rejestracji Walne Zebranie stowarzyszenia.  

Doda Jerzy Organiciak 30 Nov 2013
Nowe Muzeum

W dniu 22 XI 2013 r. odbyo si w Zotym Stoku uroczyste  otwarcie nowej ekspozycji muzealnej - Izby Grnictwa i Historii Zotego Stoku.

 

Doda Jerzy Organiciak 25 Nov 2013
Poeci bez granic

W dniach 14 -17 XI 2013 r. odby si w Polanicy Zdr.  ju X  Midzynarodowy Festiwal Poezji  "Poeci bez granic". To najwaniejsze wydarzenie poetyckie na Dolnym lsku byo dla naszego regiomu jeszcze waniejsze, z uwagi na przyznanie Leszkowi Nowakowi tytuu "Zasuony dla Wojewdztwa Dolnolskiego".  

Doda Jerzy Organiciak 19 Nov 2013
Spotkanie Klubu Regionalnego Ziemi Zbkowickiej

W dniu 30 X 2013 r. odbyo si pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu Regionalnego Ziemi Zbkowickiej PTTK.

 

Doda Jerzy Organiciak 02 Nov 2013
KONFERENCJA SREBRNOGRSKA

W dniach 19 - 20 X 2013 r. odbya si kolejna juz pita Konferencja Srebrnogrska...

Doda Jerzy Organiciak 20 Oct 2013
Konkurs wiedzy o Polsce i Czechach

W dniu 9.10.2013 r. w sali Gimnazjum Publicznego nr 1 odby sie fina Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach, organizowany juz po raz dziesity przez Bibliotek Publiczn Miasta i Gminy w Zbkowicach l. Konkurs organizowany jest w ramach Polsko - Czeskich Dni Kultury Chrzeciaskiej, ktre w tym roku byy organizowane ju po raz 25! 

Doda Jerzy Organiciak 10 Oct 2013
Konferencja u Klarysek

W sobot - 21 wrzenia obya si zapowiadana wczeniej konferencja popularno - naukowa pt. "Tam gdzie wiara, historia i sztuka spotykaj si ze sob"...

 

Doda Jerzy Organiciak 22 Sep 2013
Muzyka na szlakach

W dniach 19 - 22 wrzenia odbywaa si w Bardzie impreza wieczca wielkie przedsiwzicie kulturalne, jakim bya rewitalizacja zabytkowych organw w kociele Nawiedzenia Najwitszej Panny Marii.

 

Doda Jerzy Organiciak 22 Sep 2013
Powicenie kolumny Matki Boskiej Bolesnej w Bobolicach

W niedziel 15.09.2013 r. w dawnym ogrodzie Reibnitzw w Bobolicach miao miejsce uroczyste powicenie piknie zrewitalizowanej kolumny Matki Boskiej Bolesnej...

 

Doda Jerzy Organiciak 22 Sep 2013
V Rajd "do Ksicego Kamienia"

W sobot 7 wrzenia odby si ju kolejny, pity Rajd Turystyczny "Do Ksicego Kamienia"...

Doda Jerzy Organiciak 10 Sep 2013
Rajd do Ksicego Kamienia

Zapraszam na kolejny, pity juz rajd turystyczny do Ksicego Kamienia k. Sulisawic. Po drodze miedzy innymi odszukamy rda lzy pod Kluczowsk Gr razem z ich odkrywc - Piotrem Walasem, oraz poszukamy sladw "Skalnej Gospody" pod jej szczytem. Szczegy i zapisy w Oddziale PTTK w Zbkowicach l. tel. 74 8151 770.

 

Doda Jerzy Organiciak 29 Aug 2013
Sztolnia Robert

W dniu 2.08.2013 r. po wielu przygotowaniach, na terenie dawnej Huty "Szklary"  zostaa otwarta dla turystw Podziemna Trasa Edukacyjna  "Sztolnia Robert" - nowa atrakcja turystyczna Ziemi Zbkowickiej...

  

Doda Jerzy Organiciak 12 Aug 2013
Zbkowickie odkrycia

W zwizku z robotami budowlanymi przy rewitalizacji ul. Grunwaldzkiej i parku miejskiego co rusz pojawiaj si jakie lady przeszoci i historii...

Doda Jerzy Organiciak 29 Jul 2013
Przewodnik Ziemia Zbkowicka

Nakadem Stowarzyszenia LGD Qwsi ukaza si "Przewodnik Historyczno - Turystyczny Ziemia Zbkowicka", autorstwa Bartosza Grygorcewicza i Jerzego Organiciaka.

 

Doda Jerzy Organiciak 23 Jul 2013
Geopark Wzgrz Niemczasko - Strzeliskich

W dniu 2.07.2013 r. w Starostwie Strzeliskim odbyo si zebranie zaoycielskie nowego stowarzyszenia - Lokalnej Organizacji Turystycznej "Geopark Wzgrz Niemczasko - Strzeliskich".

Doda Jerzy Organiciak 11 Jul 2013
Ciepowodzki szlak legend

Gmina Ciepowody, ktra podobnie jak wszystkie gminy powiatu zbkowickiego idzie "z duchem czasu", stawia na turystyk  i dziedzictwo kulturowe. Pojawio si tam kilka cennych inicjatyw, w tym projekt kulturowo - turystyczny - Szlak Legend...

 

Doda Jerzy Organiciak 23 Jun 2013
rda lzy

Mao kto wie, e w naszym powiecie znajduj si rda najwaniejszej z punktu widzenia historycznego rzeki lska - lzy. Do tej pory uwaano, e rda tej rzeki znajduj si na stokach Cierniowej Kopy w poblizu Kolonii Bobolice. Dziki badaniom przeprowadzonym przez  modego studenta Uniwersytetu Wrocawskiego - Piotra Walasa wiemy, e rda lzy znajduj si na stokach Kluczowskiej Gry!! 

Doda Jerzy Organiciak 17 Jun 2013
Polsko - Czeskie spotkania na szlaku

W dniu 1 czerwca br. na zaproszenie Oddziau PTTK przebywaa w Zbkowicach l. grupa turystw i przewodnikw z Czech, czonkw Klubu Czeskich Turystw z Cervenego Kostelca.

Doda Jerzy Organiciak 02 Jun 2013
Weekend majowy za nami

Jestemy juz po weekendzie majowym 2013, ktry jest rwnoczenie pocztkiem sezonu turystycznego na Dolnym lsku i w Zbkowicach lskich...

Doda Jerzy Organiciak 10 May 2013
SZKOLENIE PRZEWODNICKIE W ZABKOWICACH L.

W dniu 20.04.2013 r. odbyo si w Zbkowicach l. szkolenie przewodnikw turystycznych zrzeszonych w Dolnolskiej Federacji Przewodnickiej. W szkoleniu wzio udzia okoo 70 osb, czonkw k przewodnickich  z Kodzka, Kudowy Zdr., Ldka Zdr., Stronia l., Midzygrza, Wrocawia, Kamiennej Gry, Legnicy, widnicy, Wabrzycha i Opola.

  

Doda Jerzy Organiciak 22 Apr 2013
ROZPOCZECIE SEZONU PRZEWODNICKIEGO W BARDZIE

W dniu 14 kwietnia odbya si w Bardzie tradycyjna impreza Dolnolskiej Federacji Przewodnickiej - Rozpoczcie sezonu przewodnickiego 2013...

 

Doda Jerzy Organiciak 14 Apr 2013
Targi Turystyczne we Wrocawiu

Ju po raz czwarty odbywaj si we Wrocawiu Midzynarodowe Targi Turystyczne, w ktrych bierze udzia  90 wystawcw z 6 krajw, w tym wystawcy z powiatu zbkowickiego...

 

Doda Jerzy Organiciak 06 Apr 2013
WIELKANOC
Doda Jerzy Organiciak 27 Mar 2013
Zjazd Oddziau PTTK

W dniu 16.03.2013 r. odby si kolejny Zjazd Oddziau PTTK w Zbkowicach l. wieczcy kadencj 2009 - 2013.

Doda Jerzy Organiciak 21 Mar 2013
Kaplice na Ziemi Zbkowickiej

W ostatnim czasie ukazaa si ciekawa praca Pana prof. Bogusawa Czechowicza pt. "Kaplice w dawnym Ksistwie Zibickim"...

Doda Jerzy Organiciak 14 Mar 2013
Spotkanie Klubu Regionalnego

W dniu 28 lutego odbyo si w Izbie Pamitek Regionalnych kolejne spotkanie Klubu Regionalnego Ziemi Zbkowickiej przy Oddziale PTTK w Zbkowicach lskich...

 

Doda Jerzy Organiciak 05 Mar 2013
Spotkanie Klubu Regionalnego Ziemi Zbkowickiej PTTK

Zapraszamy po duszej przerwie na spotkanie Klubu Regionalnego Ziemi Zbkowickiej PTTK. W szczeglnoci na wykad kol. Kamila Pawowskiego o rodach szlacheckich na Ziemi Zbkowickiej. Szczegy na plakacie.

Oprcz spotkania Klubu zapraszam na comiesiczny wykad Wszechnicy lskiej na temat kultury lskiej do Biblioteki Publicznej. Szczegy na plakacie.

Doda Jerzy Organiciak 24 Feb 2013
Nagrobek Podiebradw

Mao kto wie, e w Zbkowicach lskich posiadamy wybitne dzieo lskiej gotyckiej sztuki sepulkralnej - nagrobek ksicia Karola I Podiebrada i jego ony, ksinej Anny agaskiej w kociele parafialnym p.w. w. Anny...

Doda Jerzy Organiciak 14 Feb 2013
Powicenie u Klarysek

W dniu 2 lutego br. w kociele p.w. Podniesienia Krzya witego, popularnie zwanym kocioem Sistr Klarysek, odbyo si uroczyste powicenie kolejnego etapu prac rewaloryzacyjnych...

 

 

Doda Jerzy Organiciak 03 Feb 2013
ROK 2013 - Rokiem Przewodnictwa Turystycznego

Zarzd Gwny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ustanowi rok 2013 Rokiem Przewodnikw Turystycznych.  Decyzja taka podjta zostaa z uwagi na fakt, e w 2013 r. przypada 200 rocznica wydania pierwszego patentu przewodnickiego na terenie obecnych ziem polskich. Co ciekawe, miao to miejsce niedaleko nas – w Grach Stoowych, gdzie w 1813 r. wczesny sotys wsi Karw (wwczas Carlsberg) Franciszek Pabel, otrzyma od krla pruskiego  Fryderyka Wilhelma III wspomniany patent. Pabel w ten sposb sta si pierwszym, zawodowym przewodnikiem, by moe nie tylko w na terenie dzisiejszych ziem polskich, ale i w Europie!!! 

 

 

Doda Jerzy Organiciak 26 Jan 2013
WYKADY, SPOTKANIA

W imieniu Zarzdu Oddziau PTTK w Zbkowicach l. zapraszam na najblisze nasze spotkania...

Drugie spotkanie odbedzie si w najbliszy czwartek o g. 18.00. Wznawiamy bowiem, wsplnie z Zbkowickim Orodkiem Kultury spotkania KLUBU GLOBTROTERA. Szczegy na plakacie.

W czwartek 24.01.2013 r. zapraszam, w imieniu Zarzdu Koa Przewodnikw Terenowych i Sudeckich na spotkanie opatkowe i wybory nowego zarzdu  koa. Pocztek, g. 16.00. Podyskutujemy tez o nowym sezonie 2013 oraz pogldamy widoki Petersburga.

Doda Jerzy Organiciak 22 Jan 2013
Spotkanie przewodnickie we Wrocawiu

W dniu 12 stycznia w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocawiu odbyo si noworoczne spotkanie przewodnikw turystycznych Dolnego lska... 

Doda Jerzy Organiciak 13 Jan 2013
Z dziejow Kodzka

Tu przed witami Boego Narodzenia otwarto w Muzeum Ziemi Kodzkiej w Kodzku wystaw historyczn Z dziejw Kodzka...

Doda Jerzy Organiciak 03 Jan 2013
BOE NARODZENIE
Doda Jerzy Organiciak 24 Dec 2012
Krzywa Wiea ma 600 lat!!

Chyba nikt nie zwrci uwagi na fakt, e nasz "sztandarowy" zabytek, symbol Zbkowic l. - Krzywa Wiea, w przyszym roku bdzie miaa "okrge" 600 lat!!!

Doda Jerzy Organiciak 14 Dec 2012
Rok 1968

W dniu 4.12.2012 r. w Sali Rady Miejskiej zbkowickiego ratusza otwarto wystaw pt. RAZEM / PRZECIW SOBIE?? Rok 1968 w Czechosowacji i w Polsce...

Doda Jerzy Organiciak 04 Dec 2012
Oddzia PTTK w Zbkowicach l. zakoczy sezon turystyczny

W dniach 24-25.11.2012 r. Oddzia PTTK w Zbkowicach l. zakoczy sezon turystyczny 2012 r., tym razem na lsku Cieszyskim.

Doda Jerzy Organiciak 27 Nov 2012
ZAKONCZENIE SEZONU TURYSTYCZNEGO NA LASKU CIESZYNSKIM

Zapraszam w imieniu Oddziau PTTK w Zabkowicach l. na zakoczenie sezonu turystycznego na lsku Cieszyskim. Szczegy na plakacie oraz w biurze Oddziau PTTK,

Doda Jerzy Organiciak 21 Nov 2012
KONFERENCJA HISTORYCZNA 725 LAT ZBKOWIC LSKICH

W dniu 10.11.2012 r. odbya si w Sali Starostwa Powiatowego w Zbkowicach l. Konferencja Historyczna wieczca rocznic 725 lecia Zbkowic l. Konferencj zorganizowa Oddzia PTTK Zbkowicach l. przy wsppracy Urzdu Miejskiego i Starostwa Powiatowego. Celem konferencji bya popularyzacja historii Zbkowic l. oraz pogbienie wiedzy historycznej o miecie.

Doda Jerzy Organiciak 13 Nov 2012
ZBKOWICKA KONFERENCJA HISTORYCZNA

W imieniu Oddziau PTTK w Zbkowicach l. zapraszam na kolejn ZBKOWICK  KONFERENCJ  HISTORYCZN z okazji 725 lecia Zbkowic lskich, ktra odbdzie si w dniu 10.11.2012 r. w sali Rady Powiatu. Szczegy na plakacie...

Doda Jerzy Organiciak 23 Oct 2012
Konkurs wiedzy o Polsce i Czechach

W dniu 9.10.2012 r. odby si Konkurs wiedzy o Polsce i Czechach, organizowany w ramach tradycyjnych ju XXIII Polsko - Czeskich Dni Kultury Chrzeciaskiej. Organizatorem konkursu, ktry rozgrywany by ju po raz dziesity, bya Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zabkowicach l.

 

 

Doda Jerzy Organiciak 10 Oct 2012
WYSTAWA 725 LAT ZBKOWIC L. OTWARTA

W poudnie 26 wrzenia otworzylimy wsplnie z prezesem Oddzialu PTTK w Zbkowicach l. - Stanisawem Grochociskim wystaw plenerow z okazji 725 lecia Zbkowic lskich...

Wystawa, ktra skada si z 15 plansz i przedstawia w formie graficznej i opisowej najwaniejsze momenty z dziejw Zbkowic l., ma przybliy mieszkacom jak i przyjezdnym bogat histori miasta. Wystawa na rynku bdzie eksponowana do poowy listopada i wwczas, na zim zostanie przeniesiona do ratusza.

Oto kilka fotek z pierwszych chwil po otwarciu...

 

 

W imieniu Oddziau PTTK w Zbkowicach l. serdecznie zapraszam do jej odwiedzenia. Oficjalne otwarcie odbdzie si w sobot 29.09.2012 podczas uroczystoci inauguracji Polsko - Czeskich Dni Kultury Chrzeciaskiej.

Doda Jerzy Organiciak 27 Sep 2012
WYSTAWA PLENEROWA 725 LAT ZBKOWIC LSKICH

W imieniu Oddziau PTTK w Zbkowicach l. zapraszam w dniu 26.09.2012 r. o g. 14.00 na otwarcie wystawy plenerowej na rynku z okazji 725 lecia naszego miasta. Tego samego dnia o g. 15.00 w Sali lubw ratusza odbdzie si mj wykad inaugurujcy  nowy semestr Uniwersytetu III wieku w Zbkowicach lskich pt.  725 lat Zbkowic lskich.

Doda Jerzy Organiciak 21 Sep 2012
IV RAJD do KSICEGO KAMIENIA

W imieniu Oddziau  PTTK  w Zbkowicach lskich  zapraszam  na tradycyjny, czwarty Rajd  Turystyczny  do Ksicego Kamienia  w Sulisawicach...

 

Doda Jerzy Organiciak 13 Sep 2012
Po Rekonstrukcji bitwy pod Zbkowicami 1335

W dniu 1.09.2012 odbya si na plantach zbkowickiego zamku rekonstrukcja historyczna bitwy z 1335 r. z czasw Piastw Zibickich...

Doda Jerzy Organiciak 04 Sep 2012
REKONSTRUKCJA BITWY z 1335 r. na zbkowickim zamku

W imieniu Burmistrza Zbkowic l. i swoim wasnym zapraszam do Zbkowic l. na 1.09.2012 r. Tego jeszcze w Zbkowicach l. nie byo...

Doda Jerzy Organiciak 27 Aug 2012
Festiwal Folkloru 2012 w Cervenym Kostelcu

W dniach 24 - 26.08.2012 r. zapraszam w imieniu Oddziau PTTK w Zbkowicach l. i Klubu Czeskich Turystw w Cervenym Kostelcu na wyjazd do tego miasta partnerskiego Zbkowic l....

Doda Jerzy Organiciak 19 Aug 2012
I ZBKOWICKI PIKNIK HISTORYCZNY

W dniu 1.09.2012 r. na plantach zamkowych przy ruinach zbkowickiego zamku odbdzie si I Zbkowicki Piknik Historyczny, ktrego gwnym elementem bdzie rekonstrukcja historyczna lsko - czeskiej bitwy o zamek z 1335 roku...

Doda Jerzy Organiciak 04 Aug 2012
Roboty budowlane na zamku

W II poowie czerwca ruszyy roboty zabezpieczajce na zbkowickim zamku...

Doda Jerzy Organiciak 22 Jul 2012
DNIE I NOCE KRZYWEJ WIEY

W dniach 13 - 14 lipca odbya si w Zbkowicach lskich najwaniejsza impreza kulturalno - rozrywkowa miasta - DNI I NOCE  KRZYWEJ  WIEY.  W ramach tej imprezy, obok wielu dziaa o charakterze rozrywkowym, sportowym i kulturalnym, znalaza si te chwila na pokazanie samego zabytku - WIEY, jej wyjtkowej architektury oraz historii, a w tym kontekcie take zabytkw Zbkowic lskich...

 

Doda Jerzy Organiciak 17 Jul 2012
POLSKO - CZESKIE DNI KULTURY

W dniu 3. lipca w Wabrzychu odbyo si spotkanie przygotowujce kolejne Polsko - Czeskie Dni Kultury. Wczeniej impreza ta nazywaa si Polsko - Czeskie Dni Kultury Chrzeciaskiej...

Doda Jerzy Organiciak 10 Jul 2012
Sesja w Strzelinie

W dniu 19.06.2012 r. odbya si w Strzelinie Sesja popularnonaukowa pn. „Walory przyrody nieoywionej Wzgrz  Niemczasko – Strzeliskich". Organizatorem Sesji byo Starostwo Powiatowe w Strzelinie oraz Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocawskiego. Celem Sesji byo przekonanie decydentw i mieszkacw powiatu strzeliskiego o potrzebie stworzenia na terenie Wzgrz Niemczasko – Strzeliskich Geoparku…

 

Doda Jerzy Organiciak 03 Jul 2012
Drezyniada w Zotym Stoku

Powiat Zbkowicki staje si w szybkim tempie "centrum sportu drezynowego", jeli tak mozna nazwa t dyscyplin, na Dolnym lsku a nawet w Polsce!! W biecym roku za spraw niestrudzonego animatora tego ruchu  - Janusza osia, juz po raz trzeci Stowarzyszenie Pasjonatow Kolei "Semafor" oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Zbkowickiej zorganizoway du, midzynarodow tym razem imprez drezynow w Zotym Stoku... 

Doda Jerzy Organiciak 18 Jun 2012
Ruiny zbkowickiego zamku niedugo oyj

Ju w czerwcu rozpoczn si roboty zabezpieczajce w ruinach zbkowickiego zamku...

Doda Jerzy Organiciak 03 Jun 2012
Pikny jubileusz Cervenego Kostelca

W dniu 25 maja w Cervenym Kostelcu zainaugurowano uroczystoci zwizane z jubileuszem 650. lecia tego partnerskiego miasta...

Doda Jerzy Organiciak 27 May 2012
650 lat Cervenego Kostelca

W najbliszy piatek - 25.5.2012 r. rozpoczynaj si obchody 650 rocznicy powstania Cervenego Kostelca - miasta partnerskiego Zbkowic lskich...

Doda Jerzy Organiciak 20 May 2012
725 lat Zbkowic lskich

Prawie nikt nie zauway, e w tym roku przypada okrga rocznica - 725 lat naszego miasta...

Doda Jerzy Organiciak 13 May 2012
Geopark Wzgrz Niemczasko - Strzeliskich

Z inicjatywy pracownikw Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocawskiego oraz Starostwa Powiatowego w Strzelinie zorganizowano spotkanie w sprawie powoania  Geoparku Wzgrz Niemczasko - Strzeliskich...

 

Doda Jerzy Organiciak 08 May 2012
RAFTING po Nysie Kodzkiej

Niewiele osb wie, e dziki pooeniu naszego powiatu przy rzece Nysie Kodzkiej, ktra pomidzy awic i Bardem tworzy malowniczy Przeom Bardzki oraz znakomitemu pomysowi i pracy dwch modych ludzi: Mariusza Dubiela i Jacka Herbergera, Bardo ma szans sta si w niedalekiej przyszoci Stolic RAFTINGU w Polsce...

Doda Jerzy Organiciak 23 Apr 2012
Kazimierz Pichlak - czlowiek nietuzinkowy

Zapraszam Pastwa na pitek, 20.04.2012 r. na g. 18.00. do ZOK  na spotkanie w ramach KLUBU  GLOBTROTERA z Kazimierzem Pichlakiem.

Doda Jerzy Organiciak 16 Apr 2012
Dawni zbkowiczanie

Kadego roku gwnie w sezonie letnim, odwiedzaj nasz region ludzie mwicy po niemiecku, ktrzy zwykle z wielkim przejciem zwiedzaj nasze miasta i wsie, duo fotografuj i co komentuj. To niechybnie dawni mieszkacy Ziemi Zbkowickiej...

 

Doda Jerzy Organiciak 10 Apr 2012
Wielkanoc

Doda Jerzy Organiciak 07 Apr 2012
Franciszek Winkler

Spord ludzi urodzonych na Ziemi Zbkowickiej oraz tych, ktrzy trwale zaznaczyli swoj obecno w jej historii ale std nie pochodzili, kilku zrobio karier, niektrzy nawet midzynarodow. S wrd nich gwnie artyci: malarze i architekci. Jest take jeden czowiek, ktry zrobi karier, jakbymy dzisiaj powiedzieli - w biznesie. To Franciszek Wnkler - wybtny przemysowiec grnolski.

Doda Jerzy Organiciak 01 Apr 2012
Myny

Zbkowice, czyli dawny Frankenstein ju od XIV w. posiaday myny. Suyy one do mielenia zboa i byy poruszane koem wodnym, a wic musiay si znajdowa przy ciekach wodnych odpowiednio spitrzonych. W XIX wieku w miejsce napdu wodnego pojawiy si myny parowe, a w XX w. elektryczne, ktre dosy czsto zajmuj miejsce w budynkach po dawnych mynach wodnych. 

Doda Jerzy Organiciak 27 Mar 2012
Studnia Miejska

Jednym z najwaniejszych miejsc w dawnych, sredniowiecznych miastach byy STUDNIE MIEJSKIE...

Doda Jerzy Organiciak 19 Mar 2012
WIEA CINIE

W najwyszym punkcie Zbkowic lskich przy ul. Stanisawa Staszica znajduje si pikna, ceglana budowla, bdca jedn z dominant w krajobrazie miasta - wiea cinie...

Doda Jerzy Organiciak 12 Mar 2012
Druga wiea weselna?

Taki tytu pojawi si w ostatnim wydaniu tygodnika "Frankfurter Rundschau", gdzie autor - Pan Wolfgand Albrecht Schoeck oznajmia, e odkry w Zbkowicach l. kopi Wiey Weselnej, bedcej symbolem Darmstadt....

Doda Jerzy Organiciak 03 Mar 2012
Powicenie kocioa klarysek

W dniu 26.02.2012 r. odbyo si po dugotrwaym remoncie  uroczyste powicenie kocioa sistr klarysek ...

Doda Jerzy Organiciak 27 Feb 2012
Klub Globtrotera

W pitek 17 lutego odbyo si w kawiarni Zbkowickiego Orodka Kultury kolejne spotkanie Klubu Globtrotera...

Doda Jerzy Organiciak 18 Feb 2012
EURO 2012 tu, tu...

Ju za niespena cztery miesice odbdzie si najwiksza w historii Polski impreza sportowa - Mistrzostwa Europy w pice nonej EURO 2012. Jednym ze stadionw, na ktrym odbd si mecze w ramach EURO 2012 bedzie nowy Stadion Miejski we Wrocawiu...

Doda Jerzy Organiciak 11 Feb 2012
Bernard Krause - wybitny malarz lski

Mao kto wie, e w Zbkowicach (wwczas Frankenstein) urodzi si w 1743 r. a potem dugo mieszka, wybitny malarz pnego baroku na lsku - Bernard Krause, uwaany przez niektrych historykw sztuki za nastpc Michaa Willmanna ...

 

B. Krause, autroportret.

Doda Jerzy Organiciak 06 Feb 2012
Bractwa Rycerskie

Od okoo 20 lat obserwujemy w Polsce odnawianie si tradycji  rycerskiej, co objawia si powstawaniem Bractw Rycerskich. S to stowarzyszenia, ktrych czonkowie najczciej organizuj przedstawienia plenerowe zwane rekonstrukcjami historycznymi, w ramach ktrych odwzorowuj zwyczaje oraz realia ycia rycerstwa redniowiecznego

Doda Jerzy Organiciak 30 Jan 2012
Czas podsumowa

Poczatek roku to zwykle czas rozmaitych podsumowa, rownie w turystyce i kulturze. Jak co roku, przedstawiciele Oddziau PTTK byli gomi Zebrania Sprawozdawczego Klubu Czeskich Turystw w Cervenym Kostelcu, z ktrym wsppracujemy ju 17 lat...

Doda Jerzy Organiciak 23 Jan 2012
Paace

Ziemia Zbkowicka, podobnie jak cay lsk, jest nasycona paacami, zaoeniami parkowymi i znajdujcymi si przy nich folwarkami, bdcymi wiadectwem wielowiekowej kultury materialnej tej ziemi i jej dawnego bogactwa. Nasze czasy, a szczeglnie II po. XX w. i pocz. XXI w. cakowicie zburzyy ten tworzony przez wieki "porzdek". Licz si inne wartoci, inna "kultura", inny model ycia... Na zbkowickiej wsi, obok piknych, willi, a take wielu jeszcze zaniedbanych obej, ktre coraz mniej maj wsplnego z "gospodarowaniem na ziemi", mona zauway jeszcze resztki tego "dawnego porzdku" w postaci zrujnowanych w wikszoci paacw, zdziczaych ogrodw i parkw oraz zaniedbanych, dawnych folwarkw.

  

 

Doda Jerzy Organiciak 15 Jan 2012
Nie zapominajmy o kresach!

W dniu 9. stycznia br.  w Zibickim Centrum Kultury odbyo si niezwyke spotkanie autorskie z ksidzem Tadeuszem Isakowiczem - Zaleskim, w zwizku z promocj jego najnowszej ksiki - "NIE ZAPOMNIJ O KRESACH"...

 

Doda Jerzy Organiciak 09 Jan 2012
Dawny, tradycyjny lsk odchodzi...

W dniu 27.12.2011 r. w kociele p.w. w. Barbary w Stoszowicach miao miejsce niecodzienne wydarzenie: pochwek p. hrabianki Moniki de Lerrison Cazanove z domu Strachwitz, wnuczki ostatniej wacicielki dominium stoszowickiego, hrabiny Karoliny von Strachwitz ...

  

Doda Jerzy Organiciak 04 Jan 2012
WITA, WITA...

Doda Jerzy Organiciak 23 Dec 2011
30. rocznica Stanu Wojennego

W dniu 13. grudnia 2011 r. upyna okrga rocznica ogoszenia stanu wojennego w Polsce, zwana potocznie wwczas - "wojn z narodem"...

Doda Jerzy Organiciak 18 Dec 2011
Geopark Wzgrz Szklarskich

Na pnoc od Zbkowic l. rozciga si pasmo Wzgrz Szklarskich, jedno z najciekawszych geologicznie miejsc w Polsce...

 

Doda Jerzy Organiciak 10 Dec 2011
MINIWELT - Miasteczko miniatur

W dniu 30. listopada br. na Sesji Rady Powiatu Zbkowickiego odbyo si spotkanie - prezentacja nowego projektu turystycznego, ktry, mam nadziej za trzy lata, stanie si rzeczywistoci i "motorem napdowym" naszej, zbkowickiej gospodarki. Mam na myli zamiar zbudowania miasteczka miniatur o roboczej nazwie MINIWELT...

 

Doda Jerzy Organiciak 03 Dec 2011
KLUB GLOBTROTERA

W piatek 25. listopada 2011 odbyo si w Zbkowickim Orodku Kultury pierwsze spotkanie osb zainteresowanych podroami w ramach naszego nowego projektu, ktry nazwalimy KLUBEM GLOBTROTERA...

 

Doda Jerzy Organiciak 26 Nov 2011
Koci sistr klarysek ju otwarty!

Po trwajacym prawie 5 miesicy remoncie, w dniu 13.11.2011 r. w pieknie odnowionym kociele p.w. Podwyszenia Krzya witego w Zbkowicach l., odbya si pierwsza msza wita...

 

Doda Jerzy Organiciak 19 Nov 2011
FRANKENSTEIN

W dniu 10. listopada odbyo si w Izbie Pamitek Regionalnych w Zbkowicach l. spotkanie w zwizku z przypadajc w br. 10. rocznic utworzenia tam "Laboratorium Frankensteina"...

Doda Jerzy Organiciak 14 Nov 2011
BASZTA GOBIA

Sporo w ostatnim czasie mwimy w naszym miecie o zabytkach. Niektre z nich wygldaj ju przyzwoicie i na europejskim poziomie, posiadaj swoich opiekunw lub wacicieli. Niestety jest sporo takich, ktre wprost "krzycz o remont"!! Jednym z nich jest Baszta Gobia i  przylegajce do niej mury miejskie...

 

Doda Jerzy Organiciak 07 Nov 2011
Kamie "U trzech granic"

Mio mi poinformowa, e zabytkowy kamie graniczny na stoku gry Rozstaj k/Jemnej stoi na swoim dawnym miejscu...

Doda Jerzy Organiciak 30 Oct 2011
ZAKOCZENIE SEZONU TURYSTYCZNEGO 2011

Powoli biecy rok zmierza do koca. Koczy si te wdrowanie po grach i zwiedzanie swego kraju jak i obcych ldw...

W turystyce to czas podsumowa 2011 r., aczkolwiek niedugo zacznie si sezon zimowy i karuzela bdzie si nadal krci. Dolnolska Federacja Przewodnicka poegnaa w ostatni niedziel sezon w Krzeszowie. W zbkowickiej turystyce reprezentowanej przez Oddzia PTTK tez troch si dziao. Zorganizowalimy par udanych imprez, a nasz Oddzia  PTTK obchodzi w tym roku 45. lecie...

Bedzie okazja o tym i o innych sprawach pogada na tradycyjnym zakoczeniu sezonu turystycznego, ktre w tym roku organizujemy w mao znanych i rzadko odwiedzanych Grach Opawskich w dniach 5-6.11.2011 r., dokd wszystkich czonkw PTTK jak i sympatykw turystyki serdecznie zapraszam. Szczegowy program znajdziecie w zakadce: Oddzia PTTK. 

 

 

 

 

Doda Jerzy Organiciak 24 Oct 2011
Ola Dzik i ladami przeszoci Zibic

Mio mi poinformowa, e w pitek 21.10.2011 o g. 18.00 w Zbkowickim Orodku Kultury odbdzie si spotkanie z himalaistk modego pokolenia - Aleksandr Dzik z Katowic.

Spotkanie z pewnoci bdzie ciekawe, bo Aleksandra Dzik to jedna z najwybitniejszych, modych kobiet, wspinajcych si na najwysze szczyty  wiata.

Doda Jerzy Organiciak 17 Oct 2011
Gosujmy na TWIERDZ SREBRNOGRSK!
Jak co roku, Polska Organizacja Turystyczna oraz portal internetowy otowakacje.pl z Grupy Allegro, organizuj konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce, tym razem 2011 r. Do konkursu stany 44 atrakcje turystyczne z caej Polski, w tymnasza Twierdza Srebrnogrska.
 

Doda Jerzy Organiciak 12 Oct 2011
III Rajd do "Ksicego Kamienia"

W sobot 1. padziernika, przy piknej, letniej pogodzie(!!!), odby si kolejny, trzeci ju rajd turystyczny do Ksicego Kamienia koo Sulisawic...

Doda Jerzy Organiciak 02 Oct 2011
Marszaek Grzegorz Schetyna w Zbkowicach l.

W dniu 21.09.2011 r. przebywa z krtk wizyt w naszym miecie  Marszaek Sejmu RP - Grzegorz Schetyna. Pobyt Marszaka Schetyny zwizany by przede wszystkim z otwarciem nowo wyremontowanej drogi powiatowej z Zbkowic l. do Henrykowa, jak dotd najwikszej inwestycji drogowej powiatu zbkowickiego.  

Doda Jerzy Organiciak 23 Sep 2011
Ratujmy koci klarysek!

Od maja br. prowadzony jest remont konserwatorski kocioa klarysek, dawniej dominikanw p.w. Podwyszenia Krzya witego w Zbkowicach l.... (opis kocioa i klasztoru -patrz zakadka: Moje Zbkowice - zabytki Zbkowice l.)

Doda Jerzy Organiciak 18 Sep 2011
Jurek Kopacz nie yje...

W pitek w nocy obiega internet hiobowa wiadomo: zmar Jurek Kopacz, prezez Towarzystwa Przyjaci Zibic...

 

Doda Jerzy Organiciak 12 Sep 2011
Gala parowozw

W dniach 3-4.09.2011 r. z inicjatywy Muzeum Przemysu i Kolejnictwa na lsku w Jaworzynie lskiej odbywa uroczysta GALA PAROWOZW oraz imprezy towarzyszce, prezentujce dawn technik kolejow...

Doda Jerzy Organiciak 04 Sep 2011
Wota

Wzorem dawnych czasw, szczeglnie okresu od XVII do XIX w., ktry by czasem powrotu do wiary katolickiej i rozkwitu pobonoci na lsku, powoli, wrd wspczesnych katolikw powraca tradycja fundowania wot za otrzymane od Stwrcy i Matki Boej aski...

  

Doda Jerzy Organiciak 29 Aug 2011
Festiwal Folkloru w Cervenym Kostelcu

W dniach 19 - 21 sierpnia br. odbywa si w Cervenym Kostelcu, miecie partnerskim Zbkowic l., 57 Midzynarodowy Festiwal Folkloru.

 

Doda Jerzy Organiciak 23 Aug 2011
Twierdze i garnizony

W dniu 13 sierpnia br. podczas dorocznych Dni Twierdzy Kodzkiej, miaa miejsce promocja ksiki Pana doktora Grzegorza Podrucznego na temat budownictwa wojskowego na lsku w okresie pruskim, tj. w latach 1740 - 1806.

Doda Jerzy Organiciak 15 Aug 2011
Nagrobek Karola I Podiebradowicza

W dniu 6 sierpnia 2011 r. odwiedzi nasze miasto Pan doc. dr hab. Bogusaw Czechowicz, historyk sztuki lskiej i znawca epoki Podiebradw, muzealnik, dzisiaj docent na Uniwersytecie w Hradcu Kralove...

Doda Jerzy Organiciak 08 Aug 2011
Kamienie Graniczne

Wrd wielu obiektw zabytkowych, ktre wzbogacaj nasz krajobraz kulturowy na Ziemi Zbkowickiej, wan rol odgrywaj obiekty drobne: kapliczki przydrone, krzye, rzeby oraz ciekawe kamienie, ktre w dawnych czasach odgryway zwykle rol kamieni granicznych...

Doda Jerzy Organiciak 31 Jul 2011
Twrczoc Mariana Olewicza

Na terenie Powiatu Zbkowickiego dziaa kilku artystw - amatorw, mniej lub bardziej znanych ze wzgldu na swoja twrczo. Jednym z nich, najstarszym wiekiem jest Pan Marian Olewicz ze Stolca...

 

Doda Jerzy Organiciak 26 Jul 2011
DNI I NOCE KRZYWEJ WIEY

W dniach 15 - 17.07.11 odbd si w Zbkowicach l. pierwsze "Dni i Noce Krzywej Wiey", imprezy promujcej miasto i najbardziej znany jego zabytek...

 

Doda Jerzy Organiciak 13 Jul 2011
W poszukiwaniu korzeni...

Od kilkunastu lat dawni mieszkacy Zbkowic, tak jak nasi rodzice na Ukrain, tak oni przyjedzaj  grupowo lub indywidualnie, z dziemi, a czsto caymi rodzinami, aby na staro jeszcze raz zobaczy stare kty, niektorzy aby "poszuka swoich korzeni"...

 

Doda Jerzy Organiciak 07 Jul 2011
Dawne kopalnie

Mao kto wie, e na terenie Ziemi Zbkowickiej ju od koca XVIII w.a po 1945 r. wydobywano midzy innymi wgiel brunatny...

Doda Jerzy Organiciak 29 Jun 2011
Wycieczka po szlaku Marianny Oraskiej

W dniu 20.06.2011 r. odbya si pierwsza, oficjalna wycieczka po ostatnio oddanym do uytku "Transgranicznym Szlaku Krlewny Marianny Oraskiej"...

Doda Jerzy Organiciak 21 Jun 2011
Czerwiec w Zbkowicach l.

Miesic czerwiec 2011 r. w naszym miecie jest przepeniomy imprezami kulturalnymi, sportowymi, witami miast i wsi, imprezami integracyjnymi itp. Najwaniejszymi w moim przekonaniu byy: uhonorowanie ludzi zasuonych dla Zbkowic l. oraz III "Potworny Zlot", organizowany przez Stowarzyszenie MOTO FRANKENSTEIN, bdcy nawizaniem do  wczeniejszego "Weekendu z Frankensteinem"...

 

 

Doda Jerzy Organiciak 12 Jun 2011
SZLAK MARIANNY ORASKIEJ GOTOWY

W dniu 28 maja br. odbya si w Kamiecu Zbkowickim konferencja podsumowujca projekt "Transgraniczny szlak Krlewny Marianny Oraskiej - oznakowanie i promocja szlaku", dofinansowany z budetu EU...

Doda Jerzy Organiciak 06 Jun 2011
DREZYNY W ZOTYM STOKU

W maju "obrodzio" u nas imprezami drezynowymi. Jedna odbya si w dugi weekend majowy w Zbkowicach l. na "maym dworcu", a w dniach 21 - 22 maja odbywa si kolejna impreza, tym razem w Zotym Stoku i Sosnowej na torach dawnej Kolejki Zotostockiej...

  

 

Doda Jerzy Organiciak 21 May 2011
NOWY OBIEKT MUZEALNY

W dniu 6.05.2011 r. uroczycie otwarto  w Zespole Szk Samorzadowych  w Ciepowodach Regionaln Izb Pamiatek...

 

Doda Jerzy Organiciak 06 May 2011
Majwka z drezynami w Zabkowicach lskich

Mio mi poinformowa, e Zbkowice l. i nasz powiat stay si po Jaworzynie lskiej i Wrocawiu trzecim na Dolnym lsku orodkiem dawnego kolejnictwa. A wszystko to za spraw grupy pasjonatw kolei zrzeszonych w Stowarzyszeniu Pasjonatw Kolei "SEMAFOR"...

Doda Jerzy Organiciak 27 Apr 2011
wieta Wielkiej Nocy...

Doda Jerzy Organiciak 22 Apr 2011
Zjazd Przewodnikw Turystycznych w Zbkowicach l.

W dniu 16.04.2011 r. odbya si w naszym miecie impreza szkoleniowa dla przewodnikw turystycznych zrzeszonych w Dolnolskiej Federacji Przewodnickiej, ktorej celem byo zaprezentowanie planowanej do wykonania - MIEJSKIEJ TRASY TURYSTYCZNEJ...

Doda Jerzy Organiciak 17 Apr 2011
Content Management Powered by CuteNews